Rachel and the Stranger (1948)

Ťažko hovoriť o westerne, to by bol western každý film z americkej histórie. Ide skôr o rodinnú "vzťahovú" drámu s vtipnými odľahčenými situáciami. Alebo aj o tom ako sa ťažko stráca, čo nemáš... Film vyniká príjemnou atmosférou, výbornými dialógmi a skvelými hercami.

Of Human Hearts (1938)

Príbeh zahŕňa obdobie spred a počas Občianskej vojny a ide predovšetkým o rodinnú drámu. Herecky je film veľmi slušne obsadený, James Stewart v úlohe sebeckého syna výborný. Škoda záverečného sileného morálneho posolstva, divák by pochopil aj jemnejší spôsob.  Desiate hodnotenie a druhá recenzia.

You Made Me Love You (1933)

Crazy komédia s otravnou pesničkou zaľúbeného skladateľa. Snímok strieda lepšie momenty s horšími. Šieste hodnotenie a prvá recenzia.

Neapol město miliónů (1950)

V danej dobe divákmi i kritikou priaznivo prijatý snímok o ľuďoch jednej neapolskej štvrte. Príbeh nie je len obyčajnou komédiou, alebo satirickou sondou do života a mentality obyvateľov, ale i vážnym pozastavením nad osudmi počas vojny a tesne po nej. Totò nehrá hlavnú úlohu, ale jeho tragikomická postavička dodáva filmu potrebnú šťavu. Siedme hodnotenie a štvrtá recenzia.

Totò a ženy (1954)

Totò sa prihovára divákom a ponúka antológiu zúfalstiev nad životom po boku žien... samozrejme, s poriadnou dávkou nadsádzky a humoru. Prehliadka skečov či mikropríbehov sú prehnané, vtipné, občas nezábavné, ale pre fanúšikov talianskeho komika povinnou jazdou. Štvrté hodnotenie a druhá recenzia.

Samaritán (2022)

Navzdory skutočnosti, že som rezignoval na podobné bombastické žánrovky, urobil som výnimku, ktorá sa dá pomenovať veľmi jednoducho: Sylvester Stallone. A hneď na úvod treba poznamenať, že sa nejedná o žiadnu katastrofu, film síce ťaží zo svojej fantasy mytológie a záverečné finále sa nesie v znamení podobných opulentných filmov, jeho civilná časť je atraktívna, pôsobivá a zaujímavá. Dokonca aj sociálny aspekt v tejto časti filmu sa mi páčil. Stallone je stále aj vo svojom veku charizmatický a jeho fanúšikovia vždy dostanú, čo očakávajú.

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (2022)

Voľné remake populárneho filmu sa pýši slušnými farbami, exteriérmi a titulkami. To je všetko. Ostatné je len bohapustá filmová tragédia bez štipky humoru s nedbanlivou akciou. Nemá charizmu akčnej komédie, originálna verzia, ktorá má veľmi jednoduchý dej, je oproti tomuto paskvilu nadupaná. Zbytočný film, kde nefunguje ani chémia medzi hlavnými predstaviteľmi. Zbytočný film.

Captain Newman, M.D. (1963)

Aj z vojenskej psychiatrickej liečebne sa dá vyrobiť vkusná a príjemná komédia. Nie je to samozrejme len o humore. Film bez záporných postáv sa nesie v znamení skvele namiešaného koktailu, kde patrí aj účasť hercov. Postava Tonyho Curtisa však veľmi pozitívne vyčnieva. Piata recenzia.

Hry lásky (1960)

Debutujúci režisér Philippe de Broca preukázal už v tomto filme veľký zmysel pre film, ale lepšie kúsky ho ešte len čakali. Jednoduchý príbeh o vzťahoch v partnerskom živote sa občas zadrháva a nielen v živote, ale i v tomto filme. Štvrtá recenzia.

Vykoupení L.B. Jonese (1970)

Rasizmus podľa Williama Wylera. Sice občas komplikované, ale hutné a realistické.