Dokonalí predátoři (2010) (TV film)

Detailná štúdia lovu dokonalých predátorov - sokola, geparda, krokodíla a žraloka.

Alice Cans the Cannibals (1925)

Kocúr s Alicou stroskotajú na ostrove a ostatné je k videniu tu. Treba podotknúť, že sa jedná o jeden z dielov o dievčatku Alica ( skutočná postava ) v animovanom svete.

Dvaja (1970) (TV film)

Pretaviť divadeľnú hru do filmu je vždy náročné, ale myslím si, že pomocou retrospektív sa dramaturgicky zvládla. Dráma dvoch cirkusantov, ktorí utekajú sami pred sebou a ich Pyrhovo víťazstvo je zobrazené s jemným pátosom a divadelnou teatrálnosťou, napriek tomu sa jedná o zaujímavý film s kvalitnými hercami.

Drevený chlieb (1969) (TV film)

Na postave drevorubača a opilca je tu zobrazený ťažký život lesných robotníkov, ktorí zvážajú drevo a ich alkoholizmus. Práve realistické zábery z lesa patria k silným. Až záverečný rozhovor hlavného predstaviteľa s Ježiškom odhalí pointu.

Habermannův mlýn (2010)

Keď rozmením príbeh na drobné, musím kriticky poznamenať, že prvá polovica filmu sa niesla v zbytočne rýchlom tempe na úkor vykreslenia charakterov a motívov jednotlivých postáv. Udalosti sú vtesnané do viacero rokov a všetko to pôsobí ako zostrih seriálu. Druhá polovica sa spomalí, príde i na veľmi silné scény, ale hlavne sa divák dostatočne orientuje v deji. Treba oceniť, že je potrebné natáčať podobné filmy. Koľko krivdy si musia spôsobiť jednotlivci, aby si ospravedlnili kolektívnu vinu ? Oba naše národy majú v tomto ohľade špinu na rukách a je potrebné o tom rozprávať.

Kajínek (2010)

Aké boli pohnútky natočiť film o žijúcom zlodejovi a vrahovi, ktorý sedí v kriminále ? Neviem. Mal som problém s démonickým zromantizovaním až glorifikáciou zločinca, akoby bol len obeťou policajného sprisahanie a bol čistý ako padnutý sneh. Nikto nepochybuje o procesných chybách pri vyšetrovaní, ale tento film robí z Kajínka hrdinu. Film sám o sebe je zručne natočený, Brabcova kamera je akčne utešená, herecké výkony dobré a Vladimír Dlouhý je skvelý.

Kriminálka Staré Město (2010) (seriál)

Natočiť dobrý krimi seriál si vyžaduje mnoho vecí, od kvalitného scenára, skúseného dramaturga, invenčného režiséra a v neposlednom rade uveriteľných hercov. V súčasnosti v našich zemepisných šírkach skĺbiť všetky atribúty býva veľký problém. A je tomu i teraz. Najviac bijúca do očí je stavba jednotlivých príbehov. Balansujú na hrane kriminálky a rodinného seriálu, čo v tomto prípade bolo na škodu. Hlavne línia hlavnej predstaviteľky Zuzany ( Fialová ) a jej bývalého manžela ( Igonda ) je kontroverzná a v podstate zbytočná. Taktiež viacero častí živená téma tajomného vzťahu jej matky ( Vašáryová ) s neznámym "biológom". O to viacej sa mi páčil komplikovaný vzťah Zuzaninho kolegu Andyho ( Hádek ) s pražskou priateľkou, kde sa im do vzťahu plietla jeho práca a vzdialenosť. Bolo to preto, že táto línia bola skoro nepovšimnuteľná a uzavrela sa až v poslednej časti. Čo sa týka výberu hercov, som veľmi spokojný so všetkými zúčastnenými, jediný problém som mal s Fialovou. Bola neuveriteľne neuveriteľná, jej postava vyšetrovateľky bola úplne mimo. Svoje herectvo dokázalá ukázať jedine v poslednej časti, keď sa vynoril problém so synom. Práve tento fakt zásadne znižuje hodnotenie, lebo som sa s hlavnou predstaviteľkou nedokázal stotožniť. Na druhej strane treba oceniť režiséra, strihača a dobrá bola aj hudba. Možno sa obe verejnoprávne televízie ( STV a ČT ) rozhodnú pokračovať v druhej sérii, čo by určite nebolo na škodu, lebo pri záplave primitívnych rodinných seriáloch komerčných televízií, to bol dobrý projekt.