Vyvolené (2002)

Vynikajúcu prvú polovicu zabíja absurdita tej druhej, ktorá je tak niekde na úrovni kung-fu seriálov. Celkovo skôr na 2*, avšak surovosť a zapamätateľnosť tej prvej mi nedovolujú ísť pod 3. Škoda neudržaného tempa a možno aj reálnosti z prvej polovice, ktorú strieda absolútne nereálna a tým pádom aj smiešna druhá polovica. 50%

Karcoolka (2005)

Kvalitatívne ako na húpačke podaný príbeh, ktorého vtipnosť viazne každou pribúdajúcou minútou. Až príliš okato vidno, že sa s tým tvorcovia nepohrali ako sa na animák patrí (čo vidno hlavne v závere). Detská kravina, ktorá však nebaví trápnym humorom, čo (dosť vysoko) oceňujem. 50%

Divočina (2006)

Shit pre deti, ktoré ocenia trápny humor a hláškujúcu pandu. Načo bolo toto dobré? Načo spaľovať toľko energie na výrobu takejto trápnosti?! NEVHODNÉ PRE DETI OD 3 ROKOV!!!

Brouk (2002)

Tak geniálny námet, ktorý si pýtal lepšie sfilmovanie, nie len komornú prehliadku absurdných životných situácií, ktorých pravdepodobnosť je nepríjemne nízka. Žiadalo si to niečo na spôsob Iňaritu, no zostáva len pri slušnom nezávislom spracovaní s otravnou kamerou. Očakával som, že si tento film zapamätám na dlhšie, lebo taký námet tu už vážne dlho nebol. Avšak nič zapamätateľné tam nebolo a aj s tým chrobákom sa to viazalo len okrajovo.55%

Kletba bratří Grimmů (2005)

Predvídateľná a neoriginálna nuda bez štipky originality alebo premyslenejšieho scenára. Formálne odvedená rozprávková robota, ktorá však nevie čím chce byť. Na spomínanú rozprávku príliš surové a komorné na niečo ostatné priveľmi nudné a neosobné. Koniec sa dá predvídať tak od polky filmu a vlastne všetko čo sa v najbližších 5 minútach stane sa dá očakávať. Pojem dejový zvrat tu nepozná ani jednooká babička. A čo bolo prosím vás to s tým perníčkom?! Terry Gilliam paróduje Shreka? Au. To tu ešte nebolo. 15%

Grinch (2000)

Kde bolo, tam bolo žila jedna zelená potvora s tvárou Jima Carreyho a hovorila si, že Vianoce sú nanič. To by však nesmel žiť v Amerike, kde má (vraj) všetko zmysel. Americká klasika, ktorá narazila na (odôvodnené) nepochopenie v končinách európskych. V celku dobre fungujúci príbeh s pár dobrými vtipmi, ktorý padá na hubu svojou lokálnosťou a z toho vyplývajúcou sladkosťou. Pozerať sa to dá a niečo si aj zapamätáte, ale pre tých čo v čase Vianoc uprednostnia Pyšnú Princeznú to môže byť riadny odpad. 60%

Život brouka (1998)

Ďalší z mojich detských kultov, po 101 DALMATÍNCOCH asi najviac krát videný detský film. Na svoju dobu geniálna animácia a celková inovatívnosť tvorcov. Originalita a nádherný pohľad do sveta mravcov s pekným, rozprávkovým happy-endom. Dnes by som sa už na to asi pozerať nemohol, jedine keď tak zaspomínať na detstvo.

Pelíšky (1999)

Jeden z českých filmov, ktorý sa na nič nehrá a sprostredkúva všetko to podstatné z čias nedávno minulých. Aj keď som osobne tieto časy nezažil, z rozprávaní som si ich predstavoval presne takto aj s veľkou dávkou „opovrhovania autoritami“ na strane jednej a „poslušnými stranistami“ na strane druhej. Námet je síce okukaný a vyskytujúci sa prakticky v každom európskom filme, no tu je výborne spracovaný a dobre zahraný. Nacitovanejší film v našej domácnosti, ktorý dokáže pobaviť a aj sprostredkovať atmosféru rokov komunistických. 90%

Daredevil (2003)

Tak sme si medzičasom zvykli, že komiksová adaptácia musí byť čisto akčná, najlepšie s hlavným predstaviteľom, ktorý v súkromí neznamená nič a v kostýme je pán „niekto“ . Zabudli sme však, že v komikse ide v prvom rade o zábavu a pri tom by to malo aj ostať. Zábavou je Farrel, zábavou je aj Affleck (nechcene) a zábavou je aj celý príbeh. Zábavou, akej sa filmári dnes boja, lebo by mohla pobúriť (vybavovanie účtov po súde) alebo nudiť (Garner). Stále nič špeciálne a pre mnohých blbosť, ale hlavne zábavka, pri ktorej netreba rozmýšľať ani chvíľu (čo zjavne nerobili ani tvorcovia). 60%

Troja (2004)

Nádherná atmosféra, presne taká, ako som si predstavoval Grécko ďalekej minulosti z učebníc a kníh. Monumentálnosť a nezlomné hrdé egá v kontraste s tisíckami obyčajného ľudu. Celková „sladkosť“ mi však príde nevhodná (Bloom nie je herec!) a nepodčiarkujúca to podstatné. Pitt mohol zažiariť podobne ako Cruise v Collaterali, avšak darí sa mu to len z menšej časti. Vypustiť romantiku a Blooma (toho najlepšie niekde v strede mora) a bol by to výborný a reálny opis minulosti. 65%