kluviM

kluviM

Martin Kluvánek

okres Vsetín

• 11.9.2017  21:20

Pred predstavením som si prečítal recenzie na CSFD a trochu ma to zarazilo, pretože som mal vysoké očakávanie (i na základe Traileru). Ale Klárka na to moc chcela tak sme vyrazili a nadopoval som sa pesimizmom s argumentom že potom budem prekvapený už len príjemne. Po zhliadnutí som zistil že neviem čo je s filmom zle. Animácia – ok. Napínavý dej – ok. Prijateľná zápletka – ok. Tak prečo som sa na sedadle stále vrtel a študoval striedavo plátno, dcérku a interiér kina? Ani mi nevadilo že musela na WC. Napadá ma, že to asi bude tým, že je príbeh pojatý ako viacúrovňová strieľačka (=gamesa). Je to dynamické, napínavé, stále sa niečo deje ale zároveň ploché až lineárne. Na druhú stranu musím povedať že je to slušný film, občas aj nejaké vtipné narážky ktoré asi nikto mimo CS nepochopí. Takže nepovažujem za chybu že som to videl. Stále to má niektoré prvky Hurvajza, českej kultúry i keď tam vystupuje Mayor a animovali to rusi či kto. Takže zamňa lepší priemer, neurazí. Na druhú stranu si myslím, že by sme mali byť ako dospelí zhovievavejší a uvedomiť že decká môžu mať iný pohľad na život. Napríklad že je to divoký prúd udalostí bez hlbšieho zmyslu. Ale Klárka bola nadšená, väčšinu filmu strávila vynervovaná na mojom kline. Bezprostredne po filme mi na môj dotazník odpovedala : 1)Bolo to A)také normálne? B) Dobré C)Výborné D)Najlepší film čo si videla ?? vybrala D. 2)Fakt? Lepší ako Ledové království? Ona: ANO, lepší i jako Vajana. Ja: a čo Poníci? Ona: Lepší ako poníci (našťastie nevidela ten FILM- to zas bude maso...) Lepší ako ponici? No to znie neuveriteľne. Takže za ňu plný počet bodov. ;-)

• 31.8.2017  21:01

Pre kinovanie s mojou dcerkou som volil medzi Týmto filmom a Letíme https://www.csfd.cz/film/488078-letime/komentare/ Ale našťastie som sa podíval a XX mal mizerné hodnotenie, tak som sa rozhodol pre orechy. Až po zhliadnutí TOHOTO som pochopil že to bol omyl ktorý spočíval v tom že to proste nebolo hodnotené. Je to asi podobný paskvil. Americká blbina plná klišé a póz. Najprv som si myslel že to tu poriadne natriem, ale je to škoda energie. Je to proste obyčajný bijákový brak. Celú dobu sa mi otvárala kudla v kapse nad totálne šablonovitými charaktermi postáv. Miesto hodnotenia fakt: Moja 4.5 ročná dcera sa presunula na schody v kine kde sedel už jej vrstevník a spolu sa pekne vyprávali o živote. Bolo mi trapné že vyrušujú tak som ich po asi ½ hod rozsadil a spôsobil jej tak kultúrno sociálne násilie. Sorry Klárka.

• 2.5.2017  23:08
    Děda (2016)

Bývam na Valašsku a tak som sice s informáciou že film má na CSFD okolo 50% zápasil, ale nakoniec som si ho pozrel. Ako správny Valašský patriot (žijem tam či vlastne TU). Úmyselne som komentáre nečítal. Film je niečo totálne úbohého. Zaujímalo by ma čo si o svojej práci myslia herci. Zo začiatku mi vadili stupídne a ploché dialógy ako v menej kvalitnom ochotníckom divadle (padne veta čiastočne k divákovi, potom je prípadne vysvetlená aby to pochopil, potom dostatočná pauza aby to naozaj pochopil a potom replika protistrany). Potom ma začali vytáčať choromyseľné nezmysle ako napríklad : žena píše počas svetovej vojny dopis svojmu mužovi a vysvetľuje mu ako to je s ľudovými zvykmi na Valašsku začiatkom 20 storočia. Pravdepodobne utrpel ťažkú anamnézu. Segradove oblečenie, nezmyselné zhovädilosti jeho počítačovej siete ktorá nijak neposúva dej ani nedáva pointu, kúpu traktoru ktorý si celkom isto taký súkromník nemôže dovoliť. Apropos pointa...akosi ma nenapadá o čom ten film vlastne vypráva. "Pôsobivý" je i výkon pani či slečny Gerlíkovej. Je to prírodný všetalent: Režisérka, scenáristka, producentka, herečka i speváčka (možno mi ešte dačo utieklo). Celkom evidentne sa rada počúva a obdivuje. Jediný uveriteľný a realistický herecký výkon je...Štvrtníček. Bez irónie. Polievka je...no taký vcelku normálny, nič moc, našťastie si odpustil tie svoje vtípky. Škoda týchto slov čo som do filmu investoval. Dúfam že aspoň tie chlastačky počas natáčania za to stáli. Stálo vám to za to cerky a ogaři?

