• Krátkometrážní

2. světová válka z výšky (2022) (seriál)

Snímky z bojísk, druhá svetová z inej perspektívy, rekonštrukcia bitiek, náletov, ale aj použitých zbraní. Tajomstvá vojny trochu inak a trochu aj nudne, nakoľko silná odborná detailnosť prevažuje nad atraktivitou. Pre zanietencov histórie a tohto obdobia ale určite dokument má niečo do seba.

Abeceda komunistických zločinů (2011) (pořad)

Zaujímavé svedectvá na rôzne témy. Áno, neboli to z hľadiska slobody tie najlepšie časy a treba na to poukazovať. Rozdiel však určite bol medzi 50.-tymi rokmi a rokmi napríklad 80.-tymi. Ale to už nechajme historikom. Každú skúsenosť je dobré prezentovať. Hoci začínam mať pocit, že aj dnešná EÚ sa začína dosť boľševizovať, tak kto vie, či to nebudeme mať znova späť. Celý dokument tu. Má dobre rozdelené časti a sú krátke, takže to ubehne.

Pravá tvár (2017) (seriál)

Niektoré línie seriálu boli dobré, dobre to ale neskončilo. V podstate sa z hlavnej zápletky pomsty za mŕtvu sestru stala telenovela a pomstiť už nebolo čo, lebo mŕtva sestra bola najväčšou ludrou široko ďaleko. A vraj o mŕtvych len v dobrom. Seriál obsahuje inak podprahové správy, ktoré majú evokovať správny politicko-korektný názor. Mám pocit, že to bola reakcia aj na voľby 2016, kedy sa do parlamentu dostali šokujúco údajní extrémisti a tak si režisér ako správny liberál musel kopnúť. Najväčším chujom v seriáli je národovec, ktorý má doma slovenskú vlajku, čiže je jasné, že je to fašista. A bodaj by aj nie, ešte aj názov strany, do ktorej vstúpil dali že NSDP, čiže už len jedno písmenko chýbalo do Hitlerovej strany. Aké prefíkané! Každý, kto má rád svoju vlasť, je automaticky psychopat a nácek. Kresťania sú ukázaní ako homofóbovia, zaseknutí v stredoveku, neznášanliví a odsudzujúci. Proste odporní ľudia. No a kto je ten dobrý? No predsa teploš, čo sa oblieka do ženských čias a šminkuje, že ani predajná pani pri diaľnici mu nekonkuruje. Okrem toho, že rád fajčí vtáky je to úžasný človek, čo by ani muche neublížil. Čistý labužník, ale „našťastie“ sme tu mali možnosť vidieť aj buzi pusy, takže všetko super korektné. Herecké výkony sú tu inak také silné, že dokonca im bez problémov konkurovala aj Mamba. A aká je jej rola v seriáli? Samozrejme, poukazovať na proticigánsky rasizmus všade, kde sa len dá.

Vikingové: Vzestup a pád - Cesta do Lindisfarne (2022) (epizoda)

Čo sa týka informácií, nie je tu veľa nového. Napriek tomu táto téma nikdy neomrzí. Zo severákom ošľahaných obchodníkov, ktorí bojovali len medzi sebou, sa odrazu stali nájazdníci, ktorí nemali páru. Dodnes vzbudzujú obdiv, hoci za ich expanziou stálo mnoho vrážd. Bola len taká doba, alebo za ich úspechom bola práve surovosť? Prvá časť sa orientuje na prelomový rok 793 a vyrabovanie kláštora v Lindisfarne. Tých kláštorov ale bolo potom viac (Iona, Jarrow, Bangor) a Vikingovia vidiac, že bohatých mníchov ľahko okradnú pokračovali ďalej, čo si odniesli ďalšie britské a írske kláštory. Nakoľko ale neboli prvé ako Lindisfarne, zanikli pod nánosom dejín a ostali len krátkou spomienkou v takýchto dokumentoch. Pritom tam rovnako našlo smrť mnoho nevinných, ale na to sa už história nepýta, dôležitý je vždy len ten prvý.

Diktátorova bible - Saddam Hussein (2018) (epizoda)

Dobrý popis Saddámovho života, od narodenia, cez postup v politickej kariére, krutovládu až po nevyhnutný pád. Inteligentný diktátor, ktorý nepoznal hranice. Len ten záver a americký pohľad bol úplne skreslený. Vraj Irak je aj po 15 rokoch od jeho pádu stále v troskách, lebo sa tam vznáša jeho diktátorský duch... Trápnejšiu výhovorku už nenašli? A čo milión obetí amerických náletov? Už našli tie zbrane hromadného ničenia, alebo chodia s motyčkami ako archeológovia a stále pátrajú?

Al-ayyam al-tawila (1980)

Propagandistický film, ktorý ukazuje Saddáma ako revolučného bojovníka, ktorý bol pri útoku na kráľovskú rodinu hrdinsky ranený, v skutočnosti však atentát prebiehal úplne inak a Saddám síce bol zranený do nohy, ale strelil ho tam jeho škuľavý spolubojovník. Atentát skončil fiaskom. Ale film ako propaganda zapôsobil dobre a vytvorila okolo neho reputáciu a auru, ktorá ho vyniesla na piedestál, z ktorého spadol až k oprátke. Kult osobnosti má svoje zádrhele.

Letecké katastrofy - Pád do Tichého oceánu (2022) (epizoda)

Opäť chcel niekto ušetriť a kvôli pár chechtákom zanedbal údržbu, čím odsúdil nevinných ľudí na smrť. Pritom šlo o cenu pár dolárov. Hrdinskí piloti bojovali s obráteným lietadlom až do úplného konca. Mrazivé.

Být chudý v nejbohatší zemi světa (2019) (TV film)

Že sú bezdomovci všade to je známy fakt a stačí sa len pozrieť na obrázky z Los Angeles či New Yorku a v tej Amerike ich nájdeme taktiež obrovské množstvo. Len ten názov mi nesedí, že najbohatšia krajina sveta? Podľa akého meradla? Žiadny rebríček nedáva USA na prvé miesto v tomto ohľade a na pováženie je tiež, na z akého princípu ich bohatstvo pochádza.

Control (2022)

Začiatok celkom dobre, mnohé filmy išli týmto spôsobom, inšpirácia sa dá nájsť ľahko. V druhej polovici film upadá a záver nepriniesol odpoveď na jedinú záhadu.