• Krátkometrážní

Chlap na roztrhání (2012)

Skutočne až hlúpo sa pozerá na slávne mená ženského pohlavia, ktoré sa zhadzujú pri predbiehovaní sa v tom, ktorá prvá Gerardovi roztiahne. Ale možno pre nich posledné riešenie, lebo tá podoba na seba samú akosi začala pomaly unikať, hlavne u Katríny Zety. Každpádne tento radodajný prvok mal byť základom humoru a to fakt teda nie. No ak tieto herečky vyzneli hlúpo, ešte hlúpejšie vyznelo 13 producentov, ktorí sa nevedeli dohodnúť, ako film bude vyzerať a tak vznikol z toho miš maš, do ktorého narýchlo a zbytočne pritiahli známe mená, lenže oni natiahli rozpočet na 55 miliónov. Výsledok: Zarobených 27,8 mil. Vyplatilo sa veru.

Dunaj, k vašim službám - Episode 4 (2024) (epizoda)

Konečne došlo k útoku na Pearl Harbor a hoci sa to stalo 7.12.1941, v Bratislave po zime či nejakom ochladení ani stopy. Asi bolo už to globálne otepľovanie. V Dunaji sa ale z tejto udalosti tupo tešia, ako keby šlo o niečo pozitívne, čo tam pár masakrálnych výbuchov a 2400 mŕtvych. V ich očiach ale áno, ide o niečo skvelé, lebo vraj "konečne naši osloboditelia Američania vstúpia do vojny!" Ešte netušia, že o pár rokov budú tých "osloboditeľov" vítať slovami "spasiba".

Das wahre Leben (2006)

Rodina, kde chlap so ženou nie sú v najlepšom stave, ona samozrejme aj zahýba, on je zúfalec, syn ide homosexuálovať a nedarí sa ho konvertovať, ďalšia dievčina sa chce zabiť, ale predtým má snahu všetko obsúložiť a hlavu si vystrihá, ako Potměšil v Diskopříběhu povedal "na pankáča", ale ono to bolo vlastne na skinheada. A hej, ten chlap, ten zúfalec a neschopák rád len tak chodí holý, aj pred synom s pišakom okolo dutiny ústnej máva, pred susedou to už samozrejme vôbec nie je problém. Čiže normálna progresívna rodina, lenže šok - nikto v tomto systéme nie je šťastný. Nerozumiem. To musí byť fikcia, sci-fi, výmysel!

Straight Outta Compton (2015)

Skutočne poučný film o zrode gangsta rapu, čo by sme len bez tej kultúry robili?! Nádherná oslava vulgárnosti, voľného sexu, ale pozor so silnou dominanciou mužov ako samcov, čo určujú pravidlá koho kedy mrdať, čo by v Bruseli určite silne odporovalo nejakej vyhláške, no našťastie sme v Amerike a  gangsta môže slobodne a progresívne propagovať podnikanie s psychotropnými látkami, sem tam sa objaví nejaký mŕtvy, ale zas proti závistlivcom aj zbrane treba mať, a naopak - závidieť môžeme len my, čo sa smutne pozeráme, ako niekto beztrestne a privilegovane stále hovorí černochom, že sú čierni, teda nigga. Zároveň je tu silná ukážka policajnej brutality, ktorá nenávidí pouličných podnikateľov len kvôli farbe pleti, vrcholom poetizmu bola scénka, kde čierny gangsta hovorí čiernemu policajtovi, že je rasista. Ach, tie naučené formulky, niekedy vykĺznu len tak! Ale s tou policajnou diskrimináciou majú pravdu, veď aj preto sa tak mocne pohlo to spravodlivé hnutie planúce heslami, že len a len na čiernych životoch záleží hneď po tom, ako špinavý rasista bielej povahy neúmyselne zabil človeka len preto, že mu kvôli farbe pleti chcel zabrániť v slobodnom a nezdanenom podnikaní s drogami. Vďaka duchom ruku podávajúcemu prezidentovi sa to ako tak v Amerike už zlepšilo, ale kto vie, kedy dobrým časom zase odzvoní, keďže nebezpečenstvo na mladíka Joea čaká všade, napríklad pri každom schode. Netreba sa ale poďakovať, a to treba podotknúť až podčiarknuť, aj skutočným pôvodcom, ktorý umožnili, že tak vysoké umenie ako gangsta rap vôbec vznikne, a to sú samozrejme novovekí otrokári. Aj vzhľadom na to sa Straight Outta Compton dá voľne preložiť ako: Priamo z bavlníkových plantáží.