• 21.1.2017  21:18
    Příchozí (2016)

Nelineárny film bez deja. To milujem. Na začiatku zdánlivo dej, na konci zistím, že sú to vlastne útržky. Skladbou mi to silne pripomína BABEL http://www.csfd.cz/film/221646-babel/prehled/ Fascinuje ma že spôsob vyprávania viacmenej odpovedá tomu čo vypráva a forma tak obaluje obsah. Moc pekné a kompaktné. V kine som najprv dočumel na titulky, potom som sa ako zhypnotizovaný motal smerom k autu, úplne mimo som blúdil autom v Petržalke a premýšľal či to je táto Bratislava v tejto časovej línii. Úžasný pocit. Jeden z najlepších filmov čo som v posledných rokoch videl. Dali by sa nájsť isté logické zádrhely, ale nekazia mi to dojem z filmu. Pachuť zanechala akurát záležitosť so vzbúrencami. Americky trapné, nechápem jej zmysel vo filme. Ale prežil som ju.

• 12.10.2016  22:37

V prvom rade musím vyjadriť prekvapenie že film nemá vekový limit alebo doporučenie. Podľa mňa je to hustý nárez pre malé deti. Aspoň som nikde nič nenašiel. Mne osobne (som malé decko už desiatky rokov) sa VEĽMI páčil. Výborná výtvarná stránka, japonské tradičné prostredie, origami, loď z listov. Vkusne spravená kostra s mečmi v hlave (zaujímavé bolo video z natáčania na konci). Neklišový až odvážny príbeh, neamerický nehappyend. Zvláštne je že namňa to pôsobí veľmi japonsky ale vkusne a pritom v titulkoch nevidno moc japonských mien. Neviem ako mám hlasovať. Či zamňa alebo pre deti. Pretože pre malé deti je to husté až nevhodné. Moja dcérka (3.5) sa v niektorých scénach doslova klepala hrôzou. Niekoľko detí s rodičmi z kina radšej s plačom odišli . Dcérku som musel pevne držať v náručí a keď som jej navrhol, že aj my môžeme ísť preč, tak povedala že je to hrozné, že sa moc bojí, ale že to vydrží do konca. Že chce vedieť či dedko vypichne Kubovi I druhé oko. Alebo či ho nechytia tie dve bosorky (boli super). Ale každé decko to fakt nedá. Je to super, nevšedný film, ale zvážte či to vaše decko vychované na Ľadovom kráľovstve dá. (Moja dcérka Ľadové kráľovstvo miluje, ale z 2. dielu znechutene odišla).

• 27.8.2016  22:57
    Učitelka (2016)

Nepríjemné pocity a nuda. Pomaly som sa odhodlával predčasne opustiť kino. Také boli moje pocity zo začiatku. Ale príbeh si ma pridržal a vyplatilo sa. Páči sa mi že to nieje len taký príbeh čo pobaví a jedným uchom von a jedným dnu. Malo to pomalé tempo a to dovolilo hercom naozaj ZAHRAŤ, nie len prebehnúť rolou od začiatku do konca.Nakoniec som bol uchvátený. Veľmi presvedčivé výkony hercov. Paráda. Dojali ma aj dobové rekvizity a výprava. PRíjemné bolo že tam hovorili herci aj po česky. Vždy ma neskutočne štvalo (už za socializmu) keď vo filme museli herci hovoriť len česky alebo slovensky a "nesprávni" herci museli byť dabovaní. Pekná blbosť. Predsa sme v Československu žili namixovaní, tak keď môže niekto v Bratislave niekto hovoriť Česky v reále, tak prečo nie i vo filme. Tuším sa to začína objavovať častejšie. Je to film, ktorý ostane v hlave i po záverečných titulkoch. Až potom mi došlo prečo mi bol ten začiatok nepríjemný. Predsa spomienka na niečo čo som už nechcel prežívať. Pár podobným učiteľkám a iným ľuďom som si tedy dovolí skrížiť ich správnu cestu. Prvý krát ma zachránila pani učiteľka Víchová (ktorej moc ďakujem), ktorá ako naivná začínajúca učiteľka plná ideálov v sebe našla odvahu a môj kádrový posudok zlikvidovala (dlho potom u nás visel na záchode). Druhýkrát ma napodiv zachránila kádrováčka ktorá stopila súkromný prípis k mojemu posudku z vysokej školy. Napísala ho totiž podobná sviňa ako tá vo filme. Aj kádrováčke Tonči Novákovej ďakujem. Často som si predstavoval čo teraz tie svine z čo to namňa napísali robia. Predpokladám, že teraz už nič. Ale zle z nich mi je rovnako ako na začiatku filmu. Zaujímala by ma reakcia niekoho mladého kto to nezažil. Ten pocit predposratosti, držanie huby a nevybočovanie z radu. Taký ten všeobklopujúci indiferentný strach povedať svoj názor na kráľove šaty. Príjemne ma prekvapil Hřebejk, mladý Labuda a to dievča Danka. Aj učiteľka v podaní pani Mauréry bola úžasná. Bravo!

