• Krátkometrážní

Život (2017)

Lituju, že jsem se na tohle nevydal do kina na velké plátno a jsem sám na sebe naštvaný, že jsem to odkládal takovou dobu. Říkal jsem si že to bude kopírování legendárního Vetřelce a nemá význam se o to zajímat. No.. každý se někdy mýlí. Jakkoliv si to bere kus něčeho ze všech možných sci-fi, tak to přesto dokázalo být docela originální a hlavně si to drží skvěle podivnou atmosféru, která mi nedovolila uhnout pohledem od obrazovky. Od prvních seznamovacích minut s pestrým složením posádky si to drží svižné tempo a napětí. To pomalu uvadá a úplně zvadne když už není na čem stavět, protože je většina členů lodi po smrti. Největší problém vidím v pořadí body countu, kdy postavy umírají od nejlepších, až zbydou ti, co toho nejméně předvedli, a to je zkrátka fail. SPOILER: Kdyby se do závěrečných chvil dostal Ryan Reynolds, nepochybuju o tom, že by si to celé vysloužilo lepší ohlasy. SPOILER END Na poletující potoky krve ve stavu beztíže se dívalo nádherně a jsem moc rád za detailní záběry úmrtí, ty si u mě získaly hodně plusových bodů. Potvora se od Vetřelce liší jak vzhledem, tak chováním a nepochybně je mnohonásobně inteligentnější, leč, méně děsivá. Také všude vidím stížnosti na logiku, mně přišlo, že se herci velice snažili aby to vypadalo realisticky. Jediná diskutabilnější scéna byla hned s první smrtí, to se dalo vyřešit jinak a k ničemu dalšímu by nemuselo dojít. Jenže to by pak nemohl pokračovat děj, že? Takováhle slova ,,odborníků" jsou vážně k smíchu. Myslím, že úspěšnosti moc nepomohl ani fakt, že všichni očekávali nového Aliena (včetně mě) a na tohle nezbyl čas. Takhle výborně natočených filmů moc v jednom roce nebývá, má to super prostředí a závěr, který v hororech má být. Jsou to velice slušné 4* a do plného počtu mi chybělo jen to lepší pořadí vraždění.

12 Feet Deep (2016)

Trailer funguje jako lákadlo na kvalitní klaustrofobickou podívanou, ale film je hrozná katastrofa. Přitom to byl skvělý námět, uvězněny pod krytem, bez možnosti úniku.. být lepší záporák, dalo by se vymyslet takových možností, jak si s obětmi hrát. Ale bohužel, drželo se to předlohy, která se údajně skutečně stala, takže to je hloupý thriller plný konverzací mezi nudnými slečnami a šílenou uklízečkou. Poslouchat 40 minut rodinné a osobní problémy obou žen, než přijde na řadu jakože zvrat v podobě záchrany, je opravdu unavující. Uklízečka se chovala jakoby právě utekla z psychiatrické léčebny a ani sestry mi nepřišly úplně v pořádku. Jedinou pozitivní věcí je pro mě mini role Tobina Bella a pěkně natočené podvodní scény.

3 from Hell (2019)

