Já, legenda (2007)

Úvod ako z partesu - nákazou zničený, spustošený NY ako z biblickej apokalypsy. A to je všetko. Jednoduchý príbeh by si žiadal precíznejšieho scenáristu s nápadmi, takto mi to pripadá ako nedotiahnutý námet. Retrospektívne sekvencie mohli byť radšej dlhšie, keď už pusté mesto neprinášalo nápady. Škoda.

Raz, dva, tři (1961)

Tento film je explózia inteligentnej zábavy, obsahuje bravúrne napísané a vypointované dialógy, fantastického Jamesa Cagneyho, ktorý šliape na plné obrátky, množstvo situačného i konverzačného humoru, ktorý nemôže nechať nikoho chladným a keď sa k tomu pridajú hlášky prameniace z politicky rozdeleného Berlína - Raz, dva, tri patrí jednoznačne k svetovým klenotom filmovej zábavy.

Zbouchnutá (2007)

Inteligentné, svieže, vtipné, zábavné... Takto si predstavujem romantickú komédiu. Po dvoch tretinách sa síce príbeh dostáva do závozu, rýchlo sa však spamätá a pokračuje v excelentnom tempe.

Bécassine - Le trésor viking (2001)

Veľkolepo poňatá celovečerná rozprávka s potrhnutou "cloussetovskou" opatrovateľkou atakuje dobrodružné komédie, ale pre deti, ktoré videli množstvo podobných "dospeláckych" filmov, to asi príliš zábavné nebude.

Martinův den (1985)

Komplikovaný, psychicky nevyrovnaný, ale inteligentný Martin ( skvelý Richard Harris ) je kriminálnik. Život ho dotlačil do situácií, s ktorými sa nevedel vysporiadať. Stretnutie s chlapcom Martinom ( Justin Henry - zažiaril v Kramerovej vs. Kramer ) roztočí kolotoč nádherných scén, kde tvorcovia tlačia na divákove city... a je to pekné, hoci niekedy menej by bolo viac. S príjemnou hudbou hľadáme s hrdinom svoj bod, ktorý máme z detstva vrytý v pamäti a túžime sa vrátiť do detských nohavíc.

Mistr zázraků (2000)

Zaujímavé bábkové spracovanie Ježišovho života, kde retrospektívne scény boli kreslené. Prijateľný spôsob ako priblížiť Nový zákon najmladšiemu publiku.

Robot-monstrum (1953) odpad!

Už som videl hocičo, ale takú stupídnu hovadinu ako je Robot Monster ešte nie. Nebudem polemizovať o duševnom zdraví režiséra, scenáristu i producenta, na to sú iní, ani sa pozastavovať na "hercoch", ktorí prehrávajú svoje postavy tak neuveriteľne, že by to mali ukazovať na hereckých školách ako odstrašujúci príklad. Viackrát opakujúce sa rovnaké zábery, podivný típek v kožuchu s helmou na hlave v objatí bubliniek, naivita a nelogickosť vyrážajúca dych... Je to neskutočne zlý film po všetkých stránkach ! Záchvaty smiechu striedali desivé sa chytanie za hlavu. Tento film je kontroverzný, lebo mu niektorí jedinci dali 5 hviezdičiek... ale on nie je kontroverzný, toto je urážka filmárčiny.

Hromská cesta (1958)

Robert Mitchum ako pašerák whisky v príbehu podľa vlastného námetu, kde mu sekundoval i jeho mladší brat James.

Líbej mne, hlupáčku (1964)

Na konverzačnej komédii Billyho Wildera je zaujímavé herecké trio Martin - Novak - Walston, ktoré sa evidentne baví. Téma nevery a prehnanej žiarlivosti je nekonečnou studnicou, ale v tomto prípade sa domnievam, že dĺžka filmu nie je naprospech.

Marty (1955)

Delbert Mann svojim filmovým debutom zažiaril a odniesol si Oscara za réžiu i film. Značne mu k tomu pomohol priamočiary scenár Paddyho Chayefského ( Oscar ), v ktorom hrajú prím dialógy. V tomto duchu netreba zabudnúť na vynikajúceho Ernesta Borgnineho, ktorý dal svojmu staromládeneckemu Martymu veľké srdce. Postava outsidera vo veciach lásky, večne atakovaný poznámkami , že by si mal nájsť ženu, je uveriteľná a krásne civilná.