• 26.3.2016  23:23

V prvom rade ma totálne dostali reálie a hlavne atmosféra 90tych rokov. A ako rodilého bratislaváka o to viac. Tá atmosféra leta v BA je úplne hypnotizujúca. Ale to sa netýka len exteriérov (to by som rád videl ako robili z TESCO PRIOR, na druhú stranu bola Hlavná stanica a koľajisko dosť sklamaním, ale asi to inak nešlo ), ale i interiérov. Napríklad kancelária policajtov. Alebo hala "u dvoch levov" - ani som netušil že som tam musel dakedy byť. Alebo krčma i s tými týpkami, cigošmi ajjajjaj. FAKT BETÁLNE. A do toho ma chytilo za srdce i to perfektne dobové správanie policajtských kolegov. SUPER! Celá mladosť sa mi vrátila... Samotnú knihu neriešim, jej vzťah k filmu ma nezaujíma.....Filmový príbeh a jeho vyprávanie mi príde dostatočne dobrý a súdržný. Ten koniec bol akosi chaotický, ale nepotrebujem vedieť kto to naozaj bol a ako to dopadlo. Akurát trošku znížil dojem. S napätím som očakával výkon Kaisera a Suchánka. Kaiser ma moc nepresvedčil, bol taký akýsi suchý, nevieryhodný. Suchánek ma veľmi príjemne prekvapil. Nie že by to bola nejaká šejkspírovina, ale bol celkom dobrý. Tlieskam výbornému počinu. Pre mňa najlepší CZ film za poslednú dobu. Jedinou vážnou škvrnou je ten pocit totálneho zhnusenia ktorý som si odniesol. Ale za to nemôže film ale naša história. A súčasnosť. PS: Po prečítaní iných komentárov som zaskočený tým, ako odlišne môžu vnímať tú istú vec rôzni ľudia. Zaujímalo by ma v čom je rozdiel. Žeby tí mínuskári boli mladí sopliaci ktorí už čurali len do pampersiek a nie do kvalitných ekologických bavlnených plienok? A tak im to nič nepovedalo...??

• 26.3.2016  23:04
    Berani (2015)

Film príjemne splnil moje očakávanie. Užil som si ho. Je to presne to čo by ste mohli od islandského filmu očakávať. Pribrzdený prihlúply život. Tak ako ho milujem. Na všetko je potreba dostatok času. Aj na spriatelenie sa so svojim bratom. Dostala ma scéna ako sa krásne obliekol. Myslel som že vianoce. A on sa to chystal pripúšťať barana. Je fajn, že má film pomalé tempo. Človek ho stihne prežiť. Nie precválať. Vychutnať si každý realistický detail. A ten koniec ma fakt dostal. To som fakt nečakal. Naozaj mi film spravil radosť (dnes som si ju skazil s červeným kapitánom). PS:Také fajne flanelové košele s roztrhanými rukávmi, deravé svetre a hnusné ale praktické čapice mám doma najradšej.Sú také človečie. Bohužiaľ si ich vraj do práce nemám brávať. Kluvi doporučuje PS:Všimli ste si niekto v záverečných titulkoch mená tých oviec z pivnice? :-D

• 10.10.2015  20:20

Je to také povrchné divadielko. Hneď na začiatku po vysvetlení pravidiel som si povedal že nebudem príliš prísny a skúsim si to užiť. Ale miestami ma to porušovanie pravidiel a nezmyselnosť už mierne štvali. Ale aspoň tam bolo zopár dobrých nápadov. Príbeh je sladká limonáda. A často nezmyselná tak ako tie pravidlá. Proste som málo vypol rozum. Dobrá kamera a vizuálna stránka, atmosféra. Magická a nepochopiteľná atmosféra obrátenosti asi bola najlepšia. Ešte asi tak hodinu po zhliadnutí filmu som sa obzeral hore či niekoho neuvidím. Zabaví a moc neurazí.

