Zrodila se hvězda (1954)

Tak si môžem povedať, že som už videl všetky štyri verzie A Star is Born a táto je najslabšia. Nie je to ani hereckou účasťou, tá je skvelá, skôr neuveriteľnou rozťahanosťou a slabými pesničkami, ktoré ničia film.

Will Success Spoil Rock Hunter? (1957)

Typická komédia 50-tych rokov, ale táto má niečo naviac. V dobách rozmachu televízneho vysielania sa pustila do vtipnej kritiky na televízne reklamy a úvodné scény patria k tomu najlepšiemu. Samotný film sa dobre rozbieha, v závere mu už nestačia sily. Zachraňuje ho začínajúci Tony Randall a žánrovo profesionálna réžia. Šiesta recenzia.

La Menace (1961)

Príbeh mladej dievčiny, ktorá túži byť členkou motorkárskej skupiny mladých ľudí a pre svoje ciele neváha porušiť zákon. Málo známy film so zdržanlivým a presvedčivým Robertom Hosseinom. Jemu podobné úlohy svedčia a dokázal to i teraz. Piate hodnotenie a druhá recenzia.

A dveře byly zavřené (1946)

Sprvu to vyzerá ako komédia z bytového domu, prejde to do drámy, aby to skončilo ako kriminálka. Film vôbec nie je zlý, atmosféru by mu mohol závidieť hocikto, ale žánrová nejednoznačnosť je príliš očividná. Štvrtá recenzia.

Man on the Run (1949)

Film reflektuje na britské spoločenské udalosti po vojne, kde dezertéri nemali na ružiach ustlané. Vydieraný mladík sa nechtiac zapletie do lúpeže a je na úteku pred políciou. Film má slušné tempo, vyhovujúcu minutáž a ako jednohubka funguje dokonale. Šieste hodnotenie a druhá recenzia.

Bulldog Drummond ve slepé uličce (1937)

Daľšie pokračovanie príbehov dobrodruha Bulldoga Drummonda sa nesie v znamení rýchlej akcie a svižného tempa. Hlavný predstaviteľ sa opäť vymenil, tentokrát bol pred kamerou John Lodge. Šieste hodnotenie a tretia recenzia.

The Return of Bulldog Drummond (1934)

Hugh "Buldog" Drummond je veterán z 1. svetovej vojny a dobrodruh, ktorý aktívne vyhľadáva nebezpečenstvo. Literárnu postavu stvoril HC McNeile, pod pseudomom Sapper už v roku 1920 a po jeho smrti od roku 1937 pokračoval v románoch Gerard Fairlie. Film nenechal na seba dlho čakať a tento príbeh bol už v poradí šiesty. Nie je to podstatné, ani to, že sa v hlavnej úlohe vystriedalo množstvo hercov. Snímok mal za úlohu pobaviť a to sa mu podarilo. Štvrté hodnotenie a druhá recenzia.

Výjezdní doložka pro Dubčeka (2018)

Dokument, ktorý sa venuje Alexandrovi Dubčekovi, keď bol v hľadáčiku Štátnej bezpečnosti. Otrasná doba, kde bolo možné všetko. Divák sa dozvie aj o pocitoch jeho rodiny, ktoré sa v literatúre faktu nedozvie.

Nina (2017)

Dôraz na artovosť je príliš silený, film si ťažko hľadá cestu k divákovi.

XX. století (1976)

Prvá polovica 20 storočia v historickom opuse Bernarda Bertolucciho. Hviezdne obsadenie je typologicky vhodné, kamera je láskavá k talianskemu vidieku, je esteticky krásna vo vykresľovaní pokojných situácií, kdežto drsná pri dramatických scénach. Tvorcovia pracujú s hektickou dobou talianskej histórie, kde postupne končí starosvetský aristokratický život a nastupuje nekompromisné fašistické hnutie. Pri oboch prípadoch je silnejúci aj sociálny aspekt zosobnený v boľševickom hnutí. Videl som 3,5 hodinovú verziu, ktorá je už na pohľad okýptená, určite sa v budúcnosti k filmu vrátim v plnej verzii.

Časové pásmo bylo změněno