Ostřílený detektiv, který pátrá po brutálním vrahovi mladé realitní makléřky, odhalí spletitou síť kriminálních aktivit. (Netflix)

tron

Spoilery. Za mňa spokojnosť. Charizmatický Del Toro. Ku koncu sa to vybralo iným smerom, než som myslel na začiatku. Ale nie horším. Iným. Veľmi sa mi páči šialená teória, že Tom bol vo všetkom od samého začiatku namočený, ale nevedel, kto ďalší je v tom a tak rozohral náročnú šachovú partiu. Ale je to blbosť. Krásna, ale blbosť. Niektoré jeho rozhodnutia a scény by tým pádom nedávali absolútne žiadnu logiku resp. to, že sa v nich správal tak, ako sa v nich správal, by sa dalo vysvetliť len tým, že vie, že ho sleduje „tajná kamera“. Čo je samozrejme hovadina. Režisérovi sa každopádne po lúke rozutekalo toľko postáv, zajacov a motívov, že mnohé sú pre dej úplne zbytočné (pomýšľanie paničky na neveru so svalnatým dlhovlasým robotníkom), alebo proste ujdú a už ich nenájdete. Ako to bolo s matkou? A čo kolega, šiel v tom tiež? Prečo sa Will Grady, keď našiel telo, správal tak, ako sa správal? Predsa vedel, čo nájde, nie? Vnútri žiadne kamery neboli a kamoš čakal vonku, tak načo také divadlo? Alebo o tom nevedel? Ak nevedel, prečo? I keď sa mi vyústenie páčilo, súhlasím s tými, ktorí tvrdia, že prvá polovica je fakt pecka, nasávate každú intenzívnu scénu a nechávate sebou prestúpiť geniálnu atmosféru (miestami to ide až do prvej série True Detective), ale ku koncu sa z toho stáva čosi iné. Čosi, čo ste nečakali. Osobne si nemyslím, že je rozuzlenie zlé, vlastne mi pripadalo mrazivo realistické, ale áno, azda by som bol radšej, ak by z toho scenáristi (medzi ktorými sa nachádzal aj Del Toro) urobili „len“ ponurý triler a nie to, čo z toho urobili napokon. Okrem toho prekvapivé finálne twisty majú za následok, že mnohé dovtedy skvele zahraté postavy vyjdú vnivoč, čo je najväčšia škoda u (inak skvelého) Erica Bogosiana. Parádne vypočúvacie scény; vidno, že buď mali tvorcovia poradcov z rád polície, alebo si to poriadne naštudovali. Ja si takéto vecičky vychutnávam, takže som si užíval detaily, napr. fakt hnusne prevŕtavajúce Danove pohľady počas vypočúvaní, alebo hlášku, že nabudúce by bolo fajn páchateľa streliť spredu, nie zozadu (ak ste v SR držiteľom zbrojného preukazu a niekto na vás zaútočí, teoreticky strelnú zbraň v rámci nutnej obrany môžete použiť, ale iba v prípade, že útok na vašu osobu trvá; ak ho strelíte do chrbta, je vcelku logické, že útok na vás v tej chvíli netrval, pretože páchateľ bol na úteku). ()

Kothy

Netflix po dlouhé době vydal zajímavý film. Sledujeme zde Benicia Del Tora v hlavní roli detektiva. Ten pátrá po vrahovi realitní makléřky. Vše je samozřejmě mnohem složitější a něco je součástí velké konspirace. Jak hluboko to sahá a komu vůbec může věřit? Film hezky pracuje s atmosférou a dobře se na něj dívá. Postupně se dostáváme do psychologie postav a pátráme spolu s detektivem. Konec je možná lehce předvídatelný, ale pořád je to za mě slušný film. Taky je hezké vidět v něčem po dlouhé době hrát Justina Timberlakea. "Ten kohoutek se mi líbí." ()

POMO

Atmosféricky plíživý krimi-thriiler se správně pochmurnou a v detailech originální hudbou, zajímavými střihovými hříčkami a dokonalým obsazením, včetně všech vedlejších postav. Královský herecký výkon Benicia Del Tora. Pravděpodobně letošní nejlepší americký příspěvek do žánru, se skvělým balancem mezi odkrýváním podezřelých postav a permanentní nejistotou v tušení, že všechno bude jinak. Na celovečerní debut režiséra videoklipů unikátní počin, Grant Singer má nakročeno do elitního klubu (Villeneuve, Fincher). ****1/2 ()

dr.horrible

SPOILERy! Tak trochu nová Zem policajtov. Herci skvelí asi všetci. Del Toro, Pitt, aj Alicia prvá liga. Timberlake o triedu slabší, ale tiež fajn. Je to nenudiace a miestami s až hororovým feelingom (obzvlášť  napínavé sú scény, v ktorých účinkuje Alicia a takisto ona s Del Torom majú najlepšiu chémiu). Scenár povedzme neobjavný (v zmysle odhadnuteľný), zato s krásne naturalistickými dialógmi a skvele vykreslenými charaktermi postáv. S tým sa niekto fakt vyhral. Potešilo ma niekoľko nápadov v úplnom závere a tiež scéna, kde si vyšetrujúci detektívovia stavia, kto z podozrivých bude asi vrah. To som myslím zatim vo filme nevidel. 85% ()

*CARNIFEX*

Grant Singer a jeho prvotina je nesmierne milým prekvapením v rámci veľmi náročného krimi, thriller žánru, opierajúceho sa o námet, ktorý rozhodne vyzliekol do noha nejedného scenáro-režiséra. Moje očakávania napriek pozitívnym ohlasom neboli veľké, no skutočne musím uznať, že samotný príbeh, hudba, casting, to všetko dokopy naplnilo kalich spokojnosti. Jediným mínusom, je pomerne očakávaný záver a práve preto mínus jedna hviezdička. ()

• V čase 41:26 si po pohřbu Will (Justin Timberlake) sedne k detektivovi Tomovi (Benicio Del Toro) do zaparkovaného auta, který má volant v rovné poloze. Hned v dalším záběru je volant otočený o 180°. (Pulos)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

24.12.2023

Třetí Sicario vypadá čím dál reálněji

Třetí Sicario vypadá čím dál reálněji

31.10.2023

Je to zhruba měsíc, co jsme informovali o slovech producentů nové krimi od Netflixu Ještěr, kteří uvedli, že se v zákulisí začíná diskutovat možnost třetího Sicaria. Vynikající krimi thriller s Emily… (více)