Byl jednou jeden... život (1987) (seriál)

Nechci mudrovat že něco takového dnes chybí, protože přehled nemám, ale pokud ano pak je to s podivem. Takhle populární a všemy známý seriál by měla mít každá generace. Dodnes si pamatuju a dodnes miluju. 5* objektivně i když člověk odmyslí nostalgii.

Earth (2007) (TV film)

Vizuál i audio na jedničku. Bohužel vysoká kvalita s tak širokým dokumentárním záběrem, aspoň pro mě, by si zasloužila dvojitou stopáž. Ochutnávky jsou příliš krátké což zamrzí zejména u tajgy a deštných pralesů. A byť jsou jiné dokumenty přehlcené afrikou a člověk je už tak nějak automaticky přepíná, pak právě zde byl nejsilnější příběh putování slonů za vodou. Noc u napajedla si nezadá s většinou hororů ;) Dokument samotný by zasloužil 5, ale bludišťáka ubírám za stopáž.

96 hodin: Zúčtování (2014)

Nebýt to Taken a nebýt to Liam dostane tohle tuctové Béčko hvězdy tři. Ale on to je Taken a Liam. Jenže ať už byl úmysl filmu vylepšit renomé série po slabší dvojce, nebo tuhle žánrovku víc zakčnit, minul se účinkem. Původní Taken byl broušený diamand o cestě boha pomsty za svou dcerou se vším všudy, se špínou, odporem, neokoukanýma tvářema a bez větších klišé. Hodně mi připomínal pocit ze série o Mattovi bez minulosti. Jde na ni koukat víckrát, pokaždé stejně člověk zatně pěsti když Liam zkouší kvalitu elektrické sítě s tím blaženým úsměvem zadostiučinení, to jak mu fandí. Dvojka už byla průměrná šedá myška a trojka šla ještě hloubějš. Megatron nepochopil že to není množstvím akce a výbuchů co přineslo jedničce slávu, proto dvojitá dávka znamená dvojitý fail. Pokud by byl taken série a navazovala nějak logicky bral bych to, ale život téhle rodiny už ve trojce prostě není uvěřitelný a je to jen číslo+1, víc výbuchů, víc kobra11 like honiček a míň feelingu že o něco jde. A právě díky tomu jsou to hvězdy jenom dvě. Taken u mě začíná a končí jedničkou, zbytek je patos.

Teorie všeho (2014)

Stejně jako filmový Stephen zaslouží oskara za nadlidský a dechberoucí herecký výkon tak stejně tak reálná p. Hawking-ová za její odhodlání, trpělivost a odhodlanost. Neuvěřitelný film o neuvěřitelných lidech který překvapil a nadchnul.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Výborná kombinace všeho. Není snad role které by člověk neveřil na všech frontách. Od neskutečně sladké Kate, přes brilantní "dvojrole" Kingsleye, dobrotivého Sturgesse, animálního Thewlise (přitom takový dobrák od kosti) až po vždyúžasného Caina. To vše navíc pod prataktovkou E.A.Poe. To vše smysluplně a napínavě (pomineme samotnou hlavní zápletku) zamíchané a uvařené. Sumasumárum, bavil jsem se královsky a s přibývajícími minutami atmosféra jen houstla až do grandiózního finále. Pět hvězd by si to zasloužilo už jen za Kate.

Piráti ze Silicon Valley (1999) (TV film)

Původně jsem chtěl ze slušnosti dát hvězdy tři ale při porovnání jak se s tématikou popral Aston v Jobsovi nemůžu. TV zpracování je bohužel znát v každém políčku filmu. Co bylo potřeba rozvést bylo zkráceno a přeskočeno, vata naopak nafouknuta. Jak film brát? Jako velmi zjednodušený, spíš ochutnávkový pohled pod pokličku, kde se vaří, tedy spíše vařilo, pro nás něco neskutečně výživného a chutného. Kdo nezná a rád by se dozvěděl něco zajímavého o těchto pionýrských dobách počítačů určitě najde lepší zroj informací než tato s prominutím slátanina na sebe velmi nešikovně nalepených útržků bez konzistence. Udivuje mne hodnocení v porovnání s Jobsem (který měl a má výhodu rozpočtu, hereckého esa i časového odstupu) který téma pojal lépe a konzistentněji (pominu to že Piráti jsou příběhem dvou, Gates je zde stejně upozaděn).

