• Western

Špióni v ohrožení (2023)

Takový klasický špionážní příběh, v jiném podání, než jsme býváme zvyklí. Indové mají vždy jiné podání a je třeba s tím počítat. Nechybělo i několik live písní, jak mají ve zvyku, a proto i ta delší stopáž. Když není zrovna v plánu jiný film a Hollywood zrovna stávkuje, tak to není špatná volba. 74%.

Vítěz (2023) (seriál)

Epizody příjemně krátké, humor se vyskytuje, dobré herecké obsazení. První dva díly slabší, pak to dostane více životaschopnosti. Poslední díl v Polsku, pomazaný problémem LGTB, zbytečně pokazil získané sympatie. Problém práce ve vysoké politice versus rodinný život - prostě ze života.

Iveta (2021) (seriál)

Kolečko a Hřebejk emigrovali na Slovensko. Protože se jedná o drama, Kolečko z toho není nijak cítit. Nejedná se o žádný zázrak, ale etapa okolo příprav na volbu miss není špatná. Zpracování dobré.

Papežův vymítač (2023)

Horor není moje parketa, ale přitáhnul mě Russel Crowe. Který je ve filmu skvělý a ať už to v životě přehnal se současnou váhou, k této roli to dobře sedí. Začátek je vyloženě zábavný, otec Gabriel má humor a jeho profese zavání spíš psychologem, než svatým vymítačem. Následně se dostaneme do vážné fáze a lehkých hororových scén a stále čekáme, kdy a jak Gabriel rozlouskne ten podivný a nepřirozený problém. O to větší je překvapení (oproti jinak nastavenému začátku), že závěr potvrzuje, že ďábel existuje a dojde ve sklepení starého kláštera na závěrečnou akční bitvu dvou knězů s ďáblem vyššího hodnostního postavení. Tyto žánrové přechody kapánek snižují hodnotu filmu, ale Russel táhne celý film a vidět se to dalo. Odhalení "ututlané aféry" španělské inkvizice byl dobrý nápad, otec Gabriel Amorth je reálná postava (ne tento děj) a Vatikán má k filmu velké výhrady. V hodnocení jsem trochu přidal.

Lupin - Série 3 (2023) (série)

Třetí část je lepší, než celkem slabá druhá část. Děj je docela pestrý, obrazově pěkné. Původní sympatie k Assanovi už ale opadly. Sice všechno pěkně vysvětluje, ale časově by to nikdo nestíhal. Jeho soucit k matce, která ho v mládí opustila a ani si ji pořádně nepamatoval, za cenu ohrožení svých současných blízkých, byla magořina. V rámci vzpomínek se ukázalo, že už v mládí byl, i když ne dobrovolně, zlodějem. A v komplexním pohledu na tuto sérii vlastně ničím jiným není ani teď.

Ještěr (2023)

Není to špatné a vidět se to dalo. Ale bez jásání nebo dokonce tance. Když se podívám na hodnocení, mám dojem, že všichni tančí. Tato kriminálka určitě měla být TA temná. Jenže dnes jsou všichni nepozorní a roztěkaní. Odpovědná osoba šla pro "omáčku" k filmu, čuměla do mobilu, a místo do šuplíku Temnota šáhla do šuplíku Roztahanost. A je to.

Stone (1974)

Ve své době to mohlo zapůsobit, ale oproti jiným starým a dobrým filmům je tento v dnešní době hodně vyčáchlý a hudba působí celkem nepříjemně.

Čmuchalové (2023) (seriál)

V covidové době ovládli finanční trh lichváři a těžili z úpadku drobného podnikání. Seriál to podává v drsném i mírně zábavném pohledu. Jsou zde  zdánlivě nekompaktní linie. Lichvářské gangy coby novodobá mafie a dva naivní boxerští mladíci, kteří umí žít jen poctivý život, místy až dětinský. A přesto to dohromady funguje. Je to tedy trochu jiné, než jen nekompromisní korejské mlátičky. Celkově mě tato kombinace překvapila a rychle jsem si na ni zvyknul. Úvod je pozvolný a gradace je pak vzestupná a nepřestávající. Zajímavé je, že zde nepoužívali střelné zbraně. Jen ruce, nohy, nože, případně železné tyče. A hlavní záporák byl celou dobu na přes držku.

Baletka (2023)

Není to špatné, ale čekal jsem od Korejců víc. Drsnou bodyguardku si představuji jinak a vzpomínkové pasáže na kamarádku byly dost "holčičí" a k danému tématu se zrovna v tomto podání nehodily. Jako jednohubka to neuškodilo, ale stejně jsem měl z celkového dojmu trochu divné pocity.