• Krátkometrážní

Skandální příběh rodiny Boleynových (2021) (seriál)

Stokrát obohraná boleynovská platňa a furt má čo povedať, tento dokument opäť obohacuje starý známy príbeh. Obrovské ambície a snaha pretlačiť sa do zadnice tučkovi, ktorí menil vízie, názory, pohľady a svoju priazeň tak často ako Biden plienky. Je zaujímavé sa dozvedieť, že zavrhnutá boleynovská línia nezanikla a prežila skrze tú pôvodne odvrhnutú sestru Mary - kráľovná Alžbeta II. je jej priamym potomkom, čiže rodinná krv sa dostala na trón znova a to dokonca po 400 rokoch. Zároveň dôkaz toho, že v Anglicku sa krv až tak nemieša. Nechcenou vtipnou zložkou dokumentu bol nejaký starý historik, ktorý "potivú nemoc" vysvetlil asi takto: "Bolo to strašné, bola to horšia choroba ako covid!" Neviem, či mu tam včeličkári za to zaplatili, ale na potivú horúčku sa zomieralo do 18 hodín od objavenia sa príznakov, v niektorých oblastiach vyhubila polovicu populácie a mortalita bol cca 36%. A toto porovnáva básnik s covidom 🤣 Dokument je obohatený parádnymi úsloviami a prísloviami zo 16. storočia, ktoré platia takmer bez výnimky až dodnes.

Noční volající (2020) (seriál)

Jeden pomätenec a vyslovený psychopat, jeden justičný omyl (zrejme) a jedna práca polície, ktorá s policajnou prácou nemá nič spoločne. Alebo naopak, má s ňou až príliš veľa spoločného - aj fízli sú len úradníci, ktorí potrebujú robiť čísla a tým je percento uzavretých prípadov. Potom sa netreba čudovať, že tu kohosi pritlačia, aby tie číselká sedeli. Seriál je naozaj zbytočne predĺžený a stačili by aj dve časti, napríklad tá posledná kľudne môže byť kompletne vymazaná, už žiadnu pridanú hodnotu nedáva. Nevýhodou je fakt, že ide vo veľkej časti o spomienky starcov, pretože na prípad z roku 1964 je málo archívneho materiálu. Eric Edgar Cooke bol poslednou popravenou osobou v Západnej Austrálii.

Ashley Madison: Sex, lži a ostuda (2024) (seriál)

Najprv mi to prišlo ako nejaká propaganda Netflixu na ďalšiu zvrátenosť, nakoniec to skončilo neutrálne i poučne. Obsahovo sa dokumentu stále zlepšoval a človek sa nakoniec na tom bavil, akí hlupáci sú milióny ľudí, ktorí sa nechajú tak oškmeknúť, že platia nehorázne peniaze za to, že si laškujú s robotmi a dokonca si aj priplatia za to, že ich údaje budú hneď vymazané. A ups - oni neboli. Pre mňa neznáma americká aféra, kde sa zjavne niektorí hrajú na super puritánov, ale len dovtedy, kým neprídu do online sveta.

Všechno dobře dopadne (2022)

Miestami to hraničilo až fanatizmom, ale určite to myslia dobre a robia záslužnú vec. Ja si včelárov i včely vážim. Okrem tých od Pfizera.

Dunaj, k vašim službám - Episode 20 (2024) (epizoda)

V Dunaji veľký posun nenastal. Najchýrnejší módny dom naďalej šije najnoblesnejšie šaty z britských padákov. Nepochovaná mŕtvola sa šokujúco objaví živá, avšak ani jej rodina až tak prekvapená nie je, lebo je to úplne normálne, že nebožtíci skáču z pitevného stola. No a zdraví chlapci so spokojnými životmi húfne opúšťajú frajerky i tehotné manželky, lebo chcú zgegnúť na fronte za slobodu, ktorú im ale v ich luxuse nikto neberie. Ale asi treba vymyť mozgy dnešnej generácii tvrdé i a mladším, že zdochnúť úplne zbytočne, to sa vlastne vyplatí.