jOBS (2013)

Přiznám se bez mučení že tenhle film, byť se mu dá z určitýho hlediska vytknout mnohé, mě, patřící do generace dětí rostoucí a vyvíjející se spolu a od prvního PC prostě podrazil kolena. Vrátil do dětství, do dob pionýrů, technických snů a vizí. Aston Steva zahrál perfektně, stejně jako ostatní. Je až s podivem jak dokáže člověku běhat mráz po zádech z téma a příbehu (po technické stránce) pouhých pár desetiletí zpět. Není to jen film pro skalní Apple-isty, ale pro všechny technikou té doby políbené a milující ji. Jako jeden takový pak nemůžu urazit míň jak pěti hvězdami.

Gravitace (2013)

Perfektní Sandra a stahovač žaludku i při sledování na monitoru. Škoda dálky do IMAXu. Je hezký že se kostnaté scifi trošku poslední dobou rozhýbalo o další originální kousek.

Na hraně zítřka (2014)

Jeden by netipnul že druhým nejoblíbenějším filmem roku (po interstellaru) bude poslední dobou zkomírající sci-fi, navíc s Tomem a ještě po nepříliš vábným traileru "běhání po pláži". Co se dělo ale při sledování (původně z nutnosti) se popsat nedalo a názor se jal otáčet o stoosmdesát. Kdo by čekal že koukat na něco pořád dokola může být tak supr, zábavný a neskutečný. Tom s Emily se našli a excelovali. Emily kroucením v treningové místnosti, Tom s každým dalším dnem. Samotná zápletka a finále není nic co by člověka donutilo tleskat ve stoje, ale ona cesta a její zpracování si zaslouží pět hvězd jak z praku. Dlouho jsem nebyl tak mile překvapenej a po již zmíněným interstellaru je to jeden z mála filmu který je třikrát vidět málo. A nejlepší scéna? Rozhodně Emiliny rychloresety a voják v přijímači ;)

Kick-Ass (2010)

Hodnotím hodně retrospektivně, přesto jako bych jej viděl včera. Z původně nepřiliš očekávanýho "superheropostoprvní" se vyklubal dechberoucí film ve kterým si každej najde to svoje. Ti štastnější v tom najdou vše. Akce střídá romance, humor střídá nehumor, o kontrastu hlavního hrdiny (do které se zřejmě pasuje většina diváků) k Super rodince ani nemluvě. Už od prvního záběru jsem šel do kytek jak bravurně se dokáže pojetí filmu změnit. Na filmu jde težko hledat slabinu, i pro mě jako ne zrovna superhero milujícího diváka. Možná právě pro to civilnější pojetí mi něco takovýho sedí víc než iron mani a neiron zbytek. Co bych doslova vynesl do výšin je krom výše zmíněnýho soundtrack a výkony herců ve všech rolích. Možná jen Nico trošku přehrával, ale tady člověk odpustí všechno. Už jen kvůli scéně "nasranej daddy a plyšový medvídek", která pak v kombinaci s finální "hit girl & flaslight" utkví člověku v hlavě na dýl..toužíc být krmená opětovným přehráváním na čemkoliv a kdykoliv si jen člověk potřebuje zlepšit náladu. Filmu nemůžu dát míň jak pět hvězd, dal bych mu víc. Ale těch pět samotných splňuje už jen samotná miniscéna s vyzvednutím bazooky. V osobním žebříčku se z nenápadnýho nakopávače zadků stal spolehlivej společník pro nejeden hladný zimní večer.