• 10.10.2015  20:13
    Piráti ze Silicon Valley (TV film) (1999)

Z toho filmu na mňa padlo akurát znechutenie. Ako film to v podstate nejde hodnotiť, je to dokument. Nechutný dokument o nechutných veciach. Dačo ako film o pasákoch malých detí. Čo sa týka faktov, tak pre mňa nič prevratné. Človeku to berie ilúzie o tom že poctivosťou najďalej zájdeš. Takže naspäť k úrovni filmu. Áno, vystihli o čom boli tí ľudia a tá doba. Vystihli i obraz aký o sebe tvoria títo ľudia. Mám z toho zmiešané pocity. Mechanický pomaranč.

• 7.5.2015  23:12
    Blade Runner (1982)

Čo už tak napísať k TAKEJ kultovej záležitosti. Když ji máš rád, není co řešit. Tak ako ostatní kulturisti. Videl som to asi 6x. Čo k tomu viac dodať? Odvtedy si dobre všímam keď je predlohou scifárne kniha od Philipa K Dicka. Total Recall, Minority report, Temný obraz, Adjustment Bureau....????

• 7.5.2015  23:11
    Avatar (2009)

Môj prvý 3D film. Videl som ho dvakrát. Prvýkrát super 3D zážitok, druhýkrát prepadák. Odvtedy sa 3D radšej vyhýbam. Chcem film a nie atrakciu. A to bohužiaľ toto dielo nesplňuje. Pekné pozlátko, pod ním je nemastné neslané tentononc. Príbeh je stupídny. Nič čo by zaujalo vašu myseľ. Princíp kovbojek: biele tváre kolonizujú nový svet, utláčajú chrabrých domorodcov. V čele kolonizátorov je zlý zákerný a nečestný zloduch ktorý chce ulúpiť poklad indiánov vlastne domorodcov. Našťastie sa nájde jedna biela tvár ktorá sa postaví za menejcenných domorodcov a zachráni ich pred zhubou z rúk a pušiek svojich zlých bielych bratov. HOWGH! Žiaden zázrak, ale pozlátko je pekné. A originálny príbeh. No ten nemusí byť zakaždým. Kde by sme došli keby ho mal každý film? To by sme z toho liezli po stromoch ako opice. Emerické clichee tak ako jeho ostané dojáky. Každý sme nejaký. Príjemný priemerný priemer.

• 7.5.2015  23:10
    Gravitace (2013)

Pekná scifáreň. Vynikajúca vizuálna stránka. Zápletka vcelku stráviteľná (no nemôže byť všetko Apollo 13) ale hlavne výživná.Celú dobu som bol nevychádzal z úžasu nad reálnosťou záberov i fyzikálnych zákonov. Doma sa mi to trochu rozležalo a (Hujer sa hlási) a došlo mi že 1) Cloony umrel úplne zbytočne (pretože tie káble ktoré ho už zastavili by mu stačili i na pritiahnutie. Tam hore naozaj nieje gravity.). Ale zas by sme došli o naozaj peknú scénu. George to pekne zahral. 2) Sandra si zabudla do skafandru zobrať plienky. No ale zas až tak si na detailoch zakladať nemusíme. Nohavičky mala celkom vkusné. Konečne Sci+Fi film ktorý nieje len Fi.

• 7.5.2015  23:07
    Vertical Limit (2000)