Padlí andělé (1993) (seriál)

Výhodou je krátkosť poviedok, typický noir štýl, ktorý cítiť asi v každej časti, a neposledným plusom je voľná dostupnosť kompletu na YouTube. Nevýhoda: tie fakt dobré časti treba hľadať.

Hnus (1965)

Tak tie britvy kedysi bývali ostrejšie veru, ale stále som čakal ešte viac hnusu. Nepochybne psycho šialenstvo zahrala Deneuve nadmieru dobre, čo ju vystrelilo hore, ale neviem, či vôbec takýto výkon niekedy vyrovnala. Zaujímavosťou je, že po takmer 60 rokoch od natáčania ešte 4 z hlavných protagonistov sú stále medzi nami - Deneuve, Fraser, 90-ročný Polanski a dokonca a 96-ročná Furneaux, tá samozrejme už bez toho šarmu, ale vek nepustí. Film dobrý z hľadiska toho, že aj keď sa nič nedeje, tak sa stále niečo deje, a niektoré chvíľky boli aj mierne strašidelné či vedeli zaskočiť. Desivosť typu Rosemary's Baby sa tu čakať ale nedá.

Vrah naoko (2023)

Páči sa mi, ak niekto uchopí dobrú látku z reality a keďže mu nie je dostatočne dobrá, okorenení ju situáciami, ktoré sa síce nestali, ale vznikne z toho lepší príbeh a dobrý film. A to je presne tento prípad, pretože skutočný Gary Johnson toto všetko celkom nerobil a nezažil, teda hlavne to, čo je ústredným motívom celého deja. Lenže bez toho by film nemal silu. Lovec objednávateľov nájomných vrahov by na poriadny príbeh možno nestačil, ale dodaním šarmantného latino prvku rovno z postele Jasona Momou vzniká celkom pôvabný komediálny thriller, ktorého koniec ale mohol byť razantnejší.

Efekt paradoxu (2023)

Kurylenko by mala ostať pri kurách alebo kurení, len neviem, komu napadlo, že z nej bude tá akčná hrdinka, dôveryhodná, nebojácna, uveriteľná. A to je asi ten efekt paradoxu, takže v tomto prípade názov sedí.

Inaugurácia Prezidenta SR 2024 (2024) (pořad)

Na RTVS to na rozdiel od Markízy neskrátili a nemuseli toľko bulvarizovať. Nerozumel som, čo na inaugurácii porábal Ricman v prvom rade s prezidentmi, ale pravdepodobne bol pripravený poskytnúť svoje nezaplatiteľné služby, keby niekto potreboval pravítko, pretože on zhltol minimálne dvojmetrové. Žiaľ, podľa protokolu musel celú šou uvádzať Žiga a to tiež nebolo najšťastnejšie riešenie, pretože vonku mu v tom sparne aj bernardíny závideli, koľko slintal a pod nosom sa nádherne trblietali zaschnuté šušne. Pozitívom bol vysoko kvalitný príhovor nového prezidenta, ktorý rozprával snáď aj polhodinu s rozumom a hlavne bez papiera. To sa jeho predchodkyni stavalo len málokedy a keď sa naposledy posnažila povedať niečo z hlavy, tak z nej len vyhrklo - Vojany! Novinársku kvalitu verejnoprávnej televízie zas krásne reprezentovala natrhlá progresívka a militantná veganka Barbora Šišoláková, ktorá to ani nevie skrývať a tak sa o prejave Pelleho vyjadrila, že najlepšie na ňom bolo, že sa nepomýlil. Mimo toho bol Zelenský nazvaný v priamom prenose monsignorom a v celkovom hodnotení RTVS celkom objektívne a nestranne zhrnula, že "Peter Pellegrini robil celú kampaň z pozície predsedu NR SR. Jeho najsilnejšou mobilizačnou devízou bol strach." A potom sa čudujú, že tam chce niekto právom robiť zmeny.