špaček421

Česko

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 17.10.2017  23:13

V tomhle giallu jsou úplně všechny elementy, které má správné giallo obsahovat. Škoda jen, že to není to správné giallo. Je to zábavný film, dobře natočený, celkem dobře obsazený, byť herecké výkony nejsou nijak valné, i jindy skvělí Hilton a Fenech to tu táhnou spíše jen na svém charisma, a Ben Carra Ivana Rassimova nenahradí, i kdyby se rozkrájel, ale hlavně je zoufale neoriginální. Na druhou stranu, jako prototyp toho, co je vlastně giallo, bych ho začátečníkovi určitě doporučil. Ostatně napoprvé jako třetí film, co jsem v žánru viděl, se mi to líbilo o dost víc.

• 15.10.2017  14:30

Spíš by se to mohlo jmenovat "Čtyři mouchy, snězte si mě". Přesně takhle pasivně hrdina v podstatě čeká na to, až si pro něj vrah přijde. Veškerou aktivitu i přemýšlení za něj musí obstarat vedlejší postavy, včetně těch komických, jako je Mariellův homosexuální detektiv nebo Spencerův Bůh. Když se takhle pasivně chová v jiných giallech Edwige Fenech, je to ještě přijatelné, ale na k smrti vyděšeného Brandona se přece jen nekouká tak dobře. Ostatně Brandon skoro nehraje a celý film jen kouká jak vyoraná myš. Pointa je slabá a snadno odhadnutelná, stejně jako identita vraha, kterému jsem vlastně nakonec tak trochu i držel palce, aby nesympatického bubeníka, který s vlastní ženou (kterou si vzal pro prachy) zachází jak s kusem hadru a jak vytáhne paty, svede její sestřenici, zabil ;) Ještě nechápu, co Argentovi tak strašně vadilo na Morriconeho hudbě, že s ním odmítl dál spolupracovat. PS. Ta scéna s parkem je skutečně vypůjčená z o jedenáct měsíců starší Mrs. Wardh.

• 10.10.2017  12:46

Oslňující giallo na rozmezí mezi psychologičtější větví žánru, vznikající koncem šedesátých let, a tou poněkud akčnější po vzoru Daria Argenta. Logické chyby se dají najít v každém giallu (i na místech, kde nejsou), důležité je, že film je nakonec oslňující zábavná podívaná plná pamětihodných scén, a dobrých hereckých výkonů, které z nepříliš sympatických postav znuděné fifleny (ne, nemá masochistické sklony, jak tvrdí dvě nepříliš důvěryhodné postavy s jistým účelem) a namyšleného playboye dělají postavy skutečně zajímavé, kterým i držíme palce. Tím lépe pak vyzní konec (ano, je třeba dávat pozor, aby nám to došlo), kdy je pomsta opravdu sladká. Vše korunuje úžasná hudba Nory Orlandi.

• 10.10.2017  12:34

Když Praha, tak Kafka, řekl si Lado a natočil zcela zmatený film, u kterého už ani nevím, o co vlastně šlo. Barbara Bach i pražské památky (střídané se Záhřebem, kde se film dokončoval) jsou sice krásně nasnímané, ale to je tak nějak všechno.

• 10.10.2017  12:31

Stal se zločin nebo ne? Jsou Farley Granger a Rosalba Neri jen erotomani, nebo i vrazi? Chtějí Barbaru Bouchet zabít, nebo je jen paranoidní? Ono to může vyznít docela všedně, ale i díky výborným výkonům zvláště Farleyho Grangera a Barbary Bouchet mě toto pomalé, hypnotické giallo s výbornou kamerou (ten VHSrip nemohl tak dobře fungovat) a psychedelickou hudbou dost oslovilo.

• 10.10.2017  12:27

S odstupem času si pamatuji spíše ty pasáže, které byly opravdu skvělé, s hypnotizující atmosférou podepřenou skvělou kamerou i hudbou, ale při sledování mi hodně vadily rádobyvtipné pasáže s Dariou Nicolodi a policisty, kterých je tu přespříliš a odvádějí pozornost. Díky nim jsem měl i čas se zamyslet a všimnout si, jak to celé nedává smysl. Kratší verze snad funguje lépe.

