• Pohádka

Nabarvené ptáče (2019)

K neuvěření, že takový film byl natočený teď a "tady". Po pár minutách jsem stejně jako celé kino "přestal dýchat" a nadechl se až s končícími titulky. Čas jakoby se zastavil a s ním i celé svědomí světa. Zlo plodí zlo a probouzí v nás jen to nejhorší. Každý z nás může být jeho tvůrcem či přihlížečem. Platí oko za oko, zub za zub? Možná, někdy. Ale síla a smysl je zřejmě někde jinde. A stejně jako zlo, je v nás i naděje, odvaha, dobro. Snad... Velké dílo, které nemá smysl vidět jinde než na velkém plátně.

Všechno bude (2018)

Na první pohled triviální příběh, který v sobě skrývá mnohem zásadnější a mnohovrstevnaté sdělení, a prostor k přemýšlení. Jak moc můžeme dětem vzít i dát, kde je hranice jejich a naší zodpovědnosti, jak je jednoduché někoho zařadit do "škatulky",... Část diváků bude jistě těžko zkousávat silnou dávku vulgarity, jenž v tomto případě rozhodně není samoúčelná a pracuje se s ní velmi čistě a po smyslu. A často také vtipně. Celý film je natočen s velkou lehkostí a rozhodně se často nevidí tak přirozené výkony dětských herců. Rozhodně stojí za vidění.

Trojí život (2018) (TV film)

Řemeslně velmi solidně odvedená práce. Jasný styl držený po celou dobu filmu. Zápletka samozřejmě triviální, ale s prostorem pro hereckou nadsázku a vypointování situací. Bavilo mě sledovat, jak si scénář i režie hrají s drobnostmi, kterým postupně dávají pro děj zásadnější smysl. Po seriálu Kosmo opět excelentní Jiří Hána. Kdo si chtěl užít nenáročný nedělní večer s komedií, která má hlavu a patu, musel být spokojen.

Maigret - Maigret klade past (2016) (epizoda)

Film plný napětí, výborné hudby i hereckých výkonů. Dialogy i režijní detaily rozvíjející i dokončující jednotlivé situace. Mě osobně výkon Rowana Atkinsona v této roli zas až tak nepřekvapil. Již několikrát mě přesvědčil o svém charakterním herectví. Dvojka Johnyho Englishe je na jeho schopnosti hrát "vážně" vyloženě postavená.

Slíbená princezna (2016) (TV film)

Žel, další velmi silný důkaz toho, jak málo máme scénaristů a režisérů, kteří dokážou vyprávět "pohádkový" příběh v nastolené poetice či se alespoň o něco takového pokusit. Kdesi hluboko pod celou formou jsem cítil vcelku solidní princip převyprávění pohádky o Zlatovlásce, ale čím déle se děj posouval, tím více vyprávění zabředávalo do zcela neuvěřitelných a pitomých odboček, mikrosituací a tupých (ne)point. Když někdo natočí "sračku" pro dospělé je to možná škoda peněz, ale nechť si to dospělák přebere, ale šlapat po dětských duších by se vážně nemělo. Nechápu, proč něco takového koprodukuje veřejnoprávní Česká televize.

Anděl Páně 2 (2016)

Film, který po premiéře zaslouženě zaplnil česká kina. Vskutku rodinný, drží poetiku, napětí i vtip - a to i přes vlastně velmi jednoduchý příběh a přes tu a tam trochu "vyvatovaný" scénář. Jsem rád, že po maximálně průměrném Šťastném smolaři a podivně neusazeném Svatojánském věnečku můj oblíbený režisér opět předvedl precizní práci s hercem, smysl pro detail a (nejen) výtvarný vkus. Sehranost Jiřího Dvořáka a Ivana Trojana je obdivuhodná a nepřehlédnutelná. Potěší i další herecké výkony. Celkově moc příjemný start do letošních Vánoc. Díky.

Korunní princ (2015) (TV film)

Čistá poetika vyprávění, přesné herecké výkony, zajímavý - napínavý a vtipný příběh. Správný zloduch i sympatičtí klaďasové. Zápletka se zapomínáním přímo vybízí k překombinování příběhu, ale tvůrci se tohoto rizika vyvarovali. Výborná je i výtvarná stránka filmu se zajímavými lokacemi a kamerou. Moderní "dvojsmysly" (roztleskávačky, turnajový pavouk, hesla fandících diváku na turnaji,...) jsou velmi decentní, vnímavého diváka pobaví, ale nijak nenaruší to podstatné oč v tu chvíli běží. Příjemné vánoční překvapení. 70%

Svatojánský věneček (2015) (TV film)

Ač bych se mohl s klidným svědomím označit za fanouška většiny režijních počinů Jiřího Stracha, již podruhé - po Štastném smolaři - nacházím v jeho pohádce velké zklamání. A tentokrát je to ještě výrazně horší než u "Smolaře". Příšerný scénář s těžkopádnými dialogy, roztahané vtípky, které děti nepochopí a dospělý se často jen trpce pousměje nad jejich trapností. Absence rytmu, poetiky, která by dávala vyprávění nějaký styl. Po podivném začátku to chvíli vypadalo, že příběh přece jen chytne druhý (či spíše první) dech, ale byla to jen chvilková naděje...

V hlavě (2015)

Film, který, jak se zdá, baví děti a který pobaví a především dojme dospěláky - rodiče. Vyprávění vystavěné na hodnotách všem dobře známých, přesto vzácných a často nedoceňovaných. Odhaduji, že vzhledem k jisté komplikovanosti významů a smyslu některých postav se možná menším divákům (a vlastně tu a tam i těm starším) bude zdát film místy poněkud zdlouhavý, ale tvůrci drží čistotu poetiky i nastolené principy vyprávění (pro dětského diváka vyprávění především napínavého) a také styl humoru, kdy se často mísí smích se slzami - a toť jeden z milých "objevů" tohoto bijáku. Drobná stížnost - pod 3D brýlemi se orosené oči dost blbě otírají... :-)

Zapomenuté světlo (1996)

Film o lásce, smrti, víře a lidské síle v boji s nemocí i arogancí či hloupostí druhých. Výtečný herecký výkon Boleslava Polívky v hlavní roli. Skromně, přitom silně a s vtipem vyprávěný příběh, který diváka nenechává lhostejným.