Nevhodné chování (1975)

Dráma z prostredia britského pluku kdesi v Indii koncom 19. storočia ponúka skvelú súdnu záležitosť, kde hrá hlavnú úlohu česť samotného pluku. Britské vojenské tradície dostávajú riadne na hubu, dobre postavený príbeh drží diváka v napätí do posledných minút. Herecky je snímok na vysokej úrovni. Štvrtá recenzia.

Lidský úděl 5.: Přeskočit smrt (1961)

Keď japonský spisovateľ Junpei Gomikawa napísal rozsiahly román "Ningen no jôken", námet okamžite oslovil režiséra Masaki Kobayashiho a vzniklo vysoko oceňované rozsiahle dielo z druhej svetovej vojny, kedy bolo Japonsko fašistickým štátom. Epické dielo sleduje mladého pacifistu a socialistu Kajiho, ktorý sa snaží prežiť v totalitnom zriadení. V tretej časti ( TV stanica AMC ho u nás odvysielala ako dve časti ) je Kaji konfrontovaný so sovietskou mocou v zajateckom tábore a stráca všetky ilúzie o jeho socialistickom zmýšľaní. Pre mňa azda najlepší diel, Kajiho vnútorné monológy sú silným odzrkadlením jeho duše a v podstate duše mnohých, ktorí uverili správnosti sovietskej myšlienky.

1883 (2021) (seriál)

Prvá časť rozsiahlej ságy rodiny Duttonovcov v podaní Taylora Sheridana. Famózna drsná poetika. Príbeh rozpráva o strastiplnej ceste prisťahovalcov na Západ a robí to tým najatraktívnejším spôsobom. Seriál má všetko, čo divák potrebuje. Silné charaktery, emócie, hrdinstvá a zbabelstvá. Monológy mladej Elsy Dutton sú ozdobou projektu.

Odkazy starého sveta (2024)

Odkazy starého sveta sú vlastne odkazy toho nového... Tragický pohľad do duše slovenského národa zacykleného v minulosti, plný xenofóbie, nenávisti a intolerancie. A nedokážeme sa z toho vymaniť...

Záhadná žena (1946)

Priamočiara manipulatívnosť Hedy Lamarr je odzbrojujúca. Skvele vystavaný príbeh o intrigách femme fatale odohrávajúca sa v 19 storočí dokáže ponúknuť zážitok aj dnešnému divákovi.

Příběh Alvina Straighta (1999)

David Lynch nám netradične ponúkol nádherný príbeh odpustenia a ľudského uvedomenia si samého seba. Starý Alvin sa vracia k svojmu chorému bratovi, aby ho ešte zastihol medzi živými a jeho jazda sekačkou naprieč Štátmi je nádhernou oslavou života a zmúdrenia. Richard Farnsworth na sklonku vlastného života prejavil neuveriteľný cit pre svoju postavu.

Zimní prázdniny (2023)

Z času na čas sa objaví film, ktorý pohltí diváka svojou ľudskosťou a obyčajnosťou. Kamera pláva po scénach, prelínačky sú oku prívetivé a myšlienky filmu obohacujúce. Paul Giamatti v umeleckej sile.

Dopis neznámé (1948)

Hollywoodsky romantický opus a predsa má tak ďaleko od hollywoodskeho žánrového rukopisu. Max Ophüls vložil do látky nesporný vklad európskeho silného vizuálu s všadeprítomnou silnou drobnokresbou hlavných postáv. Film je kvalitný nielen výberom hercov ale i po technickej stránke. Jedna z určite najlepších romantických drám, ktoré boli natočené.

Korczak (1990)

Silný životný príbeh lekára Korczaka, ktorý sa staral o židovské deti počas pogromov v Poľsku. Bez príkras, teatrálnosti, skromne. Vykreslenie varšavského ghetha bolo veľmi realistické.