• 10.10.2017  12:25

Škoda slabší atmosféry ze začátku, kdy to vypadá, že to nejhorší, co se může stát, je provalení Testiho románku se studentkou. A to i přes ultrabrutální způsob vražd. Druhá polovina je ale tak silná a pointa tak drtivá, že mi šla po zádech husí kůže. Morricone 100x stejně a přesto výborně.

• 29.9.2017  08:57

Zabili jste mi synka, tady máte přes držku. Paradoxně mi přišla zajímavější první polovina, taky ji táhnou víc Caprioli a Mason. Ta druhá byla sice hodně akční, ale ne tak drsná jako předchozí režisérovy kousky, a hlavně docela naivní.

• 28.9.2017  14:24

Čekal jsem mnohem více zvrhlosti, násilí, sexu, dostal jsem zajímavý psychologický příběh se silnými nejednoznačnými postavami a výbornými hereckými výkony. Film táhne především Anita Strindberg, odporný Luigi Pistilli ale nezůstává pozadu. A Edwige Fenech nám ukáže, že nemá jen hezký vzhled, ale i mozek a dokáže ho používat, aby dosáhla svých cílů. Snad jen Ivan Rassimov a Daniela Giordano tam byli na můj vkus až příliš krátce. Mějte rádi zvířata, může se vám to vymstít....

• 28.9.2017  14:18

Claudio Cassinelli je řízek a jeho řádění má velice blízko k pozdějšmu řádění Belmonda v Policajt nebo rošťák. Komediální a vážná linka jsou dost nevyvážené a že Mel Ferrer hraje tak nevýraznou roli je překvapením, čekal bych ho spíše v té, kterou hraje Massimo Girotti. Postavou brýlatého vraha film sem tam připomene i giallo, bohužel druhá polovina, kde se film snaží o nějaký větší přesah, nefunguje spíše proto, že lapání velké ryby trvá až příliš dlouho a všechno ostatní je už ukončeno. PS. Ve filmech Clinta Eastwooda se v kinech hrají jeho filmy, tady se v kině hraje Your vice is a locked room and only I have the key, taktéž od Martina ;)

• 28.9.2017  14:10

Giuliano a George, neboli Ben a Charlie jsou kámoši jak hrom. V tom, že se často perou, a že Gemma je sympatický rošťák zatímco Eastman obrovský bručoun však veškerá jejich podobnost se Spencerem a Hillem končí. Oproti jejich filmům má díky pár scénám tento film i hloubku, zvláště scéna s Marisou Mell je v tomhle skvělá. Škoda jen, že film nemá promyšlenější příběh a že tvůrci nevěděli, jak film ukončit.

• 28.9.2017  14:06

Zdlouhavý příběh týkající se genetické laboratoře, kde začnou umírat vědci. A vzápětí svědci. Kdo za tím stojí se snaží rozlousknout mladý novinář společně se starým slepcem v podání vynikajícího Karla Maldena. To je ale bohužel, kromě kamery, jedna z mála zajímavých věcí na tomhle filmu. Humorná policie tentokrát naštěstí příběh spíše prosvěcuje než otravuje, jako později v Tmavě červené.

• 28.9.2017  14:02

Lenzi se v tomhle nějak drží zkrátka, stejně jako Merli. Násilí není moc, spíše se vykresluje všemocná a všeobjímající mafie, která dosáhne skutečně všude, takže cesta do Ameriky není vůbec jednoduchá. Nejpodivnějším faktem je ale to, že Venantini tu vážně hraje klaďáka.

• 28.9.2017  13:58

Co na tom, že Giacomo Rossi-Stuart je dřevěný a nezajímavý, co na tom, že příběh nedává zase tak moc smysl, Bava byl mistr atmosféry, jakou nedokázal vytvořit nikdo jiný, ani s o dost větším rozpočtem. Stačí ty čtyři cinkavé tóny, široce rozevřené oči bledé holčičky a už mi přechází po zádech mráz.

• 28.9.2017  13:43

Pátrá Clint po vrahovi nebo si chodí jen užívat za štětkama, zatímco jeho dcerky se musejí starat samy o sebe? A nevraždí náhodou sám? Ne. Kdybych nevěděl, že film napsal i režíroval stejný člověk, myslel bych si, že režisér zmařil scenáristovu snahu udělat z Clinta podezřelého ze schizofrenie a vražd.. Ale režisér nám vždy jasně ukáže, že vrahem je někdo jiný. Identita pachatele popírá jedno z pravidel pátera Knoxe a Clint si skoro nezastřílí. Aspoň hezky zmasakruje postel, za nesouhlasného přihlížení psa.

