Rozpolcený (2016)

Než-li jsem si zjistil jméno režiséra a uvědomil si co má na triku, vnímal jsem film jako zajímavě rozehrané psychologické drama. S odkrajováním minut poměrně dlouhé stopáže se ale dostavila nervozita a nejistota. Závěrečný velký twist hlavní postavy(no dobrá,hlavních postav:)) byl naznačen a vyzrazen někde v půlce, takže se čekalo pouze na to jak to bude vypadat.Ano některé momenty se povedly a hlavně poměrně slušný James McAvoy drží tento film v lepším průměru. Námět je zajímavý, ovšem zpracování a naložení s příběhem je příliš plytké. Nevyřčené se zde snaží být jakýmsi tmelem mezi hlavní postavou a její obětí,ale jde o příliš povrchní a ne příliš fungující rádoby filmovou řeč.I tak patří Split mezi lepší filmy, které nenudí. Za výrazy tváře hlavních postav, slušný střih a sem tam za dobrou atmoséru 3,5 hvězdy.Zaokrouhlíme nahoru.

Americké psycho (2000)

Nechám stranou paměť a střelím od boku. Je opravdu málo filmů z 90.let 2o.století, které stojí za to. Nenechme se zmást rokem vypuštění tohoto snímku do světa. "Devadesátky" z něj smrdí na sto honů. Možná měli tvůrci dokonce úmysl film natočit v dojmu 80.let. Nevím. Scenář, či spíše námět, sliboval operu šílenství a násilí(vzpomeňme kupříkladu na Mechanický pomeranč),zasazenou do zajímavého,sterilního prostředí vyšší vrstvy americké společnosti.Nepříliš dobré režijní vedení, zpackaný scénař a chybějící základní kostra příběhu, dělá z tohoto filmu pouze krvavou podívanou třetí kategorie.O napětí, strachu nebo o vykreslení duševního rozkladu jedince v prostředí přetvářky a závisti opravdu,ale opravdu nemůže být ani řeč.I tak mi dvě hvězdy přijdou málo. Pan Bale, i když s odřenýma ušima, se zasloužil o tu třetí.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Kde začíná a končí naše představivost a naše poznání? Spolu se sovětskými o 4 roky mladším Solaris a o 11 let mladším Stalkerem tvoří Odysea svatou trojici filmů, která na poli žánru sci-fi nastolila takovou laťku, kteroužto nelze již nikdy překonat. Je to nemožné. Leda by se fikce stala realitou. Amen.

Osvícení (1980)

Osvícen jsem byl zcela nepřipraven a ke škodě pouze prostřednictvím televizní obrazovky, nicméně to co se na ní odehrávalo mi v těch telecích letech naprosto uchvátilo mysl. Dodnes mám vypálené vybrané obrazy tohoto horroru v hlavě,stejně jako byly vypálené kusy mozku na tapetách v prezidentském apartmánu hotelu Overlook. Stanley Kubrick patří k mým oblíbeným režisérům a Stephen King k zajímavým tvůrcům předloh mnoha filmů. Jejich spojení funguje dokonale. K hereckému obsazení není co dodat a k výkonu Jacka Nicholsona lze říct snad jediné - geniální.Psychická proměna jeho postavy je v rámci žánru patrně nejzdařilejší herecký výkon všch dob. Až po mnoha letech jsem si přečetl i knižní předlohu a musím uznat,že to co ve filmu není,je přesně to,co by filmu ublížilo. Jako čtenář knihy mám ve filmu sice možnost najít skryté reálie a náznaky nebo doslovné dialogy,ale i jako nečtenář jsem byl naprosto dokonale přimrazen a k výbuchu nového nadšení došlo až po přečtení předlohy.Diskutovaný konec považuji za zdařilý a symbolicky se vymezující vůči knižní předloze,která je efektnější,ale pro toto filmové zpracování až příliš okázalá.Jedná se o jeden z mála případů,kdy se knižní předloha a filmový snímek dokonalým způsobem doplňují a fungují zároveň skvěle i jako jednotlivá díla.

Mazací hlava (1977)

Mnohý divák po shlédnutí prvotiny Davida Lynche nejspíš použije slova Charlese Bukowského: "Co to je? Nemohl jsem pochopit, co to je, ale bylo to tak silné." Hledat, vykládat významy a symboly v Lynchových filmech je pro mnohé sport. Pokud necháme stranou nutkání hledat za obrazem filmu Mazací Hlava skrytou pravdu či myšlenku,hodnotit lze pouze celkový dojem,který v divákovi film zanechá. Veselo se vám jistě neudělá,ale to plíživé,těžké a depresivně industriální prostředí se zaryje pod kůži a nějaký čas nechce ven,omámí vás a vymaže. Měl jsem to štěstí vidět projekci v kině a tudíž byl zážitek totálního prázdna v hlavě věru okázale silný. Ne nadarmo se nechal slyšet Stanley Kubrick,že před natáčením Osvícení pustil protagonistům jeho filmu právě Mazací Hlavu,aby jim nastínil,jaké atmosféry by rád docílil jeho zpracováním Kingovy předlohy. Pět hvězd je za dokonalé přenesení atmosféry z plátna na diváka a za podivné snové výjevy,které se staly Lynchovou registrační filmovou značkou.