Vesnice (2004)

Hvězdné obsazení, velkorysá výprava, tvůrce se sakra hlubokým zářezem do mystery tématu. Čekáte to. A ono to na chvíli za vámi i přijde a pak se to někam ztratí a vy se jen ptáte kde byla ve scénáři chyba. Možná se jen očekávání nesetkalo s tím co se nám pan Shyamalan snažil sdělit. Je to dobrá love story, poměrně zajímavé vykreslení fungování uzavřených komunit a sektářských praktik. A tím výčet kvalit končí. Mysteriozní thriller toto opravdu není. Twist vše změní, ale pak už není co dál vyprávět. Nejhůř napsaný scénář pro film, který se snaží být mixem mnoha žánrů, ale ani jeden se nedaří zcela naplnit. Tři hvězdy a víc ani ťuk.

Na návštěvě (2015)

Na horrory koukám víceméně s úsměvem. Časy, kdy jsem se bál, jsou nenávratně pryč. Navíc většina dnešní produkce si libuje v krvi, oživlé smrti nebo se snaží diváka polekat nějakým tím duchem či ďáblem. Režiséři a tvůrci vizuálu se předhánějí v tom, kdo naanimuje lepší škleb či výraz strachu. Na první pohled se zdá, že do těchto závodů se přidává i The Visit. Navíc v dnešní době s nutným pseudodokumentárním stylem. Na druhý pohled se ale stane něco co se děje zřídka, a i když hlavní zápletka je nasnadě, přepadne vás pocit plný tísně a plíživého strachu. Když se vše vysvětlí a dojde na finální souboj, filmu bohužel trochu dojde dech. Úplný závěr v podobě happyendu sráží jinak kvalitní horror na tři hvězdy. Možná jsem měl štěstí na své vlastní rozpoložení, sledoval jsem film osamocen a po tmě, ale něco na něm je. Jak píši v úvodu, horrory mě neděsí, ale tento vyvolal zajímavé pocity hrůzy.

Stalo se (2008)

Vlastně poměrně kvalitní snímek ze subžánru epidemie za dveřmi s nepříliš složitým dějem. Možná to chtělo ještě víc zatlačit na způsoby odchodu ze světa infikovaných,ale pár scén tam dobrých je. Celkově to nemá bohužel takový tah jak by se slušelo na pana Shyamalana a z paměti diváka film brzy odvane vítr. Za 2,5 hvězdy.

Vyvolený (2000)

Patrně dobré béčko,ale nějak jsem postrádal větší náboj a Bruce to tentokrát trochu odfláknul. Na něj nedám dopustit,ale tady se do toho prostě nějak nepoložil. Bruce,který nemá ani škrábeneček?Ne, to není můj Bruce. Zdaleka nejlepší scéna se vyskytuje v jiném režisérovo dílku a to v nejnovějším filmu Split. Za tři.

Znamení (2002)

Při nedávném Shyamalaratonu se objevily tyto myšlenky:a) rád bych,aby M. Night Shyamalan začal psát knihy. b)Kdyby Stephen King psal vlastní scénáře a točil pod režisérskou taktovkou podle nich své filmy, byl původem z Indie, jmenoval by se M. Night Shyamalan. Mistr béčkových thrillerů a mystérií ve Znamení odvedl svůj lepší standard. Takže příjemná rodinná trojhvězda a půl.

Válečná generace (2013) (seriál)

Bylo by příliš snadné mluvit o německém alibismu ve vztahu ke druhé světové válce. Nemyslím si, že Němci jako národ popírají vinu a přehlížejí tragédii, ve které jejich národ hrál první housle. Tendenci film odsoudit jako omluvný a bagatelizující kolektivní vinu, kterou považuji za nespornou, jsem samozřejmě měl. A vlastně se toho dojmu nemůžu zbavit doteď. Jenže tato minisérie neřeší otázku kolektivní viny, vůbec jí totiž neobsahuje. Sledujeme pouze osudy party mladých lidí příliš nezasažené fanatismem nacistické idelogie. Ona zrůdná ideologie a především naivita hlavních hrdinů zde fungují jen jako hnací motor jejich osudů, který nemají ve svých rukou. Ovšem přílišné tlačení na pilu ve smyslu - všichni jsme nebyli náckové z přesvědčení, filmu bere to hlavní, co od tématu druhé světové války,navíc z pohledu německé strany, očekávám.Kdo chtěl vidět a vědět, jistě nadšeně nacistické myšlenky nesdílel. Na druhou stranu,technická stránka filmová je na hodně vysoké úrovni, scénář dokáže upoutat a až na třetí díl, kde se vše trochu nerealisticky zamotá a propojí, jde jinak o celkem příjemné televizní překvapení. Joseph G. si jistě v pekle vrní blahem.