• 28.9.2017  13:39
    Tenebre (1982)

Gemma uhodl vraha na straně třicet, mně se to, včetně jeho motivace, podařilo už někdy v polovině, nebo lehce za polovinou. Tentokrát bohužel Argento nepřinesl ani dostatek scén, kterými by mě přimrazil v křesle a přikoval očima k obrazovce, a hudba od Goblinů se až moc opakuje. Nebylo to vyloženě špatné, ale jsem zklamán.

• 28.9.2017  13:37

Výborně prokreslené venkovské prostředí a spousta zajímavých vedlejších postav dá zapomenout na to, že tu nemáme žádného ústředního hrdinu. Bohužel v posledních deseti minutách se ze zajímavě se rozvíjejícího detektivního příběhu stane béčkový spaghetti western, krom toho motivace vraha byla dost slabá... Doufal jsem v něco jako v Dallamanově Solange nebo tak. Veliká škoda.

• 28.9.2017  13:32

Nesympatický svalouš Maciste se prohání pravěkým světem, kde se to jen hemží umělohmotnými příšerami a obřími ještěry (tzn. malými ještěrkami chodícími po kartonových horách). Zápletka se točí kolem boje dvou vesnic, jedné mírumilovné, druhé zlé. Ta první přepadne a unese ženy. Únos Sabinek? Ne, budou obětovány bohům... ale Maciste je tu přece od toho, aby všechny zmlátil. Levná, hloupá nuda.

• 28.9.2017  13:29

Giancarlo Giannini je moc dobrý herec a Auger, Bouchet, Bach a Sandrelli moc slavné a lákavé obsazení na tak schematický, předvídatelný a nakonec i dost zapomenutelný film.

• 2.9.2017  12:55
    Diabolik (1968)

Fantomas po italsku, bohužel bez děje. John Phillip Law se skoro neukáže bez masky, a nemám jasno, jestli měl být padouchem nebo hrdinou, stejně jako jeho protivník Michel Piccoli. Marisa Mell je kočka, dekorace Diabolikovy skrýše jsou velkolepé, Morriconeho hudba sedí, ale ústřední děj tomu sakra schází. Navíc je poznat, že tohle nebyl Bavův žánr.

• 2.9.2017  12:53

Giallo? Slasher? Především hodně brutální černá komedie, v níž posléze ani identita vraha ani nehraje tak důležitou roli. Pasáž s mladými lidmi, kteří si přijeli zasouložit do chaty na venkově a jsou brutálně povražděni později okopírovali v jednom z Pátků třináctého.

• 2.9.2017  12:51
    Oko ďábla (1963)

Základní kámen subžánru gialla - nebo lépe řečeno první černobílý kamínek do pozdější barevné mozaiky. Přece jenom tu Mario Bava jak po stránce děje, tak po stránce vizuální pořád zkouší, co všechno může z propojení detektivky a hororu vzejít. Pro pozdější dobu je zvláště netypické prolamování čtvrté stěny, jednak pomocí vypravěče, který nám až příliš často sděluje, co si hrdinka myslí, ale rovněž nás upozorňuje, které své nápady vyčetla v šestákových krvácích. Ostatně příběh je založen na tom, že hrdinka je vášnivou čtenářkou brakových detektivek, a v příběhu se objevují prakticky všechna typická klišé podobných příběhů, přičemž občas je i paroduje. Kvůli tomu ovšem nelze film tak docela brát vážně ani v napínavých scénách. Po několika falešných lekačkách už je člověk přece jen otrlý a nečeká, že by z toho teď něco opravdu vylezlo. A když vyleze, nejedná se o šok. FIlmu nepomáhají moc ani cestopisné pasáže - hrdinka je Američanka v Římě a s doprovodem italského lékaře město poznává. Ne, že by nás přímo otravovali historickými výklady, ale přece jen po napínavé scéně střihnout na prosluněné záběry římských zákoutí... Paradoxní také je, že Američanku Noru hraje Italka Leticia Román, kdežto Itala Marcella hraje Američan John Saxon. Pokud čekáte, že tento bude hrát násilnou postavu, pletete se - hraje mladého blbečka, který co chvíli od zbrklé Nory omylem dostane ránu (jak se rozmachuje rukama). Ale oba jsou pořád ještě vtipní a ne otravní. Na rozjezd to nebylo nejhorší, ale přece jen jsem začínal na vybroušenějších kouscích.