Mussolini a já (1985) (TV film)

Fantasticky obsadené, ale príliš dlhé a nemá to tým pádom tempo. Ťahá to samozrejme Hopkins svojou postavou Ciana, ktorá berie priestor diktátorovi, o ktorom to v tomto prípade nie je len o politike, ale hlavne o rodinných vzťahoch. Veľká časť materiálu je spracovaním Cianovych denníkov a tak to nie je len o "lákavom" slove Mussolini, ale hlavne o tom "ja". Ostali aspoň denníky, lebo pri Mussolinim sa neoplatilo byť s ním ani v rodinnom stave, aby ste boli ušetrení.

Létající Skot (2006)

S termínom Lietajúci Škót som sa stretával zatiaľ len v F1 v súvislosti s Jackiem Stewartom, vidím však, že aj na iných galuskách sa dá lietať. Inšpiratívne v tom ohľade, že amatér sa bez dopingu môže dostať medzi top športovcov, ktorí zvyčajne na tom dopingu sú, hlavne medzi cyklistami.  A to na mechanizme zloženom zo šrotu a častí pračky. Čo len potvrdzuje, akými zázračnými strojmi tie práčky sú, veď hodnoverné médiá už dlho píšu, ako Rusi kradnú na Ukrajine práčky a robia z nich iránske drony. Skratkovito povedané, samozrejme. Film je Obreeho oslavou, hoci poukazuje na jeho maniodepresívne stavy, avšak nie dostatočne. V skutočnosti to nebolo také ružové, ako sa ukazuje - fandiaca, verná manželka a tak. Vraj jeho stavy boli také zlé, že život s ním bol pre ňu peklom. Tých pokusov o samovraždu bolo tiež viac. No a nakoniec sa ukázalo, že bol homosexuál (priznaný od roku 2011). Ale chápem, že sa chcelo ísť po pozitívnej linke.

Odznak Vysočina - Zlobába (2022) (epizoda)

Naposledy som o Vysočine počúval v súvislosti so Zemanom. Netušil som, že tam dávajú odznačiky. Ale komu ich dať? Prevedenie dosť amatérske, prípad ako tak sa ešte dá, herecké výkony sa dajú zhodnotiť tak - Suchánek s komediálnym výrazom bol s jedným najlepších prvkov. a to je už čo povedať Na Hilmerovej dobrá čeština, ale podľa toho sa herectvo nepočíta. Tá mládež, tých nech nedávajú hrať ani do odstrašujúcej reklamy na cigarety. V sumáre pekné zábery z prostredia sa tu nakoniec striedajú s vidláckou políciou a pár hysterickými scénami.

Neznámý svůdce (2007)

Nebyť konca filmu a rôznych zvratov, tak je to totálna sexualistická sračka. V podstate dve tretiny filmu sa scenár orientuje len na sexuálne narážky, rôzne úchylné poznámky a dialógy, asi 15 krát sa spomenie slovo lesba, hoci to vôbec s dejom ani postavami nič nemá... No proste čisto scenár nadržanca, ktorý sa mení v poslednej tretine a naozaj prišlo viac dobrých nápadov a zvratov až na to, že to už prekombinovali a vo finále aj dosť prehnali. Akoby chceli dohnať stratené a namiesto rovnomerného navrstvenia filmu rýchlo urobili premenu z pubertálneho onanovania na krvavý thriller.

Arcadian (2024)

Arcadia bola kedysi dobrá videohra, keď mal človek ešte detský mozog. Do názvu sa ale pridalo N a tak je z toho Arcadian, na ktorý mozog netreba. Tak to býva, keď do života pridáš to N, napríklad denník N. Post-apo survival s krvilačnými príšerami a roztraseným obrazom, kde Cage je len takým lákadlom, aby divák film neobišiel, ale zvyčajne sa dočká boja nielen s monštrami, ale aj hormonálnymi dvojičkami, pričom suché dialógy sa tu striedajú s miernou kopírkou Tichého miesta.

Rwanda, cena za úspěch (2021) (TV film)

Na jednej strane krajina, ktorú každý spoznal po desivej občianskej vojne a filmu Hotel Rwanda. Na druhej strane po 30 rokoch moderná krajina, čistá, plná vyspelosti. Ale ako Francúzi odhaľujú, strašná diktatúra tam je, lebo sa nesprávajú dobre k väzňom, novinárom tiež zakazujú písať slobodne, prezident je tam jeden a vyhráva s počtom hlasom 99%... Tak ale čo je ale teda lepšie, tie rozsekané telá pri ceste z deväťdesiatych rokov? No a potom je tu aj iný pohľad. Ženy tam tvoria viac ako polovicu parlamentu a tiež obsadzujú viac ako polovicu manažérskych pozícií. Proste pravé víťazstvo feminizmu bez bruselských kvót. Nech sa páči, Hanzelová, Nicholsonová, Cigániková, už máte svoje tajné útočisko. Na letenky do Rwandy sa vám mnoho ľudí radi poskladá. Samozrejme, jednosmerné.