• Krátkometrážní

Černé zrcadlo - USS Callister (2017) (epizoda)

Pre mňa jedna z najhorších epizód seriálu vôbec. Asi preto, že nedáva také silné posolstvo, ako iné, a asi aj preto, že ja tie star treky fakt nemusím, ani v online či offline hrách, kde sa klonuje identita. Hoci ma oslovila myšlienka, že každý chce byť aspoň vo sne, vo virtuálnej realite, superhrdinom, hoci v bežnom živote mu čašník ani špinavý obrus nevymení.

Křidýlko nebo stehýnko (1976)

Ja jednoznačne krídelko, ale musí byť dobre prepečené. Jedna z tých legendárnych funesoviek, ktoré proste fakt môžem, pretože jeho mimika ma pobaví aj v blbých ženských šatách, ktoré na seba sem tam navliekol, ale hlavne dnes po skoro polstoročí príde tento film ešte aktuálnejší, než vtedy. Dnes všetko ovládajú fast foody a presne to, čo vidíme v tomto filme, tak takéto sajrajty reálne konzumujeme a ešte sa pri tom usmievame stojac v rade, lebo sa chystá meníčko z mekáča. Pri pohľade na tento film, kde sa hranolky, rybie prsty či párky vyrábajú a maximálneho kentusu možno len povedať, že autori boli vizionári. Len ten kentus dnes oslavujeme. V roku 1976 prišla nejaká umelá výroba potravín ako absurdné zveličovanie reality, dnes tú realitu žijeme. Alternatívou sú ale sójové rezne alebo vyprážané červy, pretože kravy príliš prdia.

The Collector (2009)

Nedokonalé Saw a béčkovosť z toho cítiť. No pri tom lacnejšom stvárnení to nebol vyložene premrhaný potenciál. Počiatočný koncept je veľmi dobrý a film je miestami atmosférický a zaujímavý. Smerom k záveru stráca čaro, pasce nie sú domyslené ako u pána Skladačku, ale aspoň niečo sme si z toho zobrali, a to napríklad, že pánom v kožených maskách sa je lepšie vyhnúť. Aj tým na dúhových pochodoch.

Černé zrcadlo - Nenávist národa (2016) (epizoda)

Už sa nikoho nepýtajte, či mu uleteli včely. Mohol by to namieriť proti vám a keď máte sociálne siete, to bude ešte len roj. Pretože anonymita a kyberšikana je dnes veľkou zbraňou v rukách frustrovaných zúfalcov. Myšlienka trestania takýchto hejterov je však nielen čiernym zrkadlom v ére sci fi, ale už aj regulérny nápad tých prebudených, woke, pokrokových a progresívnych. A ešte jednej hlupane, bývalej ministerky, čo nepozná rozdiel medzi DPH a HDP. Ale tí pokrokoví sú dnes na tom ešte horšie než ten včelár. Pretože oni za hejt považujú už aj iný názor.

Pohřešovaná: Případ Lucie Blackman (2023)

Každý je strojcom svojho osudu a keď nechceš skončiť v plytkom hrobe vykopanom sexuálnym predátorom, tak proste rob normálnu prácu a nie provokatérku, čo ťahá z takých ako oni peniaze. Vedome sa vystavila nebezpečenstvu s naivitou, že mne sa stať nemôže nič. Žiaľ, aj taký býva osud a práca polície v tomto prípade je už len takým komparzom k hlavnej myšlienke, čo mi utkvela, že ak vám dcéra povie, že pracuje ako hosteska, tak to môže znamenať horšie než herečka.

Nic nás nerozdělí (2012)

Oni sa tak trochu rozdeľovali aj sami, že? Keď Ewan poslal synov do hôr a potom kukal jak puk v tme, že či niekoho nezočí a bol rád, že prežil. Ale inak silný príbeh s výborným herectvom Wattsovej a silnejšími scénami hlavne v prvej polovici príbehu. To je asi samozrejmé vzhľadom na to, že katastrofa prišla na začiatku. Film, ktorý ukazuje, aký bezmocný je človek vo vzťahu k sile prírody a ukazuje to do detailu dobre, keďže samotní preživší sa zúčastňovali natáčania. A zároveň prináša to zaujímavé poznanie, že tú ľudskosť v sebe nachádzame (žiaľ) až pri krízach, katastrofách, niekedy, keď už je aj neskoro. Ako by človek potreboval stále dostať poriadne po hlave, aby sa spamätal.

Hangar 10 (2014)

Krásna uspávanka v štýle tras sa kamera a lesom bež. Pár momentov sa dá, ale v rámci dĺžky pomerne tragické. Kým sa niečo stane, tak zaspíte. A keď to náhodou vydržíte, budete ľutovať, že ste predtým nezaspali.

Jsi jako já (2021)

Film nemá ospravedlňovať prisťahovalcov, nemal som z neho taký pocit. Skôr poukazuje na dôvody radikalizácie. Že vymyť mozog je veľmi jednoduché. Ukážu vám pár obrázkov z pôvodnej krajiny, ktorá je v plameňoch, a vy pocítite nenávisť. Samozrejme, pani režisérka na to nechcela poukázať, ale z toho správania sa opäť potvrdzuje jediné - multi-kulti nefunguje, už ani rodení Francúzi sa necítia natoľko Francúzmi ako pôvodnými Sýrčanmi, Alžírčanmi, proste Arabmi, súnáležitosť so štátom neexistuje. To ovocie si slniečkári ale zberajú už dnes a lepšie nebude.

Fear the Night (2023)

Keď na vás začnú počas chlastačky padať vystrelené šípy, nemusí ísť vždy o Winnetoua Budaja, alebo stádo proradných Siouxov, ale možno práve alkoholujete s Maggie Kvé, a banda mizogýnov vám nechce dopriať poriadne promile pred dobrovoľným vstúpením do fázy pred rozvodom, teda svadbou. Inak film neposkytuje žiadne napätie, ani vzrušenie, teda ak vás nerajcuje čo i len pohľad na Havajčanky v brutálnej temnote, kde sa v 80% záberov filmu orientujete len podľa zvuku.

Kapitán Volkonogov uprchl (2021)

Veľké stalinistické čistky a priestor pre tých bez svedomia. A len výnimočne sa nejaké svedomie prejavilo a o takom človeku je tento film, ktorý podľa mňa zbytočne zasahuje až do absurdity. Privítal by som viac reality, pretože tá sama o sebe bola výnimočne krutá a bolestivá. Preto nerozumiem, prečo tak ťažké obdobie potrebujeme popretkávať čiernym humorom. Dostali sme tak nakoniec príbeh o vykúpení, kvapku thrilleru a filozofické pojednanie o vypínaní a zapínaní svedomia bez jednoznačnej odpovede.