Blade Runner (1982)

Opravdu jen výjimečně vznikne film, který je naprosto dokonalý v každém svém záběru.

Americká noc (1973)

Krásný film, který s citem a láskou vzdává hold filmovému řemeslu jako takovému. Jeden z těch vzácných snímků, u kterých se člověk může jen zasněně usmívat a nechávat se unášet dějem. Tahle strategie se nikde nezadrhne, jelikož Americká noc je mistrovské dílo.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Totální nářez, u kterýho jsem se prostě tetelil blahem. Jasně nemůžete tuhle šílenost brát vážně, ale to by snad ani nikoho nenapadlo. Guy Ritchie je blázen a mě to prostě sedí. Nejlepší střih, jaký jsem za poslední roky viděl.

Wind River (2017)

Mrazivý thriller zasazený do zamrzlé krajiny zimního Wyomingu. Wind River není film s nějak překomplikovaným příběhem. Moc se nemluví. Taylor Sheridan vsází na precizně vybudovanou atmosféru. Postupné dostávání se pod kůži hlavním hrdinům. Na mě to fungovalo nadmíru. Nejlepší americký thriller od Zmizení.

Slídil (2014)

Hodně dlouho jsem ve filmu neviděl tak originálně a poctivě vybudovanou atmosféru. Noční Los Angeles samo o sobě vyvolává v divákovi napětí. Do toho přichází Jake Gyllenhaal, na první pohled v naprosto šílené roli. To nejmrazivější na snímku je, že jeho postava nemusí být tak odtržená od reality, je to obrázek úchylnosti současné doby.

Dunkerk (2017)

Nolan válku neukazuje, Nolan ji nechává diváka prožít. Přinesl jsem si do kina pivko a tyčinky, ale nedokázal jsem ani jedno z toho otevřít, protože jsem od prvních minut měl stažený žaludek a prožíval intenzivní stres. Válka je hnusná a nepříjemná a člověk si po shlédnutí Dunkerku skutečně váží toho, že žije v současném míru.

Zilionáři (2016)

Zilionáři se prezentují stylem humoru, který osobně miluji. Zach Galifianakis hraje přesně ten typ role, pro který se narodil a já se uchychtával prakticky v každé jeho scéně. Dementní zápletka (inspirovaná skutečnou událostí) a ostatní šílené postavičky utváří komedii, kterou jsem ochotný někdy v létě promítat na stodolu.

Narcos (2015) (seriál)

"Plata o Plomo"? Velkolepé zpracování Eskobarova příběhu. Nádherné záběry, dokonale vybrané lokace. Hodně oceňuji angažmá latinskoamerických herců a volbu španělštiny jako ústředního jazyka. Po celou první sérii mě seriál držel v neskutečném napětí a trvalém údivu, že se nejedná o fikci, ale skutečnou etapu kolumbijských dějin. Bohužel ve druhé sérii je znát, že zvolit 10 epizod stejně jako v první sérii byla chyba. Kdyby poslední 4 epizody byly shrnuty do jedné, hodnocení by bylo absolutní. Edit: Po Shlédnutí třetí série upravuji hodnocení na plné.

Anthropoid (2016)

Američané udělali Čechům neuvěřitelnou službu. Natočili film, který velmi autenticky zachycuje kapitolu českých dějin, která nám připomíná, že máme být na co hrdí. Že bychom si měli vážit mírové doby, ve které teď žijeme. Řemeslně precizně zpracované dílo. Scény z mučení a především závěrečná scéna v kostele způsobily, že Anthropoid u mě kandiduje na film roku.

Spotlight (2015)

Akademici vybrali dobře. Spotlight je možná nejlepší film o novinářské práci, jaký jsem viděl (a to do výčtu počítám i Supermana:). Ten pohled do zákulisí se všemi vymazlenými detaily, postupné rozkrývání, fakta, hodně mě to bavilo. Další body u mě film získává za to, že nesklouzl k laciné a nabízející se možnosti přidat pár explicitních a šokujících záběrů, což by ho podle mě paradoxně zbavilo kouzla.