• 2.9.2017  12:47

V první půlce softeroťák s několika děsivými momenty (bažina rulez), ve druhé nervydrásající horor, kdy u scén s mlékem a klíčem jsem měl málem infarkt :) Závěr a motivace vraha jsou slabší, ale právě perfektní druhá polovina to celé táhne hodně nahoru. A koneckonců, slečny v té první jsou dost pěkné.

• 2.9.2017  12:45

Druhé Bavovo giallo žánr naprosto definovalo, černý vrah, brutální vraždy krásných žen, zajímavá pointa. Bava tomu navíc vtiskl svůj neopakovatelný rukopis. Škoda snad jen absence výraznějšího tahouna.

• 2.9.2017  12:39
    Svatba Jiřího Káry (amatérský film) (2000)

To je prcárna vole. Jsou to sice všechno ožralé okurky a špinaví zkurvení kelti, ale narozdíl od všech těch kreténů prezentujících se ve všech stupidních reality show si během necelé půlhodinky vulgarit, hajlování a nechutností stačí získat sympatie. Snad tím, že si naprosto na nic nehrají, narozdíl právě od těch hovad z televize. Celým videem se jako bonus táhne zásadní otázka: Kde je Stránskej?

• 2.9.2017  11:17

Rychlé poliziottesco s příměsí gialla. Když film poprvé zpomalil, aby získal tu správnou giallo atmosféru, bylo to trochu zvláštní, ale jinak to bylo provedeno moc dobře. Hlavní představitelé jsou skvělí, Ciprianiho hudba je sice z polovičky vypůjčena ze starších filmů, ale nevadí to, a závěr je pěkně hořký a ukáže, co vlastně tady má význam.

• 2.9.2017  11:14

George Lazenby je fajn, ale když mu zabijí dceru (což by se Connerymu nestalo), ztratí film naprosto šťávu. Anita Strindberg bohužel prakticky jen statuje, Morriconeho hudba je tu nadužívaná a identitu vraha, jehož maskování je dost směšné, lze uhodnout velice rychle.

• 2.9.2017  11:11

Policisté objeví už několikátou mrtvolu, vrah jako vždy poslal fotografie s mrtvým tělem před velikou fotkou hlavní hrdinky, a komisař pronese: "Vypadá to, že je to ten samý vrah." Úvaha hodná Sherlocka Holmese. On a dvě další výrazné postavy jsou stejný typ ála Filip Renč zamlada, vrah si oběti bůhvíproč představuje jako příšery, vraždí agresivními vosami a do toho všeho hraje rocková hudba ála Guns'n'Roses. Nic nemůže zakrýt fakt, že se celý film točil jen pro veliké kozy Sereny Grandi. Zaujme snad jen to (vedle koz Sereny i Sabriny Salerno), že George Eastman tentokrát hraje naprosto nenásilnickou postavu.

• 5.8.2017  15:36
    Quantez (1957)

Ne zrovna akční western založený na dialozích mezi pár postavami v malém městě, kde to od začátku smrdí olovem, ale divák musí být trpělivý. Naštěstí to není taková nuda, jak to zní. Bohužel konec je jako z úplně jiného filmu. Fred MacMurray je coby stoický hrdina celkem ok , John Larch jako zparchantělý padouch hodně fajn a Dorothy Malone krásná.

• 23.6.2017  20:23

Sedm banditů se rozhodne vykrást banku v malém městě, a vymyslí plán, jak sejf ukrást, aniž by si toho vlastně někdo všiml, a aniž by přitom někdo zemřel. Většina z banditů má zajímavou charakteristiku, a především všichni, včetně uhlazeného rychle tasícího šéfa, mají prakticky stejný prostor. Neexistuje tu tedy ústřední hrdina. Že se něco zvrtne, že někdo je zrádce, to je jasné od začátku, díky absenci výrazněji kladných či záporných lupičů však nelze předvídat, kdy se kdo jak zachová a kdy kdo odejde ze scény. I přes poněkud nadbytečnou milostnou podzápletku v první polovině tak jde o celkem zábavný a napínavý western, jehož konec nelze opředu odhadnout.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15