Duna (2021)

Musím priznať, že som išiel do tohto projektu s dešpektom, o to väčšie prekvapenie mi film priniesol. Úžasné stvárnenie sveta s minimom vesmírnych plávajúcich korábov, ktoré divákovi vyrážajú dych. Prednosť dostal samotný príbeh a postavy, ktorý je dokonale prepracovaný a má vnútornú logiku. Hromová hudba s etnickými prvkami je geniálna, ale ťažko počúvateľná mimo filmu. Duna ponúka nevšedný zážitok bez bombastických scén a určite sa zaradí medzi tohtoročné top filmy.

Old Henry (2021)

Poctivý minimalistický western s parádnym prekvapením. Hlavný predstaviteľ Tim Blake Nelson bola vynikajúca voľba. 4+

Zhoubné zlo (2021)

Vanova mysterióznosť je už známa a aj tu potvrdil svoj talent. Prvky akčnosti síce dokážu zmiasť diváka, ústredný motív však naplno zaberie.

Festival pana Rifkina (2020)

Cestovanie Woody Allena po mestách pokračuje... aj San Sebastian dokázal ponúknuť prívetivé prostredie pre jeho už klasický námet pochybujúceho muža plného vnútorných rozporov. Tentokrát však zostal na polceste, nie je to tá povestná allenovská sila dialógov a humoru.

Dobrodružství prince Achmeda (1926)

Prvý celovečerný animovaný film vyniká predovšetkým zaujímavou animáciou. Komplikovaný príbeh si skôr užijú dospelí diváci.

Pád domu Usherů (1928)

Musím priznať, že krátka americká verzia z toho istého roku sa mi páčila oveľa viacej. Problémom tohto filmu je zbytočné naťahovanie scén. Inak vizuál zodpovedá predstavám z predlohy.

Zastrašování (1960)

Hitchcockovská lahôdka odohrávajúca sa v Londýne so všetkými klasickými pôžitkami žánru. Keď treba je temná, keď treba zaznie ľahučký britský humor, nájazdy kamery na detail, konštrukcia príbehu dokonalá. Ide o prepis divadelnej hry, ale absolútne to nie je poznať, v tomto prípade odviedli filmári skvelú prácu. Vyzdvihnem aj výkon Doris Day, ktorá je známa skôr z komédií.

Becket (1964)

Na filme je poznať divadelný pôvod. Väčšina scéna sa odohráva v interiéri, čo by nebol problém, na takú stopáž si však žiadalo to trochu obohatiť. Očakával som väčší konflikt medzi cirkvou a kráľom, lebo takto to história učí. Herecké výkony sú perfektné.

Farma pod jilmy (1958)

Divadelná hra Eugena O´Neilla z rovnomenným filmovým názvom je inšpirovaná gréckou tragédiou a odohráva sa na vidieckom sídle. Na rodinných vzťahoch rozpráva o nenásytnej túžbe po peniazoch a moci nad druhými ľuďmi. Filmári sa vysporiadali s divadelnosťou na jednotku, herecké obsadenie je tiež na dobrej úrovni. Do popredia by som vyzdvihol aj kameru a hudbu.

Piknik (1955)

Prepisy hier významných amerických dramatikov 20. storočia (Eugene O´Neill, Tennessee Williams, Arthur Miller) na filmové plátno vždy poskytovali nevšedný divácky zážitok. Dramatik William Inge sa stal akýmsi "dramatikom Stredozápadu" a za svoju hru Picnic získal Pulitzerovu cenu. Dej hry sa podarilo veľmi dobre dostať na filmové plátno, divadelnosť sa vytráca hneď od úvodu. Stretnutie neukotveného mladého muža s obyvateľmi v ospalom mestečku je len spúšťačom k zmene života ženských hrdiniek. Sú to ony, ktoré si uvedomujú zatrpknutosť životov a majú snahu o jej zmenu.