Mortdecai: Grandiózní případ (2015)

V podstatě průměr, ale za herecké obsazení, dialogy, správně uhozenou zápletku a hlavně za originálně ztvárněné přesuny letadlem jednu hvězdu přidávám.

Ayla z kmene medvědů (1986)

Americká variace na Annaudův Boj o oheň s "ošklivou" Hannahovou, medvědí hvězdou Bartem a tehdy ještě nerežírujícím de Bontem za kamerou. Solidní příběh, masky, zvířata, herecké výkony a hlavně kamera, ale přece jenom tomu cosi chybělo. 70 %, ale tady zaokrouhlím dolů.

Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon (2019)

Lehce infantilní téma (ztracený mimozemšťánek) je bohatě vyváženo četnými aardmanovskými gagy a vtipnými odkazy na nejrůznější sci-fi klasiku (E.T., Blízká setkání třetího druhu, Číslo 5 žije, Contact, Akta X...). Utajené základně jsem se vydržel smát skoro po celý zbytek filmu :-)

Slunovrat (2019)

Mysteriózní americko-švédský horor točený v Maďarsku mě příjemně překvapil neotřelým námětem, atmosférou a hlavně vymazlenou kamerou. Navzdory očekávání došlo v u nás uváděné verzi toliko k jedinému sexuálnímu styku, ovšem o to bizarnějšímu. Bezprostředně po shlédnutí jsem měl pocit, že tu nebyl dostatečně vysvětlený ani příliš provázaný začátek s koncem. Po následném přečtení spoilerů jsem uznal, že jsem nepobral všechny souvislosti a odkazy, takže si to nejspíš dám ještě jednou, ideálně na velkém plátně. V neposlední řadě příjemně překvapil uměřený překlad Františka Fuky.

Láska natvrdo (2023)

Zajímavý a relativně zdařilý mix "domácích" Kalhot v pozoru a amerických teenagerovských filmů typu Báječná chvíle (či na Netflixu nedávno premiérová Ať to stojí, co to stojí). Krátká minipřehlídka 50 (??) ženských přirození je zde zcela originální :-) A kamarádku, jakou měl hlavní hrdina, by chtěl v jeho věku určitě každý :-) Na to, že jde o německý film, musím jít o jednu hvězdu nad průměr.

Protigangová brigáda (1966)

Solidní kriminálka, kterou Borderie a Hossein stihli natočit uprostřed své série o Angelice. Knižní předlohu napsal stejný autor jako u Sicilského klanu. Na svou dobu poměrně moderní a neotřelé. Zajímavá zápletka, nezvyklá role Michela Galabrua (pro změnu uprostřed své původní série o četnících). Vyčištěná kopie dostupná na Netflixu působí, jako by byl film natočený klidně o 20 let později. Vadili mi jen přehrávající Préjean a Creton.

Suprákovi (2022)

Severská variace na pixarovské Úžasňáky nepostrádá vtip, originální nápady střídající odkazy na různé inspirační zdroje a také comicsový vizuál, okoukaný možná u našich Čtyř vražd stačí, drahoušku :-) Schodišťově-kočárková variace na Křižník Potěmkin (potažmo Neúplatné či Bláznivou střelu) mě hned na začátku dostala :-) Sympatická je i střídmá stopáž. Dle mého soudu lze klidně doporučit i dospělým.

Mezi námi kluky (1981)

Jedna ze zdařilejších domácích komedií ze začátku 80.let o dospívajících, o kterých šly tehdy v kinech většinou jenom vážnější filmy typu Dneska přišel nový kluk, Vítr v kapse, Malinový koktejl, Kluk za dvě pětky, Poslední mejdan... Komediální žánr pro tuto věkovou kategorii zde byl tehdy zastoupen prakticky pouze prvními Básníky a Sněženkami a machry, takže Cvrčkovy "kluky" lze co do zdařilosti i diváckého ohlasu řadit hned za ně :-) Čerstvě populární princezna Arabela se tu potkává s tehdy začínajícími hereckými elévy Šťastným a Maděričem a k tomu jím párkrát zazpívá u filmu rovněž debutující Michal David. K tomu menší, ale vděčné role Tomka, Karlíka, Růžičkové, F.R.Čecha... No, neberte to! U mě 60 %, ale z nostalgie jednu hvězdu přidávám. ##### Aktualizováno po opětovném shlédnutí, dokonce na plátně z filmové kopie: Ze "základu" celých 20 % a tím i jednu hvězdu ubírám. Film za těch 35 let (od minulého vidění) docela zestárnul a ztrapněl, nicméně ve svém žánru (hudební komedie či skoromuzikál) a ve své době (začátek 80.let) pořád patří na 2. místo - hned za Trhák. Stejně jako u Trháku se některé písničky mohly dočkat jak u obecenstva, tak u zaměstnanců kin kultovní obliby (To vám byl kus, Kůži svou nedáme, úvodní píseň Lenky Filipové nebo dnes již zcela zapomenuté songy Michala Davida). Celý film tak dopadl o poznání lépe než další ze stejného "ranku" Láska na druhý pohled, navzdory tomu, že tu natočil tehdy již zkušený muzikálový matador Ladislav Rychman. Takže upravuji na 60 % včetně nostalgie a tím 3 hvězdy.

Ať to stojí, co to stojí (2000)

Mám rád takovéto teenagerovské komedie, natočené podle mustru Báječná chvíle (zřejmě první film tohoto typu, uvedený i v českých kinech - psal se rok 1990) a které v době mého vlastního dospívání v našich kinech zatraceně chyběly. Tato má dvě výhody: jednak paradoxně "stáří", kdy podobný námět ještě nebyl tak "provařený" jako dnes i neamerickými produkcemi (srv. např. další dostupné komedie z Netflixu jako Ach, Ramono, Kdo je tady hodný kluk? nebo svým způsobem i Láska natvrdo). A druhak Jamese Franca, tehdy ještě neznámého a teprve začínajícího (rok před svým TV Jamesem Deanem a dva roky před prvním Spider-Manem). Navíc natočeno (podle copyrightu v titulcích) ve stejném roce jako první American Pie, ovšem bez erotických scén a téměř i bez fekálního humoru. Sympaticky pojatí jsou i hlavní hrdina a jeho sousedka, na rozdíl od postupně až nepochopitelně zkarikované školní krasavice Ashley. U mě 71 %, tudíž zaokrouhluji nahoru, a vidět tento film už v době svého vzniku (o letech své puberty ani nemluvě), dám možná i plný počet.

Těžký zločin (2002)

Mám rád soudní dramata a právnické thrillery, zvláště filmové, i když zrovna nemusím A.Juddovou. Tenhle film se dlouho vyvíjel poměrně dobře, dokud nezačalo být zřejmé, že si tvůrci (a možná už autor knižní předlohy) neodpustí závěrečný zvrat v duchu už vícekrát použitého "mustru" Zubaté ostří a "konečné řešení". Nebýt této překombinovanosti, hodnotím o hvězdu více. Třeba Freemanovo vystoupení u soudu s jeho dotazy na úmrtí svědků nemělo chybu...