Paralelní světy (2012)

Je to také povrchné divadielko. Hneď na začiatku po vysvetlení pravidiel som si povedal že nebudem príliš prísny a skúsim si to užiť. Ale miestami ma to porušovanie pravidiel a nezmyselnosť už mierne štvali. Ale aspoň tam bolo zopár dobrých nápadov. Príbeh je sladká limonáda. A často nezmyselná tak ako tie pravidlá. Proste som málo vypol rozum. Dobrá kamera a vizuálna stránka, atmosféra. Magická a nepochopiteľná atmosféra obrátenosti asi bola najlepšia. Ešte asi tak hodinu po zhliadnutí filmu som sa obzeral hore či niekoho neuvidím. Zabaví a moc neurazí.

Piráti ze Silicon Valley (1999) (TV film)

Z toho filmu na mňa padlo akurát znechutenie. Ako film to v podstate nejde hodnotiť, je to dokument. Nechutný dokument o nechutných veciach. Dačo ako film o pasákoch malých detí. Čo sa týka faktov, tak pre mňa nič prevratné. Človeku to berie ilúzie o tom že poctivosťou najďalej zájdeš. Takže naspäť k úrovni filmu. Áno, vystihli o čom boli tí ľudia a tá doba. Vystihli i obraz aký o sebe tvoria títo ľudia. Mám z toho zmiešané pocity. Mechanický pomaranč.

Blade Runner (1982)

Čo už tak napísať k TAKEJ kultovej záležitosti. Když ji máš rád, není co řešit. Tak ako ostatní kulturisti. Videl som to asi 6x. Čo k tomu viac dodať? Odvtedy si dobre všímam keď je predlohou scifárne kniha od Philipa K Dicka. Total Recall, Minority report, Temný obraz, Adjustment Bureau....????

Avatar (2009)

Môj prvý 3D film. Videl som ho dvakrát. Prvýkrát super 3D zážitok, druhýkrát prepadák. Odvtedy sa 3D radšej vyhýbam. Chcem film a nie atrakciu. A to bohužiaľ toto dielo nesplňuje. Pekné pozlátko, pod ním je nemastné neslané tentononc. Príbeh je stupídny. Nič čo by zaujalo vašu myseľ. Princíp kovbojek: biele tváre kolonizujú nový svet, utláčajú chrabrých domorodcov. V čele kolonizátorov je zlý zákerný a nečestný zloduch ktorý chce ulúpiť poklad indiánov vlastne domorodcov. Našťastie sa nájde jedna biela tvár ktorá sa postaví za menejcenných domorodcov a zachráni ich pred zhubou z rúk a pušiek svojich zlých bielych bratov. HOWGH! Žiaden zázrak, ale pozlátko je pekné. A originálny príbeh. No ten nemusí byť zakaždým. Kde by sme došli keby ho mal každý film? To by sme z toho liezli po stromoch ako opice. Emerické clichee tak ako jeho ostané dojáky. Každý sme nejaký. Príjemný priemerný priemer.

Gravitace (2013)

Pekná scifáreň. Vynikajúca vizuálna stránka. Zápletka vcelku stráviteľná (no nemôže byť všetko Apollo 13) ale hlavne výživná.Celú dobu som bol nevychádzal z úžasu nad reálnosťou záberov i fyzikálnych zákonov. Doma sa mi to trochu rozležalo a (Hujer sa hlási) a došlo mi že 1) Cloony umrel úplne zbytočne (pretože tie káble ktoré ho už zastavili by mu stačili i na pritiahnutie. Tam hore naozaj nieje gravity.). Ale zas by sme došli o naozaj peknú scénu. George to pekne zahral. 2) Sandra si zabudla do skafandru zobrať plienky. No ale zas až tak si na detailoch zakladať nemusíme. Nohavičky mala celkom vkusné. Konečne Sci+Fi film ktorý nieje len Fi.

Vertical Limit (2000) odpad!

