• Krátkometrážní

Příchozí (2016)

Tohle bude nejspíše jedno z nejlepších sci-fi za poslední roky, i když je to z větší části drama. ''Příchozí'' zde hrají až druhou roli a všechno je to zaměřeno spíše na psychologii a na to, jak by vypadalo, kdyby se něco podobného stalo. Každý větší stát s početnou armádou, by začal jednat sám za sebe a určitě by to neskončilo ''happy endem'' jako zde. Neměli bysme chytrou Američanku, která dokáže rozluštit mimozemský jazyk a vidět budoucnost, aby následně mohla zavolat čínskému generálovi na jeho soukromé číslo a zachránit tak svět. Začátek byl velice zdařilý, ale potom to šlo pomalým tempem z kopce. Scénky, kdy hlavní hrdinka vídala budoucnost/minulost, byly bohužel spíše únavné. Zakončení bych si představoval trochu více napínavější, a hlavně je škoda, že ''aliens'' nedostali více prostoru. I tak je to velice slušná podívaná s vhodně zvolenou hudbou a povinnost každého sci-fi nadšence.

Rambo: Poslední krev (2019)

Vaše dojmy a hodnocení se budou odvíjet od toho, jak k tomu přistoupíte. Pokud čekáte obstojné zakončení téměř čtyřicet let staré klasiky, tak budete hluboce zklamáni, protože tento Rambo má se sérií společného pouze Stalloneho. Pokud do toho půjdete bez očekávání nebo s neznalostí předchozích dílů, případně jste fanoušky pořádně brutálních ,,eRkových" filmů, tak budete spokojeni. Kdo jste v mládí snil o hororové verzi Home Alone, tak Last Blood vám vaše přání splní. Posledních 20 minut je dokonalá explicitní řezničina, kterou neuvidíte ani v mnoha hororech postavených na brutalitě a díky tomu se to řadí k nejlepším akčním hororům jednadvacátého století. Sly i v důchodovém věku strká, svými schopnostmi a charismatem, do kapsy všechny aktuální hvězdy hollywoodských akčňáků, takže doufám, že mu vydrží zdraví a ještě ho v nějakém solidním filmu uvidíme. Někomu asi přijde zdlouhavá první hodina, kdy je to hlavně o dialozích a dělání si nepřátel, ale to je nezbytné pro další vývoj, takže na tohle kritiku nechápu, obzvlášť při tak krátké stopáži, jakou Last Blood disponuje. Postavy záporáků byly divákovi představeny krátce, zato tak, aby je co nejvíc nenáviděl a přál jim tu nejhorší smrt, která je, při závěrečné hře na kočku a na myš, zaslouženě nemine. Já, jakožto fanoušek explicitního násilí, ke kterému nepotřebuji nic navíc, hodnotím plným počtem, ale tomu, kdo chce například inteligentní scénář, to doporučit nemůžu.

Resident Evil: Poslední kapitola (2016)

Poslední nucený díl, který měl všechno uzavřít, zda se mu to povedlo musí posoudit každý sám, vzhledem k tomu, jak moc je tu rozporuplné hodnocení. Jsem zastánce toho, že dokud je série úspěšná a přichází pořád s něčím zajímavým, může mít dílů kolik chce, viz Fast and Furious, které je každým dílem lepší a lepší. No u Resident Evil došla očividně šťáva a není již možnost něčím překvapit, mám tu sérii opravdu rád, bral jsem to vždy jako zombie horor a nehleděl jsem na to, jako na zfilmovanou hru, kterou stejně neznám. Bohužel ,,Final Chapter" mi ukázala tvrdou realitu. Zombie ztratili jakýkoliv význam a všechno už je to o akčních scénách a všemožných zmutovaných příšerách, které z toho horor nedělají. Příběh a zvraty to ještě zachraňují na průměr, ale jsem z toho zklamaný. Točené je to většinu času v noci, a není tak nic vidět. Postavy nudné, mimo Millu, která je pořád stejně drsná, no třeba takový Shawn Roberts, který byl předchozí díly největší záporák tady nic neukáže a je tu naprosto zbytečný. Mám rád, když série skončí na stejném místě, kde začala, proto mě potěšil alespoň konec.

