Složka 64 (2018)

Celá táto séria je zvláštna predovšetkým naprieč jednotlivými filmami. Zatiaľ čo prvé dve časti sú klasické krimi, ktoré neprinášajú do žánru nič nové no dokážu pobaviť a hlavne svojim technickým spracovaním pôsobiť o niečo lepšie než v skutočnosti sú, zvyšné dve časti využívajú k posilneniu kriminálnej zápletky sociálne problémy, ktoré v Európe rezonujú čoraz viac a práve tieto dve časti mi prišli v rámci žánru takmer dokonalé. Assad je jedna z najzaujímavejších postáv kriminálnych filmov, aká za posledné roky vznikli a práve jeho očami vidíme tieto sociálne problémy z úplne inej perspektívy a filmu dodávajú vážnosť a nečakané emočné napätie. Navyše sa nám v tejto časti uzatvára cez štyri diely pretrvávajúca mrzutosť hlavnej postavy a filmy tak odrazu pôsobia ako miniséria než 4 samostatné diely. Ak je nejaká krimi séria, ktorá sa oplatí vidieť, tak je to jednoznačne táto. Škoda, že filmové Oddelenie Q končí, knihy sú príliš zdĺhavé na to aby som sa nimi brodil :D

Titanic (1997)

Suverénne najlepší soundtrack, aký kedy film mal, technicky a štýlisticky jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl, medzi hollywoodskymi blockbustermi neporazený čo sa týka historickej a vedeckej presnosti, jeden z filmov po ktorých mám chuť začať robiť niečo so svojim životom a nepremrhať jediný deň. Jeden z prvých filmov, ktoré ma presvedčili o tom, aké možnosti storytelling ponúka a asi jediný film, ktorý som videl 7krát a 7krát som sa ureval ako malé decko. Nehanbím sa za to. Pretože vždy keď počujem niekde pískať píšťalku,spomeniem si na Rose v studenej vode, nikdy nezabudnem na zvuk, ktorý vydá ked hodí diamant do oceánu. Nikdy nezabudnem na to ako ako preskočí z člnu späť na loď pretože "You jump, I jump, remember" a nikdy nezabudnem na ich prvý sex pri ktorej som cítil väčší pôžitok ako pri mojom prvom sexe, ktorý bol len tak mimochod v ten istý deň, kedy mal Titanic celosvetovú premiéru. Tento film sa prihovára k môjmu srdcu tak ako nič iné a to aj napriek niekoľkým klišé, predovšetkým z naratívneho hľadiska. Jo a nikdy nezabudnem na babička s deduškom, ktorý spolu ležia v posteli zatiaľ čo ich izba sa pomaly napĺňa vodou.__________Jeden z filmov, pri ktorých sa akadémia s oceneniami nesekla.

Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (2006) (seriál)

Najlepší dokumentárny seriál, aký sme kedy natočili. Dopodrobna zrekonštruvané vraždy, motívy a rozsudky, práca s informáciami, akú som asi ešte u slovenského seriálu nevidel a s tou hudbou a dokonalým Maštalírovým komentárom by mohol kľudne konkurovať tým najlepším kriminalistickým seriálom na Netflixe____________Na niektoré časti do konca života nezabudnem a to som bol už od 14 rokov fascinovaný všeliakými vrahmi. Klobúk dole______________PS, bývalá spolužiačka priateľkinej mamy sa stala jednou z obetí Banskobystrického škrtiča a celý priebeh som si vypočul z prvej ruky, takže zážitok o to väčší :D

Ztraceno v překladu (2003)

I don't always cry while watching a movie....but when I do I cry a river

Apocalypto (2006)

Hodnotenie číslo 2000, tak som sa rozhodol pozrieť niečo, na čo som sa už dlho pripravoval_______Spôsob akým dokáže Gibson pomocou kamery subjektivizovať dianie na plátne, ako strieda POV zábery, shaky cam, statické zábery a nájazdy je pre mňa fascinujúci. Vytvára tak v divákovi pocit, že sa nachádza priamo v strede diania. Vidíme to čo postavy, cítime to čo postavy a predovšetkým vidíme Mayskú kultúru z prvej ruky. Rovnako tak sa striedajú aj scény, v ktorých poznávame postavy a ich kultúru a scény, ktoré sú spravené len pre efekt a nijak dej nerozvíjajú________Dejovo to nie je nič oslnivé, ani to nie je srdcervúce ako Braveheart. Svoj prvotný zámer, ktorým podľa mňa bolo vytvoriť napínavú, dobrodružnú a hlavne krvavú indiánku s dávkou Mayskej kultúry si však plní dokonale a ja zase raz nechápem, čo niektorých ľudí na filmoch Mela Gibsona tak odpudzuje.

Skála (1996)

Kto by to bol povedal, že Michael Bay natočí najlepší akčný film, aký som kedy videl. Ja teda nie.