Mám rád hory a filmy o nich. A horolezectvo. Je to pre skutočných chlapov. Bohovské zábery v traileri. No a to je tak všetko. Naozaj všetko..... Čo čakáte? Viac už tam naozaj nič nieje.... Hovorím, že NIČ. Veľké čierne tiché NIČ. Kľudne choďte domov, nenecháte sa predsa urážať od niekoho kto v živote nevidel snehuliaka zo snehu. A ktorému nestojíte za to aby kulisáci kúpili trochu ľadu a postavili trhlinu z ľadu miesto polystyrénu? Kto nemá gule na to aby v slnečnej Kalifornii prenajal chladničku aby sa na osemtisícovke hercom paril dych od pusinky. A aby si najal niekoho kto mu vysvetlí, že tam sa moc dlho hádať nedokážete. Tak 3 sekundy. A sviežučké nadýchané šťastné tváričky beachbojov ktorý došli na plac rovno z pláže. Ehm...myslel som že tam horolezci nechodia chytať bronz popíjajúc mochito. Niektoré veci človek vo filme berie naozaj s nadhľadom. Ale toto je NAOZAJ moc. Skoky cez priepasť....no budiž. Starý preležaný dynamit ..teda vlastne nitroglycerín...to už č MUDr Chocholoušek muchlá v ruke zvieracu kazajku.. Ale scéna s vrtulníkom ktorý vysadzuje frajerov na rímsu v kolmej stene...no to je naozaj už sila. Panduláci vyskakujú, vrtuľník už nemôže vyššie ale zas pekne drží pozíciu aby sa nedostal zo záberu a mohol načechrávať ofinu dobrodruhom. Ale no tak...sice je to fakt silné kafe, ale však musí byť aj sranda, nie? Ale že na tej scéne je vrtuľník zavesený na lane v ateliéri (v tej Kalifornii), s pridaným úchvatným pozadím Himalájskeho údolia a dokreslenou vrtuľou ktorá....ehm akosi...no chybička sa stane...proste vrtuľa mizne tesne pred dosiahnutím okraja plátna. Asi si nastavili zle okraje či čo. Alebo v našom kine majú príliš veľké plátno.... Bože...napísal som toľko zbytočných slov. Stačilo napísať: 1)Chcem vrátiť vstupné. 2)A zaviesť na ČSFD záporné body!!! PS:Príbeh je totálne vykradnutý z filmu K2: The Ultimate High(1991). Teda akurát tam pridali všetky tie urážajúce nezmysly. PPS:Doporučujem: Jára Cimrman: Vítr z hor.

Babel (2006)

Tak to je teda paráda. Od začiatku ma film namotával na svoj dej. A nakoniec puzzle životných príbehov do seba zapadne a ja sedím a vydýchavam ten pocit úplnosti. Klobúk dolu. A teraz dačo k deju. Dej je napínavý a vzrušujúci. A napriek tomu sám o sebe nepodstatný. Podstatný je až keď všetko do seba zapadne. Je to o pocite, nie príbehu ktorý ho spôsobí. A nemám pocit, že to je nejaký alternativistickomodernistický samoúčelný exhibicionizmus ktorý skončí a neviem či mi niečo podstatného neuniklo. Napríklad to že vedľa kina bola pekná kaviareň. Tento film má mäso a šťavu. Mňam

Chappie (2015)

District 9 ma prekvapil a navnadil. Elysium ma mierne sklamalo ale uspokojilo. U Chappi som čakal kam sa Blomkamp posunie. Či k D9 alebo bude pokračovať smerom Elysium. A Chappi ma totálne sklamalo. Ostal len bezduchý obal štandardnej animácie. Dokonca mi pripadá že v animácii nebolo nič čo by ma nadchlo či dokonca vyrazilo dych (na rozdiel od D9). Stokrát omletý pubertálny príbeh. Zlý chlap, dobrá mamička trojnásobný happyend (nezabudnite že retardovaný tatko Ninja si už s mamičkou Yo-Landi v novom futráli neužije). Pridajte technické a logické nezmysle a nepresvedčivé pubescentské pitvorenie (občas som sa hambil že sa tomu smejem). Super do zbierky pre vaše 10 ročné dieťa. Na policu hneď vedľa číslo 5 žije ale 16 ročný fagan by vás s tým už poslal dakam. Jediné čo to zachraňuje sú nápadité narážky a filmárske detaily. Skutočným frajerom je pre mňa ten vypatlaný, testosterónom nabitý svalovec (šéf veľkého gangu) a jeho verbálny a neverbálny prejav. Je presvedčivý a prirodzený. Dávam zaňho jednu hviezdičku, druhá je za narážky a nádhernú zlatú reťaz na krku Chappieho. Dúfam, že sa Neill spamätá, zmení nasadený kurz a nabudúce vymyslí niečo nového=dobrého. Inak sa dostaneme do záporných hodnôt v počte hviezdičiek.

District 9 (2009)

Parádna SCIFI pecka s neotrelým prístupom. Cítim čerstvý vietor v SCIFI končinách. Na jednej strane poctivá technická SCIFI a na druhej nezvyklý ľudský rozmer a ešte nezvyklejšií pseudo dokumentaristický prístup. Je tam dostatok krvi, lymfy aj hydraulického oleja, ale stále jej ostalo dosť v hlave na to aby to malo i myšlienku. Nadchlo ma i animátorské prevedenie cudzincov a vesmírnej lode. Sú tam sice aj ciťácke klišé, ale v primeranej miere a nie úplne happyendový koniec to u mňa vyžehľuje. Som nadšene prekvapený.