Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Animovaný

Parťačky (2023)

Solidní, téměř lesbický akční thriller s dobře nasnímanými akčními scénami. Z hlavních hrdinek mě nejvíce zaujala představitelka Alex, navíc IMHO výborně nadabovaná Lucií Vondráčkovou (nevěřil bych, že tohle někdy napíšu). Její interakce s novou parťačkou Sam nebo potyčka s nahým černochem patří k nejzdařilejším momentům filmu. Za zmínku stojí také cynická Kmotra v podání Isabelle Adjani, někdejší představitelky Královny Margot. Objektivně 3 a půl hvězdy, ale tady zaokrouhlím nahoru. A tu "pohádku" ze samotného závěru bych si velice rád poslechl taky, pokud si ji neodvodím sám z pozornějšího druhého shlédnutí :-)

Sbohem příteli (1968)

Trochu zvláštní krimi thriller, kterému jsem nepřišel na chuť ani napodruhé. Jeho režisér byl u nás dlouho neznámý (leda jako scénárista Millerova Svědka a pár Belmondovek), Delon si tehdy vybral slabší rok a Bronson naštěstí ve stejném roce uvedl do kin kromě svého majstrštyku Tenkrát na západě i další eurowestern Zbraně pro San Sebastian. V "Příteli" občas skřípe logika, je tu víc otázek než odpovědí a samotný závěr (resp. jeho poslední sekundy) jsem nepochopil vůbec. Za zmínku zůstávají pouze půvabné spoluhráčky obou hrdinů a Bronsonův trik s mincemi.

plakát

Mavka: Strážkyně lesa (2022)

Překvapivě zdařilý snímek (předtím jsem nic animovaného z Ukrajiny neviděl) je přesně vyváženým mixem pohádky, love story, fantasy, ekologie a vcelku nenásilné protiruské protiválečné alegorie. Vyzdvihnout musím také česky přezpívanou závěrečnou píseň a vtipnou mezititulkovou scénu. Námětem to možná připomíná 10 let staré americké Království lesních strážců, ale kdo by si v té záplavě zámořských animáků po takové době zapamatoval právě tenhle a chtěl je nějak srovnávat?

plakát

Luther: Pád z nebes (2023)

Vcelku průměrný thriller, na kterém byl pro mě zajímavý pouze Andy Serkis, kterého jsem do té doby ještě neviděl v jeho civilní podobě.

plakát

Smolný pich aneb Pitomý porno (2021)

Neobvyklé "nastavování zrcadla" (nejen) současné rumunské společnosti. První část (tedy to, co následovalo po úvodním tříminutovém home videu) jsem moc nepobral, druhá už byla o dost zajímavější a třetí téměř skvostná, něco mezi našimi Vlastníky a Učitelkou. Konec (resp. jeho třetí varianta) už byl lehce za hranou, ale chápu jeho smysl. Film nastoluje celkem závažné otázky (na něž dává sotva polovinu odpovědí) a nutí k přemýšlení.

plakát

Přízraky v Benátkách (2023)

Docela podařené pokračování slibně rozjeté série - škoda, že zřejmě poslední. Na filmu je znát omezený rozpočet, ať už se to týká méně atraktivního hereckého obsazení, kratší stopáže, natáčení na digitál (oproti předchozím dvěma dílům, nasnímaným dokonce na 65mm) a dokonce i šířky obrazu (zde pouze 16:9). Jinak ovšem spokojenost. Obávám se, že Branagh se svým Poirotem dopadne maximálně tak, jako před ním Ustinov - tedy 3 filmy pro kina, potom 3 levnější pro televizi a pak konec. Takže když bude mít Ken štěstí, dá mu na ty jeho potenciální další díly peníze (resp. ještě přiškrcenější rozpočet) třeba Neflix...

Svědek obžaloby (1957)

U tohoto filmu, o jehož existenci jsem ještě před pár dny neměl ani ponětí, jsem se jenom tetelil blahem. Skvěle vymyšlené, zadaptované, zrežírované i zahrané. Wilder mě ještě nikdy nezklamal a tento film okamžitě řadím k nejlepším nejen jeho, ale i v mé oblíbené kategorii soudních dramat celkově. Laughtonovy hlášky nemají chybu a jeho interakce s ošetřující sestrou (v reálu jeho manželkou) je dokonalá. K tomu jako třešnička na dortu Marlene Dietrich a neočekávané rozuzlení. Hned se začnu zajímat o další filmy jak Laughtona, tak Wildera, které jsem ještě neviděl.

Expresní zásilka (2012)

Doslova našlapaný thriller se svižným tempem, solidní kamerou a střihem a správně démonickým Shannonem. Potěšily také nebývale přehledné časové skoky v ději. Škoda jen, že zůstaly nedořešené podzápletky jednak se vztahem ústřední dvojice, jednak s "cyklopolicistou" a v podstatě i se samotným Mondayem. Jinak ale poctivé 4 hvězdy a zvýšený zájem o další tvorbu D.Koeppa, od něhož jsem týden předtím teprve poprvé viděl Tajemné okno.

plakát

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Objektivně asi 90 %, ale za výkon DiCapria a za Scorseseho režii, díky níž jsem po celou stopáž udržoval pozornost a ani jednou nekoukal na hodinky, zaokrouhlím nahoru.

plakát

Falešná ruka zákona (1963)

Vychytaná "stará dobrá britská" zlodějská komedie s výborným Sellersem a neméně dobrým Lionelem Jeffriesem, který je takřka přesným klonem našeho Čeňka Šlégla. Film se rozebíhá trochu pomalu a ne úplně srozumitelně, ale od úžasně pojaté "odborové schůze" londýnské galerky už jsem se bavil (a dost často smál nahlas) až do konce. Promyšlené gagy, dějové zvraty, lehce absurdní humor, skvělé hlášky. Ještě lepší než předtím viděná podobná "sellersovka" Na každého jednou dojde. Vůbec neváhám s plným počtem!