• Krátkometrážní

Exorcismus mé nejlepší kamarádky (2022)

Komický horor, ale komický neznamená vždy vtipný. V tomto prípade vôbec nie. Dobré sa pozerá akurát tak na Amiah Miller. Film má byť niečo ako paródia na tínedžerské filmy z 80. rokov, lenže stal sa skôr filmom, ktorý nie je vtipný, ani strašidelný. Dojem nezanechá ani finále, ktoré sa tvári grandiózne. Samozrejmosťou dnešnej doby nie je len povinná diverzita, ale jedna postava musela byť aj utajená queer osoba, ktorá musí bojovať s homofóbiou. To bola čisto režisérska voľba a nič s predlohou nemá spoločné.

Hledání nekonečna (2022)

Nekonečná diskusia o nekonečne, skoro až filozofické poňatie s vopred predpokladaným záverom - neprídu na nič. Pseudointelektuáli samozrejme mlsajú blahom (nie Ľubošom Blahom), lebo to väčšinou robia, keď ničomu nerozumejú. Nedá sa však spočítať niečo, čo je nespočítateľné.

Všechny lásky Karla Gotta (2016) (pořad)

O jeho láskach skoro nič, ale mnoho o tom, ako ho všetci milujú, aký je úžasný, neopakovateľný. Čiže skôr ako dokument taka gloriola človeka, ktorý bol glorifikovaný celý život.

Píseň lásky (2022)

Príťažlivosť z detstva či mladosti môže byť dostatočne silná na to, aby sa rozhorela aj po desaťročiach. Tento nenápadný film nesie toto posolstvo, vybral si k tomu dobrý hercov a pekne korelujúce prostredie, ktoré presne tvorí tú opustenú atmosféru. Opiera sa o lyriku, epickosť tu ťažko hľadať a tento jeden rozmer zabránil tomu, aby sa film stal niečím väčším.

Lou (2022)

Dnešné dôchodkyne sú veľmi čiperné. Hlavne tie na Netflixe. Ohybné, pružné, zmlátia aj dvoch troch chlapov naraz, poviem babičke nech to začne pozerať, možno jej tá reuma prejde. Odhliadnuc od toho prvá polovica bola inak celkom slušná, v druhej mi to prišlo už dosť naťahované, hoci zábery prepichnutej dlane a podobne splnili svoj účel. Ale na Netflix to nebolo až také zlé, všetci boli prekvapujúco hetero.

Křivák (2018)

Dobrý film v rámci žánru a možností. Škoda tej Sofie, že to tak sa celé pokrútilo, ale Karl Urban dokázal aspoň prekonať jej lesbické sklony, ktoré boli prezentované a niet sa čo čudovať - táto rola mu vyslovene sadla. Za to Andy Garcia je viac menej len meno na plagáte. No nedá sa povedať, že by nepobavilo.

Blondýnka (2022)

Z tohto nekonečného filmu som si zo života Marilyn Monroe a z jej hereckej kariéry nezobral vôbec nič. V podstate len to, že šukala v trojke a fajčila vtáky (úplne zbytočné scény), že ako dieťa si odžila svoje a potom sa to preniesol do dospelosti a bola šialená, stále smutná, furt plačúca, na práškoch a hysterická. Uznávam, že de Armas ponúkla vynikajúci herecký výkon a tiež holé cecule, ale dokopy nič z toho nemám, keď jedna herecká osobnosť je stále ukazovaná len ako narušený a nešťastný človek, ktorý sa samozrejme predávkoval, čo tiež nie je až tak isté. O jej manželstvách, herectve a prezidentovi skoro nič. Akurát tak o idiotskom otcovi a Pianistovi, čo si zahral jej muža. Inak maximálna depresia.

Una notte da Dottore (2021)

Na noc doktorom? Maximálne tak gynekológom, ale komediálne mi film nesadol. Mal totiž jednu zásadnú chybu. Nebol totiž vtipný.

Ztracená DNA (2020) (seriál)

Spracovanie trochu nudnejšie, hoci výstupy môžu byť zaujímavé. Celé je to o odhaľovaní starobylých kostier a určovaní, kým vlastne sme. Dozvedáme sa informácie o starovekých a stredovekých obyvateľoch Európy, niekedy je účelom až šokovať. Vedci tu odhaľujú minulosť spojenú s kultúrami lovcov a zberačov pomocou dôkazov zo starých kostí a lebiek, letokruhov stromov, vzoriek pôdy a údajov dokonca z ľadu zisťujú, ako sme kedysi žili. Odbornosť tu je vysoká, určené je to preto skôr užšiemu publiku.

Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Ukončenie série v súlade s knihou, pričom hoci tá dobrodružno-akčná stránka tu nebola tak silná, ale bola veľmi silná emočne, samozrejme hlavne v súvislosti so záverom. Zároveň dôkaz toho, že ohnivá voda ničí úsudok v každom národe. A kto vie, čo zničilo úsudok dnešným progresívcom, ktorí v Nemecku prehlásili Vinnetoua za rasistického...