Rozpolcený (2016)

Tomuhle filmu nejvíc podráží nohy ten hype, který kolem toho byl, všude po internetu samé postery a trailery, že jde do kin geniální horor o muži s 23 osobnostmi a další, která se dere na povrch. Jenomže to není zas tak fantastické jak se říkalo. Rozhodně to není horor, je to suverénní psycho-thriller a těch posledních 20 minut, kdy se objeví nějaký náznak hororu, na tom absolutně nic nemění. Navíc za celé dvě hodiny uvidíme jen 5-6 osobností. Hodně to protahovaly a hlavně nudily scény s psycholožkou. Alespoň jsou dobré herecké výkony Anya Taylor-Joy a Jamese McAvoye, ty jeho výrazy tváře a chování u Hedwiga bylo více než důvěryhodné, za to si zaslouží obdiv. Překvapily mě prostory, kde se to celé odehrávalo, což se dovíte na konci. Takže bohužel nic převratného, ale nedá se říct že by Shyamalan zklamal.

Ruiny (2008)

Nic jsem o tomhle filmu nevěděl a byl jsem velice mile překvapen. Parádně originální horor o masožravých rostlinách, skupince turistů a Mayských ochráncích ,,tajemství " pyramidy. Herci jsou zde obsazeni dobře, hlavně Shawn Ashmore, všichni jsou přesvědčiví a chovají se logicky daným situacím. Jak jsem si teď pročítal místní komentáře, tak jsem se dočetl, že je tam dost ,,drsného" gore. No já si na konci říkal, že to chtělo ještě přitvrdit, ale to je na každém co má rád, pravda však je, že nohy byly amputované dobře a hledání rostlin v těle také nebyly zlé. Natočené to je skvěle, v pěkném prostředí s nádhernou pyramidou, se správně sedící hudbou a já můžu jen doporučit.

Rumah Dara (2009)

Rumah Dara mě definitivně utvrdilo v mém dlouhodobém pocitu, že filmy z Asie nejsou nic pro mě, bez ohledu na žánr, protože jinak na tyhle brutality nedám dopustit. Mimo ,,invincible Daru'' z původního kraťasu a jejího syna tu je příšerné herecké obsazení, na které se mi vyloženě hnusilo dívat. Jestli mě z dvaceti postav zaujmou dvě a ještě k tomu záporné, tak to moc dobrá vizitka není. Pak bych se pozastavil právě nad počtem postav. Za každého mrtvého z první poloviny stopáže, byla ve druhé polovině přidána nová ,,oběť,'' v podobě tupé policejní skupiny. Takže ačkoli není nouze o pořádný bodycount, těch postav je tolik, že jsem se v tom nezvládal orientovat. O promyšlený děj nebo temnější atmosféru se tvůrci vůbec nepokoušeli a všechno je to tak postavené na tratolištích krve a celkovém gore. To bylo většinou velmi povedené, takže po vizuální stránce to u mě bodíky nahnalo. Nic to však nemění na faktu, že jsem se většinu filmu nudil. Fanouškům splatterových záležitostí, kteří nepotřebují logický příběh, vřele doporučuji. No všichni ostatní by se tomu měli vyhnout.

Rupture (2016)

Rupture je pro mě názorná ukázka toho, že je lepší o filmu předem nic nevědět a jít do toho s čistým štítem. Kdybych předem věděl, že je to v kategorii sci-fi horor, nejspíš bych se mu snažil vyhnout. Nějak nechápu místnímu nízkému hodnocení. Má to sympatickou hlavní herečku, super myšlenku a kameru, co víc chtít alespoň na průměr. Určitě je škoda, že se to ubíralo tímhle směrem, stačilo tak málo změnit. Kdyby to bylo třeba o fanatických vědcích, kteří zjišťují co se stane s lidmi, když jsou vystaveni svému největšímu strachu, tak to mohl být jeden z top hororů roku. I tak to ale není špatné, prvotřídní únos za bílého dne, temná ,,laboratoř" a hnusní pavouci, ze kterých jsem měl husí kůži, hlavně když vylézal ten velký z trubky. ,,Výzkumníci" mi připadali divní od začátku, i když jsem nevěděl že jsou to mimozemšťani, což je důkaz, že to herci zahráli moc dobře. Kvůli té sci-fi zápletce to u mě na plný počet není, ale i tak jsem nad míru spokojen.

Ryde (2017)

Těžko říct o co tady mělo jít. Je v tom vidět touha po originalitě, ale provedení zůstalo daleko za nápadem. Z ničeho nic to začne a stejně tak to i potom skončí. Nebylo mi jasné, jakou roli měl sehrát rozhádaný pár, ten byl na plátně nejdéle a paradoxně nic důležitého nepředváděl. U vraha není moc jasný motiv jeho činů, ale očividně byl blázen vyžívající se v násilí. Potěšilo mě, že to jakžtakž dostálo slibu UNCENSORED, protože na nějakou tu nahou slečnu došlo a zakrvácené obličeje po několika ranách pěstí taky. Když přičtu jednu labužnicky chutnou gore scénku, tak nemůžu říct, že by mě to úplně zklamalo. Jízda v autě byla doprovázena vždy skvělou hudbou a noční LA vypadalo krásně. Nejvíc tomu tedy chyběl logický děj a vysvětlení podstatných událostí. Ubíhá to ale vcelku svižně, takže to sledovatelné je, když si od toho nebudete nic slibovat. Osobně to cítím přesně mezi 2 a 3 hvězdami.

