Milenka (1976)

Barbet Schroeder si nevyberá ľahké filmy, tu funguje na hrane, v danej dobe musel film vyvolať mnohé kontroverzie. Mne zase tento fakt úprimne nevadil, horšie to bolo so strávením motivácie postáv a ich konaní. Depardieu si to síce užíva, ale to nestačí. Chyba nastala už v scenári.

Chranitěli (1991) (TV film) odpad!

Pán prsteňov na sovietsky televízny spôsob. Rusi po 30-tich rokoch vyhrabali v leningradských televíznych archívoch zabudnutý dvojdielny film a zverejnili ho v apríli 2021. Tento projekt je však hotová tragédia a ponižuje televíznu tvorbu ako takú. Skutočne nejde o zážitok z filmu, treba sa na to pozerať len zo snobstva a kvôli filmovej "zberateľskej" vášni. Film ponúka v dvoch hodinách predovšetkým dej okolo Spoločenstva prsteňa a nevyhnutne záverečné vyvrcholenie celého príbehu. Je veľmi nudný, rozvláčny, celý projekt je skôr inscenáciou ako reálnym televíznym filmom. Jediné scény z exteriérov sú monotónne jazdy koňmi cez zasneženú krajinu, všetky scény sú točené v interiéroch s chabými kulisami a katastrofálnymi trikmi. Naša televízna rozprávková produkcia na začiatku 70-tych rokov ponúkala podobné triky, tu ide skutočne o hanbu. Kapitolou samou o sebe je prítomnosť rozprávača, ktorý sa zjavuje aj v podivných prestrihoch, kde napodiv len mlčí... Film vyžaduje divákovu zhovievavosť a trpezlivosť na všetkých úrovniach, lebo jeho pocity balansujú mnohokrát na hrane hnevu a zlosti. Takto sprzniť Tolkienov príbeh je trestuhodné. Osme hodnotenie a druhý komentár.

Rošáda (1991) (TV film)

Televízny thriller, ktorý bol v čase premiéry silno promovaný, lebo sa odohrával z väčšej časti v Bratislave. Napriek prívlastku "televízny" šiel aj do kín, príliš vody však nenamútil. Hlavnou hviezdou bol Michael York, príbeh bol do istej miery príťažlivý, ale potýkal sa s množstvom nelogickostí a chýb krásy. Slabý priemer.

Gemini (1991) (TV film)

Detské sci-fi, ktoré malo byť azda príjemným spestrením porevolučnej televíznej tvorby. Opak bol pravdou.

Plášť (1995) (TV film)

Gogoľova poviedka o plášti, ktorý urobí z bezvýznamného muža postavu hodnú záujmu. V tejto tragikomédii zaujal Emil Horváth ml.

Infantkine narodeniny (1991) (TV film)

Utrpné a rozvláčne spracovanie Wildeho rozprávkovej hry, kde je najsilnejšia myšlienka.

You Gotta Stay Happy (1948)

Môj obľúbený herec v brilantnej komédii ťažiacej z priehrštia humorných situácií a prijateľnej dávke romantiky.

China (1943)

Svižne natočený vojnový príbeh pracuje s klasickými motívmi (prepad, romantika), má slušnú akciu i zápletku. Záver sa nevyhol propagande, ale nenarušilo to zážitok.

The Divorce of Lady X (1938)

Komédia a romantika mi nikdy nešli s Laurence Olivierom, takže som mal trošku obavy. Príjemné prekvapenie sa konalo hneď od začiatku, okrem skvelého obsadenia má film inteligentný scenár s nenásilnými vtipnými okamihmi a poskytuje výbornú zábavu. Prvý komentár.

Alexandrův ragtime band (1938)

Romantický muzikál s množstvom pesničiek a skladieb a príbehom ako z červenej knižnice.