Blok 99 (2017)

Vince Vaughn v tomto nekompromisním snímku za záchranou své těhotné ženy totálně zadupává do prachu pověst komediálního herce. Jeho cesta plná krve, lámaných kostí a bolesti je brutální, šokující a geniálně strhující. Vše je zde dávkováno zcela adekvátně a film se do vás zasekne jako sekera do lebky. Moje žena byla nadšená, ikdyž u mnoha scén si zakrývala oči.

Princezna Mononoke (1997)

Mijazaki je bůh. Jeho animované filmy jsou si ztvárněním velmi podobné, ale světy které nám ukazují, jsou neskutečné a často tak bizarní, že jen kroutíte hlavou nad geniální myslí, která je tvoří. Příběh Ashitaky je cestou za poznáním zla v lidech a podstaty přírody. Je to místy až děsivé a krásné zároveň. A není to pro děti. Miluju i jeho další filmy, a že jich je. Moje žena to neviděla a zatím ani nechce.

Osudový dotek (2004)

Mám moc rád filmy o cestování časem, v tomto skvělém bijáku je však tento fenomén ztvárněn tak vrstevnatě, že je právem jedním z nejlepších. Do poslední chvíle nevíte, jak film dopadne a každé nové rozhodnutí hlavního hrdiny má dalekosáhlé následky. Moje žena u toho pokaždé brečí.

Propast (1989)

Geniální James Cameron nám ještě dávno před Avatarem ukázal, jak jsou lidi náchylní dělat špatnosti jinak mírumilovných bytostem. Tento úžasný výlet do hlubin oceánu je jednoduše a zároveň skvěle odvyprávěn. Triky s vodou, technologické vychytávky a cesta na mořské dno, kde se skrývá velkolepé tajemství je úžasné dobrodružství. Moje žena je u toho napnutá jak kšandy.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Tak jako mnozí, do tohohle fantasy světa se nešlo nezamilovat. První výprava do Středozemě mě úplně pohltila a do jisté míry definovala žánr fantasy, jako nikdo jiný. A další dvě pokračování to jen podtrhli. Hobit už mě tolik nedostal. Moje žena u toho usíná a Hobit jí naopak bavil.

Muž od Sněžné řeky (1982)

Takto klasika, která mě provází už od dětství, neztratila s věkem nic na své kráse. Jednoduchý příběh s prvky westernu z australského prostředí, který je jako pohlazení. Mladý kluk z farmy, krásná dcera bohatého statkáře (skvělý Kirk Douglas dokonce ve dvojroli), koně a příroda. Je to romantika jako Brno, ale dostatečně kouzelná, aby neomrzela a napínavá, aby přitáhla i drsňáky. Parádní je také druhý díl – Návrat k Sněžné řece. Moje žena viděla, líbilo, ale už nemusí znovu.

Tři dny ke svobodě (2010)

Co všechno je schopen obyčejný učitel udělat pro svou ženu, která je odsouzena za vraždu, aniž by jistě věděl, že je nevinná? Russell Crowe exceluje v tomto dramatickém příběhu, který sleduje jeho plán na vysvobození jeho milované z vězení. Čeká ho hodně nepříjemností a nástrah, obětuje všechno a možná ještě víc, ale ani na okamžik to nevzdá. Scéna, kdy se loučí se svým otcem mě vždy totálně dojme a určitě stojí za zmínku také skvělá hudba. Moje žena už se na to semnou nekouká, viděla to už mockrát.

Kontakt (1997)

Jedno z nejlepších sci-fi vůbec. Nemusíte střílet monstra nebo putovat na hvězdné lodi, abyste si naplno užili strach z neznáma a nalezli důvod naší existence. Cesta Jodie Foster za hledáním pravdy vás až do závěrečných titulků pohltí a vypustí plné emocí, které budou bušit na vaše smysly. Moje žena to moc nedává.

Pozemšťan (2007)

Komorní představení odehrávající se v jediném domě, které vás svou pointou a naprosto geniálním scénářem donutí přemýšlet nad podstatou existence a tím, čemu jste schopni a ochotni uvěřit. Jedno z nejlepších zpracování tématu nesmrtelnosti, které jsem kdy viděl a film, který graduje do finále, které bylo pro mě mnohem silnější než například u Šestého smyslu. Moje žena to miluje.

Atlas mraků (2012)

Jeden z mála filmů, které považuji za mnohem lepší než jejich knižní předlohu. Tento epos o lásce a nenávisti, napříč různými časovými liniemi se skvělými maskami a úžasnou nadpozemskou hudbou, mě dostal hned při prvním zhlédnutí. Pokaždé si ve filmu najdu nějakou drobnost, kterou jsem předtím přehlídnul. Neuvěřitelný mix fantasy, sci-fi, komedie a dramatu v jedinečném celku. Moje žena má také jako top film.