Tři barvy: Modrá (1993)

Keď si zalistujeme a ťukneme do googlu Pablo Picasso, vybehne nám životopis, jeho diela a atď... myslím, že tu je dobré to napísať... Picasso mal svoje modré obdobie, inými slovami - modrá znamená smútok.. Preto sa možno zdá, že tento pôsobí nudne, chladne, nezaujímavo, nič sa tu nedeje, zvláštne, strohý výraz tváre Juliette Binoche.. režíroval ho umelec menom Krzysztof Kieślowski. Sústredil na detaily, ako sú noty, mimika tvár Juliette Binoche.. Detaily na noty sú zdôraznené hudbou.. hudba je tam, kde má byť a drží sa spolu s obrazom ruka v ruke. Takto si predstavujem hudbu vo filme (viď. ocenenia). V tomto filme prenechal herečke Juliette Binoche, veľké množstvo priestoru a hrá svoje tempo, ktoré jej vynieslo César Awards a aj tak nie je, ako hlavný nosný prvok filmu. Z troch farieb je Modrá najvýraznejšia a najlepšia. Psychologické filmy, sú ťažké na diváka a ak pridáte kombináciu menom Krzysztof Kieślowski, pri ktorom musím mať nohy pribité ku sedadlu a zadok prilepený na sedadle so sekundovým lepidlom, aby to vydržal až do konca. Najlepší film, ako spoznať Juliette Binoche, hneď pred Overenou kópiou. A ten výborný soundtrack od Zbigniewa Preisnera (kombinácia spevu, orchestra a klavíra, mňam). Niet povedať, že ťažký a majstrovský kúsok. /95 %/

ABBA: Koncert (1980) (koncert)

Veru ABBA bola a ostane nesmrteľnou kapelou, ktorá ukázala ako sa má predvádzať a skladať popová hudba.. tento dokument len podá pohľad o tom, že čo to je hrať na ŽIVO... pre mnohých neskutočná nostalgia.. /90%/

První velká vlaková loupež (1978)

Šikovne napísaný a zrežírovaný film s osobitou hudbou od Jerryho Goldsmitha. Viac takýchto filmov. /80%/

Ťapákovci (1977) (TV film)

Veľmi dobré spracovanie novely s celkovo dobrým vizuálom (kamera a osvetlenie hlavne). Je dobré, že Slováci natáčajú filmy o dielach svojich autorov. Pred hercami si treba dať klobúk dole, pretože sú fantastický v tomto televíznom filme. /75%/

Psycho (1960)

Chcete psycho, tak tu ho máte! V plnej paráde! Režisérsky génius menom Alfred Hitchcock. Každé poschodie domu, predstavuje zvrátenosť našej mysle a duše. Vďaka inovátorskej práci, môžeme povedať, že Hollywood dospel vďaka Hitchcockovi a Psycho to divákovi náročnému a nenáročnému, len dokazuje. /100 %/

Dívka s perlou (2003)

Skôr pre milovníkov umenia. Neviem či to je naschvál alebo mnoho filmov, ktorý sa zaoberajú o umeleckých dielach sú to filmy, kde je veľmi tenká hranica medzi tým, že to je film alebo dokument a nie som jediný, kto to tu tvrdý. Namiesto drama/romantický/životopisný, malo byť dokumentárny/životopisný, čo je trocha veľký problém. Ohľadom kostýmov, hudby, atmosféry, kamery a herecké obsadenie je fakt skvelé, výprava, scenár videl som aj lepšie. Po vizuálnej stránke niet čo riešiť, keď už máte radi Vermeera tak môžte spraviť ústupok, kvôli spracovaniu. V čase nahrávania Scarlett Johannsson jej bolo 18/19 to si zaslúži môj menší potlesk. Prečo? (scéna, keď sa maľoval tento obraz a práve záber na Scarlett, ten jej výraz tváre a pohľad v očiach, jednoducho pochvala). V podstate nevieme, ako vyzeral Vermeer, takže hovoriť o podobnosť medzí ním a Colinom nemá cenu, aj napriek tomu by vás mohol zaujať ako Vermeer. Tento film nikoho neurazí, ani neohromí. V čom spočívala Vermeerove majstrovstvo (The Milkmaid): aj keby stále zjemňoval obrysy, stále by bolo poznať, že čo je na danom plátne a zachováva si účinok pevnosti a presnosti. Jeho mäkkosť a presnosť bola zvláštna a zároveň jedinečná (pre tých, ktorý majú veľké „búú“ o Vermeerovi). Odporúčaný „film“ (dokument) s Scarlett Johansson a odporúčaný „film “ (dokument) s Colin Firth. Odporúčaný „film“ (dokument) pre milovníkov umenia. Zaslúžil by si lepšie spracovanie. /60%/

Jak jsme hráli čáru (2014)

Pre tých, ktorí vyrastali za bolševizmu, poriadna nostalgia (od oblečenia počas vysvedčenia, cez sklenené flašky na malinovku až po režim v školách). Scenár, myšlienka, obsadenie, príbeh, kamera, hudba. Obdivujem, kolko textu sa tí chlapci naučili. Autentický film o tom, že chlapec je nahnevaný na svojich rodičoch, že emigrovali do Viedne a jeho nechali. Zaslúžených /93%/

Seznamte se, Joe Black (1998)

Predtým, než umrieš a zoberiem si ťa so sebou sa naučíme niečo o luďoch ty aj ja, aby sme neodišli tak na prázdno a to na čele s kultovým Anthonym Hopkinsom. Bradd Pitt chladný, ako smrť. Film s osobitou hudbou. V scenári trošku lásky, trocha emócií do toho romantická hudba. Pridať peknú tvár Brada Pitta to taktiež platí u Claire Florani, trocha kvalitnej hudby, starého pána herca a máte slušný film o tom, že čo si najviac vážiť. /80%/

Sváko Ragan (1976) (TV film)

1. /4*/ 2. /3*/ 3. /4*/. Bravúrny Jozef Kroner. „ Keď som si bral starú, ona bola jedna a ja som bol nula.“ Škoda, že sa už netočia komédie takéhoto typu a k tomu ešte k televíznej tvorbe. /80%/

Sedm (1995)

Možno si položíte otázku: „Prečo by som si mal pozrieť tento film ? Veď sám viem, že aký je svet hnusný. Jediné na čo sa môžem spoľahnúť sú moje schopnosti, rozum a niekedy vychcanosť, ako vybabrať so systémom.“ Napíšem zopár dôvodov, prečo by ste si mohli pozrieť: 1.) Herecké majstrovstvo Morgana Freemanna 2.) Scenár! 3.) Hudba 4.) Kamera 5.) Spracovanie 6.) Réžia 7.) Myšlienka z tohto filmu. Autentické. Kruté. Geniálne. Scenár: Andrew Kevin Walker- takto má vyzerať scenár pre špičkový film. Veru psychologické thrilery, nie sú dvakrát najľahšia vec natočiť. Pre silné žalúdky! /95 %/