Vetřelec ³ (1992)

(18/2016) / Tretí diel Aliena vystrelil Davida Finchera rovno do A kategórie. Na celovečerný režisérsky debut je to počin z ríše geniality. V rámci série, je samozrejme trojka úplne inde atmosférou. Osobne radím jednoznačne na tretie miesto, to čo vytvorili Scott s Cameronom sa už proste nezopakovalo. Pravdepodobne preto, že takáto úloha nie je v ludských silách. Alien 3 stojí hlavne na prostredí, postavách a hrôze ktorú scenáristi naordinovali Ripleyovej. Tri štvrtiny filmu sú možno trošku ukecanejšie, čakanie ale vynahradzuje adrenalínový akčný záver, prvý krát s votrelčím POV. V posledných 5 minútach dal do toho Fincher všetko a rovnako ako prvé dva diely aj jeho pokračovanie je nezabudnutelné. (8/10)

Vetřelci (1986)

(17/2016) / Aliens je úplne iný film ako jednotka. Z prvého dielu si ale zobral to najlepšie čo mohol a dokonale zopakoval hrôzostrašnú stiesnenosť a koncentrovaný strach. Aliens je čistokrvný akčný film a pravdepodobne najlepší akčný v žánri sci-fi. Pri pozeraní som mal pri každej druhej scény pocit filmárskej dokonalosti a v podstate aj nemožnosti niečo podobné znovu natočiť. Scéna votrelca vynárajúceho sa v stoke je zlatý klinec. Popri hororovej a akčnej zložke filmu sú rozhodne ozdobou aj Cameronovsky "stereotypne" napísané postavy mariňákov. Tí dotvorili film ako celok a nič mu neubrali z atmosféry. Osobne ma dostal uplakaný Hudson (Bill Paxton) a samozrejme android Bishop (Lance Henriksen). (10/10)

Vetřelec (1979)

Aktuálne č.8 v mojej Top 10 / CSFD: 90% (28.), IMDb: 8.5 (51.)

Most špiónů (2015)

(15/2016) / Vizuálna a režisérska lahôdka od majstra Spielberga. Prvá "súdna" časť sa mi páčila o trochu viac ako tá druhá "vyjednávacia". Tom Hanks dostal parádnu rolu, ešte lepšie sa jej zhostil a znovu, po Captain Phillipsovi, ukazuje, že s ním treba stále vážne počítať. (8/10)

Byt (1960)

(14/2016) / Jack Lemmon parádne potiahol celý film. Z námetu sa mohlo vyťažiť možno aj viac a filmu trošku chýba iskra v druhej polovici, takých 20 minút sa mohlo kludne vystrihnúť. Po dlhšej dobe bolo celkom príjemné si pripomenúť ako bolo dôležité pred 50 rokmi hlavne film dobre napísať a zahrať. Žiadne efekty, žiadne dynamické strihy, kamery. Film je založený výhradne na scenári a hereckých výkonoch, presne taký typ filmov je momentálne nedostatok. (6/10)

Ghoul (2015)

(13/2016) / Konečne opäť fungujúci found footage. Technicky bravúrne zvládnutý s perfektným prostredím lesa a bonusom v podobe Chikatila. Tento žáner bohužiaľ už ťažko dokáže priniesť niečo nadpriemerne zaujímavé. (6/10)

Socialistický Zombi Mord (2014) odpad!

(12/2016) / Amatérčina najhrubšieho zrna. Ešte viac nepochopené mnou sú úplne scestné komentáre tu na stránke. Výnimočne mi nedá nespomenúť konkrétne: Adrian, nadšenie Raimiho a Jacksona? PEZ, zručnosť pri natáčaní? Legendárne scény? Saiffer,kurva, chalan, zábavné dialógy? A najlepšie na záver, bez urážky, užívatel Lhurgoyf skonštatoval: "Hodnotiť a kritizovať amatérske filmy mi príde hrozne nefér. Zapálení tvorcovia totiž nemajú k dispozícií techniku, vzdelanie, hercov, budget, (a častokrát ani talent) vytvoriť produkt, ktorý by bol čo i len zdiaľky pozerateľný". Výsledok? Hodnotenie...4/5. Skutočne tu zostáva rozum stáť. Bez výčitiek udeľujem 0/10 a je mi jedno akú velkú mala crew čo toto točila snahu.

Bestie bez vlasti (2015)

(11/2016) / Idris Elba v nezvyčajnej roli bol asi to najlepšie na celom filme. Málo zaujímavý scenár a vyslovene šablónovitý dej sa snaží prekryť naturalistické spracovanie, ktoré ale neprináša filmu žiadnu pridanú hodnotu. Aj tak treba pozitívne ohodnotiť snahu priniesť na plátno stále neopozerané africké prostredie a zložité spoločenské témy. (6/10)

Victoria (2015)

(10/2016) / Racionálne úplne mimo uveriteľnej reality, paradoxne ale bizarný vývoj udalostí dokonale slúži samotnému filmu a počas neho som Victorii a jej novým kamošom veril každý krok a každú jednu vetu. Surový a autentický zážitok so zvláštnou atmosférou nočného Berlína a unikátna kamera ako bonus k tomu. (9/10)

Špinavý prachy (2014)

(9/2016) / Pomaličký, hutný film, ktorý sa občas chce tváriť možno viac drsne a cool ako v skutočnosti je. Herceké eso Tom Hardy spolu s Gandolfinim a režisérom aj tak vytvorili kvalitné oldschoolovo pôsobiace krimi. Napätie, ktoré bez zjavného dôvodu bublá niekde v pozadí naplno vypukne v poslednej excelentnej polhodinke. (7/10)