Mám rád hory a filmy o nich. A horolezectvo. Je to pre skutočných chlapov. Bohovské zábery v traileri. No a to je tak všetko. Naozaj všetko..... Čo čakáte? Viac už tam naozaj nič nieje.... Hovorím, že NIČ. Veľké čierne tiché NIČ. Kľudne choďte domov, nenecháte sa predsa urážať od niekoho kto v živote nevidel snehuliaka zo snehu. A ktorému nestojíte za to aby kulisáci kúpili trochu ľadu a postavili trhlinu z ľadu miesto polystyrénu? Kto nemá gule na to aby v slnečnej Kalifornii prenajal chladničku aby sa na osemtisícovke hercom paril dych od pusinky. A aby si najal niekoho kto mu vysvetlí, že tam sa moc dlho hádať nedokážete. Tak 3 sekundy. A sviežučké nadýchané šťastné tváričky beachbojov ktorý došli na plac rovno z pláže. Ehm...myslel som že tam horolezci nechodia chytať bronz popíjajúc mochito. Niektoré veci človek vo filme berie naozaj s nadhľadom. Ale toto je NAOZAJ moc. Skoky cez priepasť....no budiž. Starý preležaný dynamit ..teda vlastne nitroglycerín...to už č MUDr Chocholoušek muchlá v ruke zvieracu kazajku.. Ale scéna s vrtulníkom ktorý vysadzuje frajerov na rímsu v kolmej stene...no to je naozaj už sila. Panduláci vyskakujú, vrtuľník už nemôže vyššie ale zas pekne drží pozíciu aby sa nedostal zo záberu a mohol načechrávať ofinu dobrodruhom. Ale no tak...sice je to fakt silné kafe, ale však musí byť aj sranda, nie? Ale že na tej scéne je vrtuľník zavesený na lane v ateliéri (v tej Kalifornii), s pridaným úchvatným pozadím Himalájskeho údolia a dokreslenou vrtuľou ktorá....ehm akosi...no chybička sa stane...proste vrtuľa mizne tesne pred dosiahnutím okraja plátna. Asi si nastavili zle okraje či čo. Alebo v našom kine majú príliš veľké plátno.... Bože...napísal som toľko zbytočných slov. Stačilo napísať: 1)Chcem vrátiť vstupné. 2)A zaviesť na ČSFD záporné body!!! PS:Príbeh je totálne vykradnutý z filmu K2: The Ultimate High(1991). Teda akurát tam pridali všetky tie urážajúce nezmysly. PPS:Doporučujem: Jára Cimrman: Vítr z hor.

• 7.5.2015  23:06
    Babel (2006)

Tak to je teda paráda. Od začiatku ma film namotával na svoj dej. A nakoniec puzzle životných príbehov do seba zapadne a ja sedím a vydýchavam ten pocit úplnosti. Klobúk dolu. A teraz dačo k deju. Dej je napínavý a vzrušujúci. A napriek tomu sám o sebe nepodstatný. Podstatný je až keď všetko do seba zapadne. Je to o pocite, nie príbehu ktorý ho spôsobí. A nemám pocit, že to je nejaký alternativistickomodernistický samoúčelný exhibicionizmus ktorý skončí a neviem či mi niečo podstatného neuniklo. Napríklad to že vedľa kina bola pekná kaviareň. Tento film má mäso a šťavu. Mňam

• 7.5.2015  23:05
    Chappie (2015)

District 9 ma prekvapil a navnadil. Elysium ma mierne sklamalo ale uspokojilo. U Chappi som čakal kam sa Blomkamp posunie. Či k D9 alebo bude pokračovať smerom Elysium. A Chappi ma totálne sklamalo. Ostal len bezduchý obal štandardnej animácie. Dokonca mi pripadá že v animácii nebolo nič čo by ma nadchlo či dokonca vyrazilo dych (na rozdiel od D9). Stokrát omletý pubertálny príbeh. Zlý chlap, dobrá mamička trojnásobný happyend (nezabudnite že retardovaný tatko Ninja si už s mamičkou Yo-Landi v novom futráli neužije). Pridajte technické a logické nezmysle a nepresvedčivé pubescentské pitvorenie (občas som sa hambil že sa tomu smejem). Super do zbierky pre vaše 10 ročné dieťa. Na policu hneď vedľa číslo 5 žije ale 16 ročný fagan by vás s tým už poslal dakam. Jediné čo to zachraňuje sú nápadité narážky a filmárske detaily. Skutočným frajerom je pre mňa ten vypatlaný, testosterónom nabitý svalovec (šéf veľkého gangu) a jeho verbálny a neverbálny prejav. Je presvedčivý a prirodzený. Dávam zaňho jednu hviezdičku, druhá je za narážky a nádhernú zlatú reťaz na krku Chappieho. Dúfam, že sa Neill spamätá, zmení nasadený kurz a nabudúce vymyslí niečo nového=dobrého. Inak sa dostaneme do záporných hodnôt v počte hviezdičiek.

• 7.5.2015  23:04
    District 9 (2009)

Parádna SCIFI pecka s neotrelým prístupom. Cítim čerstvý vietor v SCIFI končinách. Na jednej strane poctivá technická SCIFI a na druhej nezvyklý ľudský rozmer a ešte nezvyklejšií pseudo dokumentaristický prístup. Je tam dostatok krvi, lymfy aj hydraulického oleja, ale stále jej ostalo dosť v hlave na to aby to malo i myšlienku. Nadchlo ma i animátorské prevedenie cudzincov a vesmírnej lode. Sú tam sice aj ciťácke klišé, ale v primeranej miere a nie úplne happyendový koniec to u mňa vyžehľuje. Som nadšene prekvapený.