První člověk (2018)

Od filmu som mal vysoké očakávania. A to asi bola chyba. Bol dobrý ale moc ma nenadchol. Ako osobný príbeh to nebolo nič moc (predvídateľné cliche navyše oprásknuté z iných podobných filmov), po stránke historickej ani technickej som sa nič nového nedozvedel, dokonca mi vadilo že niektoré fakty boli až príliš zjednodušené , preskočené až odfláknuté. Na druhú stranu ma nadchol zvuk. S tým sa pekne vymazlili. Neviem do akej miery je autentický, ale spravil namňa dojem. Celkom ma zaujala I vizuálna forma, hlavne efekt filmového zrna (zaujímalo by ma ako to robili). Ale zas zábery lunárneho modulu na povrchu mesiaca boli na dnešnú dobu fakt mizerné. Neľutujem že som na to šiel, ale ísť na to 50 km do kina za to nestálo.

Můj kamarád drak (2016)

Snažím sa zohľadniť že to je film pre deti. Ale nieje mi jasné prečo by film pre deti mal mať plytký obsah s superschématickými charaktermi a so slabučkými ochotníckymi výkonmi hercov. Asi mi najviac vadili výkony oboch detí.. Proste predvádzanie sa v škole/školke je niečo iné ako hrať nejakú roľu. Neustále som mal pocit že deti pokukujú do kamery že čo my na to. Dospelí herci prehrávali. Neviem či to nebol pokus o istý tvorivý nápad. Pretože čo sa týka reálií (autá, oblečenie, účesy, telefóny atď), tak to bolo brutálne retro. To sa mi páčilo, zvláštny nápad posadiť to do času 70-80 rokov (i keď to dej vôbec nevyžadoval)....A herecké výkony sa tomu tiež trochu podobali.Redford? No bol tam do počtu aby bola pri natáčaní sranda a herci mohli povedať že hrali s Redfordom (scenár mu však moc šancí nedal). Dcére sa to dosť páčilo, čím umňa stráca body. S terajšími znalosŤami by som šiel na to s dcérkou do kina len keby strašne pršalo a doma sme nemali čo k jedlu.

Hurvínek a kouzelné muzeum (2017)

Pred predstavením som si prečítal recenzie na CSFD a trochu ma to zarazilo, pretože som mal vysoké očakávanie (i na základe Traileru). Ale Klárka na to moc chcela tak sme vyrazili a nadopoval som sa pesimizmom s argumentom že potom budem prekvapený už len príjemne. Po zhliadnutí som zistil že neviem čo je s filmom zle. Animácia – ok. Napínavý dej – ok. Prijateľná zápletka – ok. Tak prečo som sa na sedadle stále vrtel a študoval striedavo plátno, dcérku a interiér kina? Ani mi nevadilo že musela na WC. Napadá ma, že to asi bude tým, že je príbeh pojatý ako viacúrovňová strieľačka (=gamesa). Je to dynamické, napínavé, stále sa niečo deje ale zároveň ploché až lineárne. Na druhú stranu musím povedať že je to slušný film, občas aj nejaké vtipné narážky ktoré asi nikto mimo CS nepochopí. Takže nepovažujem za chybu že som to videl. Stále to má niektoré prvky Hurvajza, českej kultúry i keď tam vystupuje Mayor a animovali to rusi či kto. Takže zamňa lepší priemer, neurazí. Na druhú stranu si myslím, že by sme mali byť ako dospelí zhovievavejší a uvedomiť že decká môžu mať iný pohľad na život. Napríklad že je to divoký prúd udalostí bez hlbšieho zmyslu. Ale Klárka bola nadšená, väčšinu filmu strávila vynervovaná na mojom kline. Bezprostredne po filme mi na môj dotazník odpovedala : 1)Bolo to A)také normálne? B) Dobré C)Výborné D)Najlepší film čo si videla ?? vybrala D. 2)Fakt? Lepší ako Ledové království? Ona: ANO, lepší i jako Vajana. Ja: a čo Poníci? Ona: Lepší ako poníci (našťastie nevidela ten FILM- to zas bude maso...) Lepší ako ponici? No to znie neuveriteľne. Takže za ňu plný počet bodov. ;-)

Velká oříšková loupež 2 (2017)

Pre kinovanie s mojou dcerkou som volil medzi Týmto filmom a Letíme https://www.csfd.cz/film/488078-letime/komentare/ Ale našťastie som sa podíval a XX mal mizerné hodnotenie, tak som sa rozhodol pre orechy. Až po zhliadnutí TOHOTO som pochopil že to bol omyl ktorý spočíval v tom že to proste nebolo hodnotené. Je to asi podobný paskvil. Americká blbina plná klišé a póz. Najprv som si myslel že to tu poriadne natriem, ale je to škoda energie. Je to proste obyčajný bijákový brak. Celú dobu sa mi otvárala kudla v kapse nad totálne šablonovitými charaktermi postáv. Miesto hodnotenia fakt: Moja 4.5 ročná dcera sa presunula na schody v kine kde sedel už jej vrstevník a spolu sa pekne vyprávali o živote. Bolo mi trapné že vyrušujú tak som ich po asi ½ hod rozsadil a spôsobil jej tak kultúrno sociálne násilie. Sorry Klárka.

