Závrať naruby (1977)

Je to taká klasická bláznivá "brooksovka". Ťahákom je zaiste pocta Alfredovi Hitchcockovi a jeho filmom, ktoré tento snímok zábavne paroduje.

Soukromé neřesti, veřejné ctnosti (1976)

Sme v polovici 70-tych rokov a tabuizované scény sa stávajú realitou. Nie je na tom nič zlé, keď sa scény dostanú do príbehu, ktorý má hlavu a pätu, čo v tomto prípade nie je také isté. Umelecký a poetický pohľad je značný a vďaka nemu.

Lidé, kteří šlapou tygru na ocas (1945)

Raná tvorba japonského velikána nie je príliš známa, ale už v tomto prípade je vidieť nesmierny rozprávačský talent. Obrazovo i myšlienkovo skvelé.

Krev zvířat (1949)

Komentár a niektoré zábery evokovali zvláštnu poetiku, čo mi pri celkovom vyznení dokumentu nesedeli.

Bullet Train (2022)

Totálne brutálne, rýchle a zábavné. Tomuto filmu pomáha zvolený spôsob natočenia, kde sa pri množstve postáv predstaví vlastný mikropríbeh každej postavy a dotvorí nápaditý celok. Môže sa to zdať prekombinované, prepálené, ukecané a určite to tak aj je, ale pravdou je aj to, že každou pribudnutou minútou dokáže snímok pohltiť diváka, že sa len baví na rôznych súbojoch, krvavých scénach, občasnom vtipe, megalomanskom závere a nemusí nad ničím premýšľať. Technická stránka filmu je dokonalá, výber hudby skvelý už od prvých tónov "Stayin' Alive".

Hrubý střih (2022)

Netradičná komorná gangsterka má v sebe napodiv toľko "akčnosti", napätia a zvratov, za ktorý by sa nehanbil žiaden žánrovo podobný "veľký" film. Inteligentný scenár a famózne predstavenie Marka Rylanceho je ozdobou filmu.

V rytmu srdce (2021)

Maximálne vyvážený snímok vo všetkých žánroch, ktoré tvorcovia umne splietajú do homogénneho celku. Príbeh o snoch a láske ale i o tolerancii je pôsobivý, navýsosť aktuálny v každej dobe a výborne natočený. Celkovému dojmu prispeli aj hereckí protagonisti svojimi civilnými prejavmi.

Smrt byrokrata (1966)

Dej sa točí okolo malého človiečika, ktorý bojuje proti byrokratickej mašinérii. Kubánska kinematografia je u nás málo známa, v tomto prípade sa tvorcovia pochlapili a vytvorili silne satirické dielo plné humoru a absurdných situácií. Film bežal v našich kinách v roku 1967.

H.M.S. Defiant (1962)

Menej známa kvalitná záležitosť, ktorá poteší každého milovníka žánru. Príbeh je postavený na konfrontácii dvoch dôstojníkov britského námorníctva a obe herecké hviezdy nesklamali.

Dutý kameň (1985) (TV film)

Veľmi slušne natočený televízny film natočený podľa známej legendy. Potešili skutočné exteriéry, žiadne televízne štúdio. Štvrtá recenzia.