Prázdniny v Římě (1953)

Z dnešního pohledu průměrná romantická komedie s kvalitním hereckým obsazením. Ale chápu, že v době svého vzniku musely být Prázdniny v Římě neskutečným dobrodružstvím.

Ex Machina (2014)

Pak, že Turingův test nemůže být sexy! Jedinečnost Ex Machiny nespočívá v předkládání nějakých revolučních myšlenek v problematice vytvoření umělé mysli, či vztahu člověka se strojem. Originální je forma prezentace, která působí nečekaně civilně, jednoduše, logicky až chladně. Divák není upozorňován na pasáže, ve kterých by si měl uvědomit něco zásadního, přesto ho postupem děje víc a víc mrazí v zádech. Hodně oceňuji to, že se tvůrci vyhnuli použití nějakého šokujícího zvratu (scéna s rozříznutou rukou). Závěrem se jen krátce zmíním o vizuální stránce, Ex Machina je ve všech ohledech esteticky nádherné dílo.

Pořád jsem to já (2014)

Julianne Moore si za svůj výkon Oskara rozhodně zaslouží. Drama, které působí realisticky až z toho mrazí. Po zhlédnutí se člověk doslova bojí něco zapomenout:).

96 hodin: Zúčtování (2014)

Naprosto trapná karikatura prvního dílu. Snaha zařadit do filmu více rodinné linky a emocí působí debilně a těžko říct, co si od toho tvůrci slibovali. Snad možná to, že ušetří na akčních scénách, kterých je bohužel podstatně méně než by si divák přál.

Birdman (2014)

Vynikající kamera, způsob jakým Lubezi sleduje putování herců divadelním zákulisím vtáhne diváka maximálně do děje. Herecké výkony snesou rovněž ty nejpřísnější kritéria, nicméně si nemohu pomoci, ale podobné téma mnohem lépe zpracoval Darren Arofonsky v Černé labuti. Podobně jako loni bych hledal oskarového vítěze jinde (i když 12 let v řetězech byla daleko větší zoufalost).

Divoké historky (2014)

Argentýnské zjevení. Roky jsem neviděl takovou originalitu, s kterou přichází Divoké historky. Snímek geniálně balancuje na hranici psychothrilleru a komedie, postavy jednají chladnokrevně cynicky, každá pointa mě dostala.

Láska je láska (2012)

Komedie, která má sice kolísavou kvalitu, ale nedá se jí upřít, že stojí vynikajících hereckých výkonech (Krejčíková, Nárožný, Vetchý). Snaha vměstnat do stopáže jednoho filmu všechny bolesti světa (nevidomá hlavní hrdinka, Romové, alzheimer..) působí trochu lacině.

Whiplash (2014)

Pokud chcete v nějakém odvětví dosáhnout na vrchol musíte jít až na krev. Whiplash ukazuje, že hudba není žádnou výjimkou. Minimalistický hudební film s hutnou atmosférou.

Teorie všeho (2014)

Felicity Jones a Eddie Redmayne předvedli úžasný herecký výkon. Snímek dobře mapuje první Hawkingovo manželství, ovšem trochu mě mrzelo, že jeho teoriím je věnován velmi malý prostor, stejně tak průběh jeho nemoci byl dle mého vylíčen poněkud zkratkovitě.