Děda (2016) odpad!

Bývam na Valašsku a tak som sice s informáciou že film má na CSFD okolo 50% zápasil, ale nakoniec som si ho pozrel. Ako správny Valašský patriot (žijem tam či vlastne TU). Úmyselne som komentáre nečítal. Film je niečo totálne úbohého. Zaujímalo by ma čo si o svojej práci myslia herci. Zo začiatku mi vadili stupídne a ploché dialógy ako v menej kvalitnom ochotníckom divadle (padne veta čiastočne k divákovi, potom je prípadne vysvetlená aby to pochopil, potom dostatočná pauza aby to naozaj pochopil a potom replika protistrany). Potom ma začali vytáčať choromyseľné nezmysle ako napríklad : žena píše počas svetovej vojny dopis svojmu mužovi a vysvetľuje mu ako to je s ľudovými zvykmi na Valašsku začiatkom 20 storočia. Pravdepodobne utrpel ťažkú anamnézu. Segradove oblečenie, nezmyselné zhovädilosti jeho počítačovej siete ktorá nijak neposúva dej ani nedáva pointu, kúpu traktoru ktorý si celkom isto taký súkromník nemôže dovoliť. Apropos pointa...akosi ma nenapadá o čom ten film vlastne vypráva. "Pôsobivý" je i výkon pani či slečny Gerlíkovej. Je to prírodný všetalent: Režisérka, scenáristka, producentka, herečka i speváčka (možno mi ešte dačo utieklo). Celkom evidentne sa rada počúva a obdivuje. Jediný uveriteľný a realistický herecký výkon je...Štvrtníček. Bez irónie. Polievka je...no taký vcelku normálny, nič moc, našťastie si odpustil tie svoje vtípky. Škoda týchto slov čo som do filmu investoval. Dúfam že aspoň tie chlastačky počas natáčania za to stáli. Stálo vám to za to cerky a ogaři?

Příchozí (2016)

Nelineárny film bez deja. To milujem. Na začiatku zdánlivo dej, na konci zistím, že sú to vlastne útržky. Skladbou mi to silne pripomína BABEL http://www.csfd.cz/film/221646-babel/prehled/ Fascinuje ma že spôsob vyprávania viacmenej odpovedá tomu čo vypráva a forma tak obaluje obsah. Moc pekné a kompaktné. V kine som najprv dočumel na titulky, potom som sa ako zhypnotizovaný motal smerom k autu, úplne mimo som blúdil autom v Petržalke a premýšľal či to je táto Bratislava v tejto časovej línii. Úžasný pocit. Jeden z najlepších filmov čo som v posledných rokoch videl. Dali by sa nájsť isté logické zádrhely, ale nekazia mi to dojem z filmu. Pachuť zanechala akurát záležitosť so vzbúrencami. Americky trapné, nechápem jej zmysel vo filme. Ale prežil som ju.

Kubo a kouzelný meč (2016)

V prvom rade musím vyjadriť prekvapenie že film nemá vekový limit alebo doporučenie. Podľa mňa je to hustý nárez pre malé deti. Aspoň som nikde nič nenašiel. Mne osobne (som malé decko už desiatky rokov) sa VEĽMI páčil. Výborná výtvarná stránka, japonské tradičné prostredie, origami, loď z listov. Vkusne spravená kostra s mečmi v hlave (zaujímavé bolo video z natáčania na konci). Neklišový až odvážny príbeh, neamerický nehappyend. Zvláštne je že namňa to pôsobí veľmi japonsky ale vkusne a pritom v titulkoch nevidno moc japonských mien. Neviem ako mám hlasovať. Či zamňa alebo pre deti. Pretože pre malé deti je to husté až nevhodné. Moja dcérka (3.5) sa v niektorých scénach doslova klepala hrôzou. Niekoľko detí s rodičmi z kina radšej s plačom odišli . Dcérku som musel pevne držať v náručí a keď som jej navrhol, že aj my môžeme ísť preč, tak povedala že je to hrozné, že sa moc bojí, ale že to vydrží do konca. Že chce vedieť či dedko vypichne Kubovi I druhé oko. Alebo či ho nechytia tie dve bosorky (boli super). Ale každé decko to fakt nedá. Je to super, nevšedný film, ale zvážte či to vaše decko vychované na Ľadovom kráľovstve dá. (Moja dcérka Ľadové kráľovstvo miluje, ale z 2. dielu znechutene odišla).

