• Krátkometrážní

Štěstí (2005)

Štěstí je krásná věc, ale v tomto filmu nie je šťastia ani kúsok. Vypelichaná Geislerka si ešte aj vlasy zafarbila, takže biela tvár vystupuje pri havranej pokrývke ako Eminem v skupine D12. Liška stále vyzeral, ako keby hľadal zdravý rozum, no a pri tom hľadaní šťastia a vzájomnom prepletenom párovaní sme nakoniec došli k záveru, že záver to nemá.

Ellis Island (1984) (seriál)

Americký sen v časoch, keď bolo naozaj snom ísť do Ameriky. Zo židovského utečenca umelec, zo záhradníka biznismen a Liam Neeson ešte v časoch, keď ho nikto nepoznal. Je to v podstate epopeja, ale perfektne zahraná, hlavne u Faye Dunaway, umelecky, bez nutnosti nejakých nútených prvkov, politkco-korektných či sexuálnych, lebo sa písal ešte normálny rok 1984. Na sledovanie si ale treba nájsť čas, lebo táto "miniséria" trvá dlhšie než dnešný let do New Yorku. A na Concorde by ste to kedysi otočili tam aj späť.

Barvy Palerma (2022) (seriál)

Na Hnojke v slovenskom znení prerušili vysielanie po 8. epizóde. Chudáci zabudli dorobiť dabing asi 😆 V prvom rade ma seriál trochu odrádzal. Jasné, že sa z toho očakáva jemný skoro telenovelový prístup v kombinácii s kriminálkou, lenže tu tá krimi rovina bola úplne o ničom, hlavný fízel super macho, čo zožerie na raňajky 5 kíl tvarohu, no a hlavná herečka? Skutočná Miss Taliansko 2003, ktorej to museli každú chvíľu pripomínať a keď nespomenuli slovo miss tak museli aspoň opakovať, aká je krásna, hoci to až taká sláva vôbec nie je, no ale tie kóliové výrazy sa vo svete vešiakov nosia. Od cca polovice získal seriál konečne nejakú formu a odhaľovanie svojich tajomstiev porciovalo skutočne postupne, ale na záver časti číslo 12 vopred treba upozorniť, že málokto ostane spokojný: vytvoria sa ešte nové tajomstvá ako príprava na sezónu číslo 2, ktorá má vyjsť v Taliansku v marci 2024. Takže všetky odpovede divák nedostane. Ale krásu Palerma celkom áno a aj chytľavú úvodnú znelku.

Avalonská střední (2010) (TV film)

20-ročná Britt Robertson hrá 15-ročnú a nikto to skoro nepostrehne. Ale keďže je to stará škola Disney, tak tu sa normálne šlo ťahať Excaliburom a nikto ho neťahal z gatí, ani nehomosexualizoval. Rok 2010 a rok 2020 sú v ére Disney ako keby z iných svetov. Takže detská rozprávka na úrovni Hannah Montana pre výrazne mladšie publikum než sú herci.

Brutální Nikita (1990)

Tak Besson bol už aj brutálnejší a naozaj si neviem predstaviť, ako sa do roly tajnej agentky dostane narkomanka, veď tá by neprešla už cez konkurz na "Tři tisíce třista třicet tři stříbrných stříkaček". 40 kilová palebná sila ale urobila svoje a plemenné býky padajú jedna radosť, nuž ale tak to je vo filmoch, kde sa to hrá na formu a nie na obsah. Popravde, keď chcem brutálnu Nikitu, tak mne stačí aj dokument o Chruščovovi.

Hlasy pro prezidenta aneb Pokus o kontrarevoluci (2021)

Sila dokumentu je v tom, že je nestranný a ukazuje všetky názory, aj radikálov z jednej a druhej strany, ktorí sú len schopní hulákať. Polonaháč tam pred pár rokmi vykrikuje na Zemana, že kvôli nemu ČR vystúpi z EÚ a NATO a kde je dnes so svojimi prognózami? Zarobil si aspoň na tričko za to hulákanie? Prekvapil ma tiež názor pražskej kaviarne, že SNS je slovenská extrémistická strana. Prekvapilo aj pripomienkovanie na Babiša, že je eštebák, ale tí istí zvolili iného eštebáka do kresla prezidenta. Každopádne zaujímavá koláž a ten úvod so zvonom do kostola sv. Havla je až prozaický. Tak v Prahe má Havel aj kostol. Len tam sa ctí hlavne iný Havel než ten svätec.

Marie Antoinetta - Le Choix d'une princesse (2022) (epizoda)

Nuž tak francúzsky dvor v roku 1770 to bol samý transvestita, homosexuál a lesba. Našťastie, že tam boli aj prostitútky typu du Barry, ktoré pomáhali zachovať kráľovi svoju heterosexualitu, lebo inak by určite šiel do horúcejších teplomerových vôd. Podľa dobových záznamov sa samozrejme homosexualita na dvoroch bežne vyskytovala, to nie je problém. Ale robiť inak orientovaných z historických postáv, o ktorých sa to nikdy nikde nepísalo, dokonca ani podozrenie nebolo, to už je len poplatnosť trendom a krútenie reality, čím sa zo vzdelávania ľudí stáva totálne ohlupovanie. Tak ako keď zo Sissi urobili chronickú masturbátorku s navštevovaním bordelov a lesbickými hrátkami.

Blade Runner (1982)

Akiste vizionárske dielo v rámci predvídania objavenia sa replikantov, hlavne na poli politických strán tých replík badať čoraz viac. Z lopatkového bežca ale lopatky nevyskakujú a chiropraktik tak nie je nutnosťou. Na čo však úprimne stále čakám s nádejou sú lietajúce autá - samozrejme len elektrické alebo na veterný pohon, ako rozkázala istá vedkyňa z plachetnice menom Grétka.

Marie Antoinetta - Reines rivales (2022) (epizoda)

"Je čas preskúmať, čo nás dámy v posteli vzrušuje." alebo "Prečo jej matka nepovedala, ako sa šuká?" 👀 Normálne, že rozhovor, ktorý sa určite a reálne odohral pred 250 rokmi. 😂 Trend sexualizácie všetkých historických postáv je už neúnosný, sprznili Sissi, teraz prznia Antoinettu, ktorá prišla z ostro prudérneho katolíckeho dvora a prvé čo ju napadne je bozkávať sa zo ženami, aby sa niečomu podučila. Čo sú už toto za sračky a oni tomu hovoria - to je nový feministický pohľad. Lenže ako divák chcem poznať históriu a nie vaše úchylné pohľady. Celý dvor predsa nebol založený len a výlučne na sexe. A hoci vieme, že na tých dvoroch sa samozrejme za zatvorenými dverami robilo všeličo a syfilis bol verným kamarátom, k tak otvoreným prejavom verbálnym i orálnym určite nedochádzalo ani na povoľnejšom francúzskom dvore, hoci du Barry bola známa kurva (no určite sa ako šialená nerezala nožíkom do rúk). Ale, čo je hlavné, niektoré výstrelky naozaj nemôžeme očakávať u mladej 14-ročnej! katolíčky.