Bio Ráj (1988)

Pohodlně se usaďte a nechte se laskat. Když se film a život prolnou.

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Občas se objeví dílko, které rozzáří mé srdce. Tenhle upřímný, zábavný a magický seriál jsem přijmul se samozřejností a přirozeností..

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Quentin Tarantino opět dokazuje svojí výjimečnost. U Tenkrát v Hollywoodu mě neskutečně bavilo jen tak pozorovat dění na plátně, chytat atmosféru Hollywooodu v jeho vrcholné době rozmaru a svobody.. a vlastně bych k tomu ani nepotřeboval žádný výrazný děj. Kdybych si měl někdy v životě zahrát ve filmu a mohl bych si vybrat jenom jednu jakoukoliv roli, tak bych jednoznačně zvolil Brada Pitta v tomto díle - a nejlepší okamžik - když Brad Pitt leze na střechu opravit satelit, rozhlédne se po prosluněných hollywoodských kopcích posetých luxusními domy, tak se nadechne a zapálí si cigáro.

Frajer Luke (1967)

Svoboda mysli a nezlomnost ducha v životní roli Paula Newmana.

Příběh Alvina Straighta (1999)

David Lynch dokáže zdánlivě obyčejný příběh přetavit v překrásnou, poetickou a laskavou ódu na život.

Na pokraji slávy (2000)

Mladý novinář zanechá školy a vydá se na cestu s rockovou kapelou. Své idoly tak poznává z pohledu z back stage. Skutečná cesta s kapelou je zároveň symbolikou dospívání jako takového. Na první pohled přímočarý příběh v sobě ukrývá přenádhernou hloubku, lidskost a lásku. Už hodně dlouho se mi nestalo, aby mi film takto dojmul, zároveň rozesmál a rozzářil (director's cut).

Po strništi bos (2017)

Poetický příběh jednoho dětství za Protektorátu, který je velmi dobře nasnímám. Některé záběry až pohladí. Výběr herců je bezchybný a dobové reálie jsou ve schodě s tím, jaké zážitky mi vyprávěli prarodiče, kteří vyrůstali ve stejné době. Líbilo se mi i věrohodné zachycení vesnických sporů, opět si myslím, že to dost odpovídá dané době. Tohle dílo si zaslouží mnohem vyšší hodnocení, ale to neovlivním.

Bohemian Rhapsody (2018)

Dával jsem si na čas, protože kapelu Queen mám od malička hluboko ve svém srdci a vyrůstal jsem s plakátem Fredieho Mercuryho nad postelí. Naštěstí všechny mé obavy z toho, že by se to také nemuselo povést, byly liché. V kině jsem se tetelil blahem a tancoval v křesle na songy, které jsem v takové kvalitě ještě neslyšel. Remi Malek v životním výkonu nechal Fredieho ještě jednou ožít. Bylo zřejmé, že přípravu vzal velmi vážně. Nastudoval každý Fredieho pohyb, který byl schopný odkoukat ze záznamů koncertů, napodobil jeho gesta a vystihl ten jeho věčný vnitřní rozpor. Mrkněte na porovnání skutečného vystoupení na Live Aid vs. film https://www.youtube.com/watch?v=-XqPBEODZ4s . Jako fanda kapely jsem ocenil do detailu nastudované reálie. Všechny kostýmy, obrázky na bubnech, ale i třeba šála Queen v publiku odpovídají realitě.

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Mimořádně zajímavá etapa britských dějin je servírována stylově, jak to jen jde. Velkolepá výprava, vizuální stránka, hudba a opravdu skvělí herci posouvají Peaky Blinders mezi nejlepší gangsterské seriály.

Pustina (2016) (seriál)

Řemeslná kvalita na úrovni světové produkce. Hodně mě bavila postapokalyptická, depresivní atmosféra českého severu. Úplně věřím, že kdybych zastavil v nějaké putice u Sokolova, tak potkám podobný kolorit postaviček. Ty se v seriálu vyvíjí a jejich konání dává smysl.