Rob Zombie je zpět se svým třetím dílem, dnes již, kultovní série. Po trochu slabších filmech, 31 a The Lords of Salem, se vrátil k osvědčenému grindhouse stylu a je to přesně ta vytoužená jízda, v jakou jsme doufali. Tedy ,,dirty look" vytvářející dojem nulového rozpočtu, vizuál sedmdesátých-osmdesátých let, odpuzující upocené postavy, hnusné děvky, bezcitnost v každé scéně a na maximum ždímaný erkový rating. Pokud vás nic z výše zmíněného nevzrušuje, jste mainstreamový diváci nebo toho nemáte tolik nakoukáno, tak se tomu vyhněte, abyste potom zhnusením neprznili hodnocení dokonalého exploiťáku. Rob měl spoustu let na vymyšlení scénáře, který by rozumně navázal na události z finále The Devil's Rejects, a to se mu povedlo i navzdory tomu, že ho stejně přepisoval při natáčení, kvůli špatnému zdravotnímu stavu, hvězdy béčkových hororů, Sida Haiga. Toho uvidíme v jediné scéně na začátku a není pěkný pohled na to, co s ním nemoc udělala (R.I.P). Jeho nástupce, Richard Brake, zapůsobil už v jednatřicítce a ani tady nezklamal. Bill Moseley je v roli Otise opět stejně bad ass jak si ho pamatujeme, vypouští jednu hlášku za druhou a nemilosrdně zabíjí všechno, co se mu připlete do cesty. Ovšem nejlepší výkon podala Sheri Moon, která je šílenější než kdy předtím a celý film si ukradla pro sebe a Danny Trejo má pouze cameo, jehož význam je však v ději důležitý. Gore je jedno z nejlepších jaké, v poslední době, na filmovém plátně uvidíte, no přesto bych ho snesl ve větším množství. - Vůbec bych se nebránil dalšímu filmu z této série, protože pro fanoušky exploitation žánru je to pořád, vysoce, kvalitní příspěvek a zároveň, nebýt IT, je to moje letošní číslo jedna.

47 metrů (2017)

Ve chvíli, kdy se klec utrhla a začala padat, projel mi po těle neskutečně mrazivý pocit, který trval ještě dlouho po tom, co dopadla. Já osobně mám strach i z tří metrů hlubokého rybníku, protože nevím, co je dole a představa, že jsem v té kleci já a padám do hlubin oceánu.. hrůza. Atmosféra je mrazivá, jste na dně oceánu, víte pouze to, že je kolem vás temnota a nikdo vám nepřijde na pomoc, pokud jí nepůjdete naproti. Ovšem pokusit se o to, může mít fatální následky. Obrovské plus jsou reální žraloci, kteří dokážou vylekat. Pravdou však je, že logiku to nepobralo téměř žádnou. Dekomprese zde neexistuje a ve chvíli, kdy slečna vyleze z klece, jsou žraloci najednou slepí a plavou kolem ní, jakoby to byli její mazlíčci. Ale vzhledem k menšímu rozpočtu, než mělo The Shallows, se kterým se to nejvíce porovnává, jsem ochotný tohle tolerovat. Poslední zmatená a hlavně zbytečná pětiminutovka tomu na kráse nepřidala, ale nadprůměr to ve výsledku je.

47 metrů: Mimo klec (2019)

Pokračování úspěšného, žraločího, survivalu dopadlo dle očekávání, takže se potvrdily moje obavy, že jediná společná věc s ,,prvním dílem" bude název. Určitě se, však, nenechte odradit, zdejšími, udělenými odpady, protože to tak hrozné není, dokážete-li udělat několik ústupků a nebudete-li nad tím nepřemýšlet. Pokud na to, navíc, budete koukat jako na samostatný film, nikoliv sequel, tak by vám z toho mohl vyjít krásný průměr, jako většině místních uživatelů. Ohledně hereček se nedá najít nic pozitivního, vzhledem k tomu, že byly většinou pod vodou, kde předvedli pouze iracionální jednání. Také se nedá rozeznat kdo je kdo, ale to není takový problém, jelikož ani vzhledově není oč stát. O největší zklamání se jednoznačně postarali umělí žraloci, jejichž scény částečně zachraňovala hudba, navozující mírné napětí, hlavně při ,,jump scares" a za příjemnou atmosféru můžeme vděčit krásným podvodním jeskyním, které mohu doporučit jako největší lákadlo tohoto filmu. Scénář je dost hloupý, ostatně jako zúčastněné slečny a debilní závěr rujnuje veškeré kladné dojmy, které jste si z předešlého dění mohli odnést. - Kdo hledá horor s klaustrofobickým zaměřením, žraloky, případně má rád survival subžánr, tak zřejmě zklamaný nebude, protože na jedno shlédnutí je výsledná kvalita přijatelná.