• Krátkometrážní

Una notte da Dottore (2021)

Na noc doktorom? Maximálne tak gynekológom, ale komediálne mi film nesadol. Mal totiž jednu zásadnú chybu. Nebol totiž vtipný.

Ztracená DNA (2020) (seriál)

Spracovanie trochu nudnejšie, hoci výstupy môžu byť zaujímavé. Celé je to o odhaľovaní starobylých kostier a určovaní, kým vlastne sme. Dozvedáme sa informácie o starovekých a stredovekých obyvateľoch Európy, niekedy je účelom až šokovať. Vedci tu odhaľujú minulosť spojenú s kultúrami lovcov a zberačov pomocou dôkazov zo starých kostí a lebiek, letokruhov stromov, vzoriek pôdy a údajov dokonca z ľadu zisťujú, ako sme kedysi žili. Odbornosť tu je vysoká, určené je to preto skôr užšiemu publiku.

Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Ukončenie série v súlade s knihou, pričom hoci tá dobrodružno-akčná stránka tu nebola tak silná, ale bola veľmi silná emočne, samozrejme hlavne v súvislosti so záverom. Zároveň dôkaz toho, že ohnivá voda ničí úsudok v každom národe. A kto vie, čo zničilo úsudok dnešným progresívcom, ktorí v Nemecku prehlásili Vinnetoua za rasistického...

Vinnetou - Rudý gentleman (1964)

Druhá časť je najslabšia z trilógie, ale to je niekedy osud tých prostredných častí. Na druhej strane je Ribanna krajšia než Nšo-či, takže aspoň niečo :) Inak Ribannu hrala istá herečka Karin Dor, ktorá v Poklade na striebornom jazere hrala hlavnú ženskú postavu, slečnu Ellen. Celkovo ale stále dobrodružná pecka, ktorej šmrnc dodáva nezabudnuteľná hudba, síce tá istá po všetky tri časti, ale na čo to meniť.

Letecké katastrofy - Noční můra (2021) (epizoda)

Pesnička 7 seconds dobre znázorňuje tento príbeh. Len 7 sekúnd od smrti a zachráni ťa náhoda resp. činnosť stroja, ktorý zapne presne vtedy, kedy má, lebo ty si úplne bezradný. Letecké katastrofy niekedy prinášajú aj takýto šťastný príbeh.

Svatá tajemství (2020) (seriál)

Ťažko hodnotiť, lebo na jednej strane ide o svätá tajomstvá, na strane druhej je tu silná tendencia ich demystifikovať a urobiť nehodnotnými spochybnením toho, že by naozaj mohlo ísť o tajomstvá. Vraj môže ísť len a len o podvod. Niečo z dokumentu je zaujímavé a dôveryhodné, niečo zas pritiahnuté za vlasy.

Tow (2022)

Šialená kamera, až nepozerateľná a dej celkovo chaotický. V rámci žánru film ako horor neponúka skoro nič.

Skutečný příběh Johanky z Arku (2008) (TV film)

Taký zaujímavý dokument a pritom neprináša odpovede. Prináša ale skvelé vodítka k dopátraniu sa pravdy na základe dokonale spracovaného archívneho materiálu. Analýzou slova po slove sa dozvedáme, ako to bolo so súdom a upálením Jany z Arku. A potom prichádza to tajomstvo. Bola upálená vôbec ona? Potom to už skĺza trochu do roviny špekulácií, ale odôvodnených. Pre odhalenie skutočnej pravdy by sme ale museli nájsť ešte veľa strateného materiálu.

Apokalypsa: Hitlerův výpad na západ (2021) (seriál)

Zaujímavá, hoci nie úplne najlepšia Apokalypsa. Má menej zaujímavých či nových faktov. Ale pekné kolorizované obrázky stále diváka viac pritiahnu k udalostiam druhej svetovej vojny ako k niečomu reálnemu, blízkemu. Dobre bolo poukázané aj na to, že kým Hitler nezaútočil na západ, tak ten s ním bol vo vojne len formálne, preto to Angličania nazvali čudnou vojnou, Francúzi smiešnou vojnou a Nemci vojnou posediačky. Na tento postoj západu by sa nemalo zabúdať. Kým im vyslovene nehorí pod zadkom, neurobia toho veľa.

Letecké katastrofy - Nedorozumění (2014) (epizoda)

15 tragických nehôd kvôli rozdielnym displejom na východe a na západe. Táto je najhoršia. Komplet stroj i telá na franforce. Pilot na práškoch ani nevedel, do akej strany točí.