Anton Srholec (2015)

Je mnoho ľudí, ale málo veľkých. Anton Srholec bol človek otvoreného srdca a zrejme najvačším Slovákom posledných desaťročí. Jeho životná púť je o to zaujímavejšia a smutnejšia, že nebol perzekvovaný len komunistami, ale aj cirkevnými hodnostármi. Nezatrpkol a bol vždy predovšetkým človekom, plný ľudskosti, porozumenia, múdrosti a vtipu. Čermákovej dokument mohol byť po filmárskej stránke vyzretejší, v tomto prípade je však obsah doležitejší.

Spotlight (2015)

Mrazivé vyšetrovanie skupiny novinárov odhaľuje znepokojivé zistenia, ktoré zasahujú do nyjvyšších cirkevných miest. Film je natočený v podstate pomalým tempom, vhodne ho doplňuje hudba, herecký ansámbl je na úrovni a o napatie sa stará postupné rozplietanie kňažských obludností.

Brooklyn (2015)

V princípe ide o tuctový príbeh mladej dievčiny, ktorá vycestovala z rodného Irska za veľkú mláku do Brooklynu. Sposob natočenia a predovšetkým herecký výkon Saoirse Ronan predurčuje snímok k príjemnému romantickému zhliadnutiu.

Zde Harold (2014)

Tentokrát to severanom nevyšlo. Jednoduchý príbeh sa vlečie, chýba mu spád a humor je pre mňa zrejme príliš sofistikovaný. A priznávam, že mi unikol zmysel zapojenia do tohto projektu svetoznámu firmu. Ak to mala byť reklama, bola veľmi chabá...

Blikající světla (2000)

Čiernočierna komédia o prihlúplych zlodejoch, ktorým poskytla azyl stará barabizňa kdesi v lesoch. Až pobyt v nej posúva vnímanie štvorice hrdinov na svoj život... Retrospektívy vhodne dopĺňajú mozaiku ich detstva a následnej motivácie. Slušná oddychovka.

Popelka (1947)

Hneď po vojne sa Rusi pustili do známej rozprávky. Výsledok je značne rozpačitý, scenárista bol zrejme pod vplyvom, lebo jeho dialógy sú trápne a neuveriteľne zdĺhavé. Na čom sa určite nešetrilo, boli honosné kostýmy a rozprávkové štúdiové prostredie. Slabší priemer.

Když muž zvedne telefon (1962)

Pribúdajúcimi minútami ma film začínal poriadne štvať. Ukazoval manipuláciu manžela svojou manželkou, ktorá chodila ochotne pre rady svojej matke... Nebolo by na tom nič zlého, keby sa jednalo o drámu alebo naopak o komédiu. V tomto prípade snaha o komediálne vyjadrenie nestálo za nič, nespomínam si, že by som sa čo i len usmial a o dramatičnosti tiež nemože byť reči. Priemerný príbeh zachraňuje záver. Mladú manželku si zahrala u nás neznáma Sandra Dee. Prvý komentár.

Jazzová revue (1962)

Hudobné klipy z koncertov, štúdií či barov jazzových hráčov je vtipným sposobom poprepájaná minimálnymi dialógmi alebo gagmi. V tomto Richard Lester exceluje, tento sposob hudobného filmu je mu vlastný.

Ostrov pokladů (1934)

Azda prvé filmové spracovanie Stevensonovho slávneho románu má slušný atmosferický začiatok, časom sa však utápa v dlhých dialógoch a začína chýbať ten správny ťah na bránku. Druhý komentár.