Stalker (1979)

Se Stalkerem jsem otálel hodně dlouho. A dobře jsem udělal. Daleko lepší snímek než Solaris, daleko lepší film než cokoliv jiného na dané téma. Nejde zde samozřejmě o sci-fi jako takové. To propůjčuje příběhu pouze kulisy. Zde se potkala kvalita Andreje Tarkovského jako režiséra a autorů předlohy bratří Strugackých. Společná práce všech na scénáři je třešničkou na dortu. Jedná se o naprosto dokonalé dílo. Obrazy dialogy a nepřekonatelná zvuková složka filmu se navzájem doplňují tak, že jen sedíte a nevěříte vlastním očím a uším. Chcete být na plátně a účastnit se této velkolepé výpravy do lidské duše a nechat se pohltit Zónou. Není nutné rozebírat zde všechny vrstvy. Myslím, že každý vnímavější jedinec si objeví tu svou nebo jejich kombinaci. To co se nedaří a skřípe v Solaris, je zde dovedeno k naprosté dokonalosti.5+*.

Černý Petr (1963)

Vynikající celovečerní debut Miloše Formana sledující strasti dospívání nepříliš ambiciozního učně Petra lavírující na pomezí trapnosti a poetiky,ale i na mezigeneračním sporu otce a syna,by patrně zapadl,nebýt nadčasovosti a zároveň určité nepřenositelnosti doby,ve které se děj snímku odehrává. Proces kdy mladá generace odmítá vše čím byla generace jejich otců je zde vykreslena ne pomocí vzpoury,ale pomocí rezignace. Kdo z nás neslyšel od rodičů větu typu - co chceš dělat? - nepochopí čím je tento film tak uhrančivý a zábavný. Pomocí neherců a naprosto banálních situací dokázal Forman vykreslit vytvářející se generační propast,jejíž dopady se projevují dodnes rozmělňujícími se mezilidskýmy vztahy a povrchním přístupem k sobě samotným.

Koyaanisqatsi (1982)

Symfonie filmařské zarputilosti(film vznikal skoro 6let),hudby(Philip Glass) a dokonalého rytmického střihu dala vzniknout jedinečné zprávě o nás a planetě na které žijeme. Jedná se sice o dobu předinternetovou,ale právě ten kontrast,který dává tušit ještě větší změny a proměny lidské společnosti a jejímu vlivu na naší matičku Zemi, je to nejcennější,co tento snímek přináší. Technicky naprosto precizní záležitost točená prostředky,které by dnes stěží kdo použil.Faktor husí kůže - pět hvězd! Zajímavé komntáře : Malarkey, zputnik.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Western?DiCaprio?Medvěd?Indiáni?Survival?Co víc si přát,ale bohužel pro mne tetnto film vyznívá jaksi nedostatečně. Vše je naprosto uchvatné,a přece mi scházelo to nejdůležitější co od filmu očekávám.Totiž dívat se a zapomenout na čas a po konci se ptát - to už je konec?Jistě jde z technického hlediska o úchvatnou podívanou - kamera,lokace,naturalistická výprava, vše je tak dokonalé,ale něco výsledný dojem kazí.A není to jen unreal fight s medvědem,po kterém by se nezvedl ani ten největší tvrďák. Nemohu si pomoci,ale s postavou Hugha Glasse jsem necítil a i když motivace k jeho zmrtvýchvstání byla nasnadě,nevěřil jsem jeho zarputilosti ani za mák. Tři hvězdy za přírodu, za konečně chlapskýho Lea a za medvěda.