Učitelka (2016)

Nepríjemné pocity a nuda. Pomaly som sa odhodlával predčasne opustiť kino. Také boli moje pocity zo začiatku. Ale príbeh si ma pridržal a vyplatilo sa. Páči sa mi že to nieje len taký príbeh čo pobaví a jedným uchom von a jedným dnu. Malo to pomalé tempo a to dovolilo hercom naozaj ZAHRAŤ, nie len prebehnúť rolou od začiatku do konca.Nakoniec som bol uchvátený. Veľmi presvedčivé výkony hercov. Paráda. Dojali ma aj dobové rekvizity a výprava. PRíjemné bolo že tam hovorili herci aj po česky. Vždy ma neskutočne štvalo (už za socializmu) keď vo filme museli herci hovoriť len česky alebo slovensky a "nesprávni" herci museli byť dabovaní. Pekná blbosť. Predsa sme v Československu žili namixovaní, tak keď môže niekto v Bratislave niekto hovoriť Česky v reále, tak prečo nie i vo filme. Tuším sa to začína objavovať častejšie. Je to film, ktorý ostane v hlave i po záverečných titulkoch. Až potom mi došlo prečo mi bol ten začiatok nepríjemný. Predsa spomienka na niečo čo som už nechcel prežívať. Pár podobným učiteľkám a iným ľuďom som si tedy dovolí skrížiť ich správnu cestu. Prvý krát ma zachránila pani učiteľka Víchová (ktorej moc ďakujem), ktorá ako naivná začínajúca učiteľka plná ideálov v sebe našla odvahu a môj kádrový posudok zlikvidovala (dlho potom u nás visel na záchode). Druhýkrát ma napodiv zachránila kádrováčka ktorá stopila súkromný prípis k mojemu posudku z vysokej školy. Napísala ho totiž podobná sviňa ako tá vo filme. Aj kádrováčke Tonči Novákovej ďakujem. Často som si predstavoval čo teraz tie svine z čo to namňa napísali robia. Predpokladám, že teraz už nič. Ale zle z nich mi je rovnako ako na začiatku filmu. Zaujímala by ma reakcia niekoho mladého kto to nezažil. Ten pocit predposratosti, držanie huby a nevybočovanie z radu. Taký ten všeobklopujúci indiferentný strach povedať svoj názor na kráľove šaty. Príjemne ma prekvapil Hřebejk, mladý Labuda a to dievča Danka. Aj učiteľka v podaní pani Mauréry bola úžasná. Bravo!

Rudý kapitán (2016)

V prvom rade ma totálne dostali reálie a hlavne atmosféra 90tych rokov. A ako rodilého bratislaváka o to viac. Tá atmosféra leta v BA je úplne hypnotizujúca. Ale to sa netýka len exteriérov (to by som rád videl ako robili z TESCO PRIOR, na druhú stranu bola Hlavná stanica a koľajisko dosť sklamaním, ale asi to inak nešlo ), ale i interiérov. Napríklad kancelária policajtov. Alebo hala "u dvoch levov" - ani som netušil že som tam musel dakedy byť. Alebo krčma i s tými týpkami, cigošmi ajjajjaj. FAKT BETÁLNE. A do toho ma chytilo za srdce i to perfektne dobové správanie policajtských kolegov. SUPER! Celá mladosť sa mi vrátila... Samotnú knihu neriešim, jej vzťah k filmu ma nezaujíma.....Filmový príbeh a jeho vyprávanie mi príde dostatočne dobrý a súdržný. Ten koniec bol akosi chaotický, ale nepotrebujem vedieť kto to naozaj bol a ako to dopadlo. Akurát trošku znížil dojem. S napätím som očakával výkon Kaisera a Suchánka. Kaiser ma moc nepresvedčil, bol taký akýsi suchý, nevieryhodný. Suchánek ma veľmi príjemne prekvapil. Nie že by to bola nejaká šejkspírovina, ale bol celkom dobrý. Tlieskam výbornému počinu. Pre mňa najlepší CZ film za poslednú dobu. Jedinou vážnou škvrnou je ten pocit totálneho zhnusenia ktorý som si odniesol. Ale za to nemôže film ale naša história. A súčasnosť. PS: Po prečítaní iných komentárov som zaskočený tým, ako odlišne môžu vnímať tú istú vec rôzni ľudia. Zaujímalo by ma v čom je rozdiel. Žeby tí mínuskári boli mladí sopliaci ktorí už čurali len do pampersiek a nie do kvalitných ekologických bavlnených plienok? A tak im to nič nepovedalo...??

Berani (2015)

Film príjemne splnil moje očakávanie. Užil som si ho. Je to presne to čo by ste mohli od islandského filmu očakávať. Pribrzdený prihlúply život. Tak ako ho milujem. Na všetko je potreba dostatok času. Aj na spriatelenie sa so svojim bratom. Dostala ma scéna ako sa krásne obliekol. Myslel som že vianoce. A on sa to chystal pripúšťať barana. Je fajn, že má film pomalé tempo. Človek ho stihne prežiť. Nie precválať. Vychutnať si každý realistický detail. A ten koniec ma fakt dostal. To som fakt nečakal. Naozaj mi film spravil radosť (dnes som si ju skazil s červeným kapitánom). PS:Také fajne flanelové košele s roztrhanými rukávmi, deravé svetre a hnusné ale praktické čapice mám doma najradšej.Sú také človečie. Bohužiaľ si ich vraj do práce nemám brávať. Kluvi doporučuje PS:Všimli ste si niekto v záverečných titulkoch mená tých oviec z pivnice? :-D