Princezna Mononoke (1997)

Jedna z mojich obľúbených anime. I s istými nám nepochopiteľnými japonskými anime postojmi a uvažovaním. Som ovplyvnený vizuálnou stránkou démonov. Pár rokov predtým som v jednej desivej osobe z reálneho života videl vizuálne skoro to isté. Náhoda..

Princezna zakletá v čase (2020)

Príjemne ma to zaskočilo. Čakal som nejakú princeznovskú odrhovačku, ale fakt ma prekvapili. Dokonca by som trochu premýšľal ako moc to zaradiť do kategórie rozprávok. V pozitívnom zmysle. Herecké výkony zas mimo klišé, príjemné a uveriteľné. Dej má spád a postavy sa vyvíjajú. Moc fajn.

John Wick (2014)

Je to proste rozprávka pre dospelých. Super som si užíval. Na druhú stranu v ďalších dieloch sa rozpatláva stále to isté.

Oppenheimer (2023)

Noo, tak neviem. Hlboký dojem to na mňa nespravilo. Taký normálny film. Sice Nolanov a Goranssonov rukopis som hneď spoznal, ale inak to bol vpodstate len taký normálny film. Má pocit že v niektorých rádoby filozofických ohľadoch povrchý. Dobré ale nič extra

Bábovky (2020)

Príjemná oddychovka. Mal som skôr to horšie očakávanie a dopadlo to lepšie ako som čakal. Môj miláčik Vetchý teda moc šancí nedostal. Môj miláčik Táňa Pauhofová sa mi páčila. I keď ten obrat v jej chovaní je ťažko uveriteľný. Scenár dosť nič moc keď musím pričasto zatvárať oči. Radosť mi spravila rola šlapky (Plodková). Fakt som z nej mal radosť. A pasák Taclík bol tiež fajn. Roľa lekárky od Plodkovej ma tiež oslovila. Možno i preto že podobný typ poznám. Z popisu filmu som čakal prepojenie osudov nie až tak na tácke, ale holt Babylon 2006 od Iñárritu by sme nečakali, že? Z kina som odišiel s príjemným pocitom. Celkom to ujde.

Dokonalý trik (2006)

Paráda. Nenudil som sa ani chvíľu, ja to zamotané ako gordický uzol a k tomu ešte to má viac vrstiev. Film po ktorom sedíte a šrotí vám to hlavou ďalej. Páči sa mi tá vrstva že kam až sú fanatici ochotní zájsť .

Tenet (2020)

Mal som od toho trochu väčšie očakávania. Ale tak je to s mojimi očakávaniami. Lepšie je nemať. Ale niesom sklamaný. Výborná atmosféra a prostredie. A nápad s inverzným časom. Bohužial mi príde že hromada nelogičností sa trochu motá pod nohy. Dejových i faktických. V každom prípade výborny vizuál a zvuk. Vŕta mi v hlave rozpor v poslednej časti. Ako sa tam strielali na severnej Sibíri. Štrk uhladený do vizuálne úchvatných obrazcov. Pôsobivé a zároveň urážajúce logiku. Ale veď nejde o realistické vysvetlenie hypotetickej možnosti. V prvom rade šlo o atmosféru a DOJEM. A to film dodal v plnej miere. Ale dokonalý trik ma naozaj dostal. Toto len ohúrilo.

Wind River (2017)

Som rád že som to videl. Úžasná atmosféra i prostredie. A teraz si to nechať v hlave dohrať. ) Doporučujem

Le Mans '66 (2019)

Tak to je film ktorý sa presne trafil do svojho žánru. A to famózne. Žiadne prehnané filozofovanie, proste parádna jazda na plné gule pretkaná životom hlavného hrdinu a pohľadom do zákulisia tak aby nás nenudili len krúžením po okruhu, prsatými blondýnami (všimli ste si nejaké?) a horiacimi vrakmi. Tempo je skvele dávkované a zvoľnenie na konci vkusné a neurážajúce európskeho diváka. Závodné scény sú tak sugestívne, že som musel dýchať krátkymi nádychmi presne tak ako keď jazdím motokáry. S touto recenziou som radšej čakal 2 dni, Pretože moje nadšenie po zhliadnutí filmu bolo frenetické. Po kine (pred polnocou) som nasadol do auta. Nemohol som nájsť výjazd z parkhauzu ako som bol rozpumpovaný. Cestou som sa musel krotiť aby som si to so svojim famóznym rodinným TDI combi neskúsil tiež. Došiel som domov, osprchoval sa a..nemohol stále zaspať. Hodinu po konci filmu som mal stále pulz 115. A nadšenie po 2 dňoch pretrváva. Chcel som tam vziať svojho otca, ale som rád že nevzal, pretože by to jeho kardiostimulátor nemusel vydržať (predsa len to chladenie, prevodovka, brzdy..) Teraz sa s úžasom dívam na minutáž filmu a čumím.Z tých 2.5 hodiny som sa nenudil ani minútu. Baleu som si nikdy nevšimol (žeby v Griffinovcoch?) ale tu je pozoruhodný. A Damon robí presne to čo má. Napadá ma porovnanie s Le Mans z 1971 so Števkom Queenom. Lenže je to už vyše 40 rokov čo som ho videl, mám ho stiahnutý aby som sa naň po rokoch podíval...a akosi sa mi stále nechce...A teraz mám pocit, že si s nim nebudem kaziť chuť (to jako sory Štefan, viem že si na tom utopil majetok). (Zvláštna náhoda: medzi dejom tohto 66 a natočením tamtoho (71) uplynulo len trochu času - stejná doba, žiadne TDI). Moja rada na záver? GO!!

Můj soused Totoro (1988)

Mně se tedy moc líbil. Byl moc pěkný. Jak tam byl ten Totoro a jak hronzě řval, jak tam byla ta písnička a i kočkobus byl supr.. (sprostredkúvam hodnotenie dcérky). Jeden tých nazoaj lepších animákov. Ako sa napísalo jednoduchučký príbeh, ale príjemné dívanie. A nakoniec človeku dôjde že príbeh je sice jednoduchý ale nie plochý. Potešili ma i kultúrne odlišnosti. Čo sa týka dobových rekvizít, tak mi i na 1988 pripadajú zastaralé (moto rikša, autobus, telefón). Tak mi to vrtá hlavou či k tomu nebola nejaká staršia knižná predloha ktorej sa film drží, alebo to vtedy bolo pre Žaponsko štandardné. Príjemné, videl som to 2x a rád sa pozriem znova. Na rozdiel od niektorých rôznych moderných animákov plných akcie, ale nezmyselnej,.