Vlak do Pusanu (2016)

Asi som vážne jediný koho to tak dostalo :D Nechápem však čo na tom ľuďom vadilo. Je to akčné, je to napínavé as fuck, zároveň sú napínavé scény striedané so scénami, ktoré nám približujú postavy. Do toho je pridaná vhodná linka, ktorá objavuje temné zákutia ľudí a ako by sa asi správali v prípade takejto apokalypsy. Postavy sú na úrovni, najlepší je ale budúci otec, silák prebíjajúci sa päsťami cez zombíkov...heh Navyše zombie žáner je tak vyschnutý, zbavený akejkoľvek možnosti prísť so zaujímavým námetom, že čakať kvalitný zombie film sa už asi nedá...teda až na tento. Atmosféra, pocit skľúčenosti a bezvýchodiskovej situácie nakoľko vlak je jediným ako tak bezpečným miestom ma dokázali odrovnať. Okrem toho je zvolenie vlaku veľmi dobrým nápadom aj z toho dôvodu, že asi každý už niekedy cestoval vlakom a vieme si asi predstaviť, aké by to bolo tráviť zombie apokalypsu so všetkými tými starenkami, nepríjemnými ľuďmi a čudákmi, ktorý nás vo vlakoch serú. Pre mňa to bolo omnoho viac relatable a zaujímavejšie ako už stokrát obohratý supermarket, alebo sklad v ktorom sa musia preživší ukrývať. Možno je to tým, že s ľuďmi v obchodoch sa väčšinou nebavíš no keď oproti niekomu vo vlaku sedíš tak nemáš veľmi šancu vyhnúť sa aspoň small talku. Jednoducho je to pre mňa omnoho zaujímavejšie...................................... Film má zopár chýb...hlavne úplne posledná scéna bola Ázijsky natiahnutá a emocionálna, keď si to však porovnám s inými Ázijskými filmami tak tu toho bolo minimum a nebolo to také zlé, hlavne keď sa o postavy fakt zaujímaš. Ďalej bola odveci scéna s posledným zombíkom (snažím sa bez spoilerov), najmä keď vedeli ako sa ich dá zbaviť. Mali predsa kus oblečenia, košelu, sveter...hocičo. No a dosť zdĺhavá mi prišla scéna s prechádzaním cez jednotlivé vozne. Z toho až sršala snaha ukázať divákom "aha tento film vie byť aj akčný."....................................... V rámci zombie žánru je to však špička a ja som sa fakt bavil. A keďže niektorí tu dávajú 2 hviezdy (wtf) tak som sa rozhodol jebnúť tomu 5 namiesto 4.

Poslední samuraj (2003)

Film pri ktorom som plakal ako malý chlapec a plačem pri ňom aj dnes. Ak existuje niečo ako rebríček najlepších historických filmov z Americkej produkcie tak tento si zaslúži byť v top 5. Mal som možnosť čítať aj scenár a musím povedať, že hoci sa drží šablóny typického veľkofilmu(presne ako písal golfista), dokáže jednotlivé scény pozdvihnúť na nevídanú úroveň a keď sa k tomu priráta ešte aj vizuálna stránka, herecké výkony a úžasne natočené bojové scény...a tá hudba. Ach bože tá hudba. Ako posledný film, ktorý som v roku 2018 zhliadol je to perfektná bodka a zároveň nostalgické pripomenutie filmu, ktorý ma vždy dokázal nadchnúť.

Zrůda (2003)

Tak do hĺbky spracovanú drámu pretkávanú charaktermi postáv a jednotlivými scénami, ktoré sú samostatne perfektné no v celku pôsobia doslova dokonale a hlavne tragickým vyznením celého príbehu kde čím viac sa ukazuje, že nie všetci chlapi sú svine, tým viac je v tom Aileen zapletená a nie je cesty späť. Nehovoriac o skutočne dojemnom konci, ktorý toto vyznenie filmu ešte zdvojnásobí. Ospevovať dokonalé herecké výkony a fyzickú premenu Charlize je zbytočné...poviem, len že je to zatiaľ najpozoruhodnejší film rozoberajúci sériového vraha aký som kedy videl a mám taký tušák, že potrvá veľmi dlho než na nejaký lepší narazím...ak vôbec. Devastujúci film.

Nelítostný souboj (1995)

Dnes som to videl po druhýkrát a iba som sa utvrdil v tom, že je to jednoznačne najlepší krimi film čo som videl...dokonale vykreslené postavy, každý dostal priestor, úžasný de Niro a Pacino dokonca aj Val Kilmer sa do postavy hodil dokonale. Tomuto filmu nie je možné takmer nič vytknúť. Každý záber dokonale vypointovaný, každá scéna má v mozajke svoje miesto.... Zhrnul by som to len takto: Ak by som natočil film ako Heat a potom do konca života už len váľaľ šunky, aj tak by som si povedal, že som v živote niečo dokázal. Mám chuť ho pozrieť hneď zajtra znova a do mojej TOP 10 ide okamžite.