Rychle a zběsile 8 (2017)

Po trošičku slabší sedmičce přišel nejlepší díl ze všech, kterému nechybí absolutně nic. Co na tom, že je to mnohdy nelogické, tady jde přece o zábavu, akci a rychlá auta, čehož je tu dostatek. Pro mě je fascinující už jen to, v kolika zemích se každý jeden díl natáčí, začínáme na přenádherné Kubě s krásnými ženami, kde už prvních deset minut ukazuje, že žádné fyzikální zákony nezastaví Doma od vítězství a skončíme na zamrzlých vodách Islandu. Kde jinde byste mohli vidět luxusní auta a tank prohánějící se po ledě, desítky ,,zombie aut" likvidující New York, ponorku která si hraje na ledoborec a mnoho dalších neuvěřitelných věcí, než ve Fast and Furious! Je vidět, že po tolika dílech jsou z herců velcí přátelé a na natáčení si to užívají. Z bezcitného zabijáka Stathama se stává ,,nový člen" týmu a i když vím, jaký hajzl to byl v sedmičce, vidět ho na správné straně zahřálo u srdíčka. Vin a Michelle jsou stále po dobu osmi dílů nerozlučitelný pár a bez nich by F&F nebylo tím, čím je. K Dwaynovi se nemá cenu moc vyjadřovat, prostě hláškující hora svalů s velkým charisma, který je vždy tam, kde je ho potřeba. Ludacris je pořád hlava týmu, co má vždy kupu záložních plánů, a který ví jak se dostat z každého problému. Tyrese se stará o komediální prvky a drží si svou roli ,,komika týmu". Hlášky, kterými zásobuje celý film jsou čím dál víc geniálnější. Nesmí samozřejmě chybět záporák, tentokrát tu máme (ne)křehkou blondýnku, která není zrovna citově založená, za to nesmírně chytrá, a jelikož je to přeci jen něžné pohlaví, musí mít po svém boku chlapa, kterého si zahrál zrzavý borec z GoT. Své role si však urvaly i ,,hvězdy" předešlých dílů - Don Omar, Tego Calderón a malej zlej (nebo hodnej?) ,,Shaw" Luke Evans. Příbeh je do sebe parádně propojen a všechno co se stalo, se stalo z určitého důvodu. Hned první scéna, kde závodil Dom s ,,vůdcem ostrova" ,nebyla jen tak pro zábavu a proč byla tak důležitá, se dozvíme až v samotném závěru. Po všech stránkách je tohle naprosto fantastický díl, ale přesto jsem z kina odcházel s pochmurnou náladou. Strašně jsem si totiž oblíbil postavu Eleny, která se poprvé v Rychle a Zběsile ukázala společně s Dwaynem v pátém díle a oni mi jí tu nechají chladnokrevně zabít, z čehož jsem byl smutný ještě několik dní po projekci. Mnoho fanoušků říkalo, že už to bez Paula nebude ono, ale tady je názorná ukázka toho, že ve F&F je důležitá každá postava, a série nesklízela úspěchy jen za jednoho. ,,Welcome back in family, Brian!"

Řbitov zviřátek (2019)

Jakožto nečtenář vítám každou filmovou verzi Kingových knih, no Pet Sematary je nejspíš první horor, kde si vůbec nejsem jistý hodnocením. Kolísá to mezi průměrem až sto procenty a asi bude dost záležet na v kusu diváka, a především na jeho očekáváních, která u mě, kvůli R ratingu, nebyla malá. Popravdě jsem myslel, že sleduju mainstreamové PG-13. Lekaček se pár našlo, ale byly zatraceně slabé, krve jsme se dočkali v omezeném množství a za zmínku tak stojí pouze jedna hodně pěkně namaskovaná postava. Casting se povedl u všech zúčastněných a byla vychytaná i racionalita v jejich jednání, což je vždycky velké plus. Samotné finále je překvapující a atmosféricky správně hororové. Nakonec je to u mě pouze lepší průměr, ačkoliv je to téměř bez chyb a je tu obsaženo všechno, co v tomto subžánru má být. Jenomže jakožto hororový fanatik už mám něco nakoukáno a tady nebyla žádná památná scéna, která by se, na delší čas, vryla zkušenému divákovi do paměti. Každopádně je to dobře sledovatelné, především pro již zmíněné mainstream publikum, kterému se to určitě zavděčí.