Cargo (2009)

zaujimavy film, akurat s labilnou pointou a nametom, ktory je derivatom hned niekolkych kultov svojho zanru. ked odhliadneme od zrucne natocenej tuctovosti, divalo sa nan celkom dobre.

Casino Royale (2006)

pri tomto filme som narazil na kamen urazu 5-hviezdickoveho systemu hodnotenia. casino royale si kvoli svojej rozvlacnosti, obcasnej nudnosti a cisto na efekte postavenym akcnym scenam z mojho pohladu 4 hviezdicky nezasluzi. na druhej strane mi bolo luto nechat ho sklznut na nizsiu uroven, pretoze 3 hviezdy odo mna dostali podstatne horsie filmy. a hlavne - klasickym 3-hviezdickovym bondom bola pre mna era brosnana. danielovi craigovi vsak musim zlozit poklonu. aj napriek nepresvedcivemu scenaru sa vyrazne zasluzil o renesanciu agenta jej velicenstva a o zasadnu transmutaciu hlavneho hrdiny. postaral sa o to, ze sa z trapneho paskvila (pierce brosnan) stal clovek james bond. craig dava svojej postave silny punc osobitnej identity a posuva bonda podstatne blizsie k povodnym predstavam iana fleminga, ktore doteraz z pohladu literarnej predlohy najvieryhodnejsie stvarnil sean connery. takze, styri hviezdicky pre daniela craiga.

Cena života (2012) (amatérský film) odpad!

to sem uz csfd zacalo tahat videa z youtube natocene na nejaky ten akciovy samsung?

Centurion (2010)

na tento film i jeho namet som sa tesil a mrzelo ma ked som sa dozvedel, ze ho stiahli z kin. bol som zvedavy, preco ziskal pomerne vlazne kritiky, po jeho pozreti vsak suhlasim s priemernym skore. centurion zacina za vlasy pritiahnutou historickou fikciou: "varus, varus, vrat mi moje legie" sa v britanii v reali nekonal, nakolko boli piktovia pre rimanov prilis slabym protivnikom a dostali riadny vyprask zakazdym, ako zliezli z hor. mimoriadne schopny (tu ale demonizovany a casovo zle umiestneny) general agricola dobil takmer cele skotsko a dnes by sme podobne filmy nepozerali, keby ho cisar domician nechal toto dielo dokoncit a predcasne ho neodvolal naspat do rima... dej pokracuje v style gibsonovho apocalypta, kde hlavni hrdinovia utekaju krizom-krazom pred piktskymi prenasledovatelmi a spoznavaju nadhernu prirodu i ine (blondave...) vnady skotska. na rozdiel od apocalypta vas vsak film nevtiahne do perfektne presvedcivej dobovej atmosfery. pohnutnky rimanov i piktov su okrajove, zjednodusene a podliehaju ocividnemu klise. po chvili si uvedomite, ze pozerate ´survival thriller´, ktory je od dejinnej epochy pomerne nezavisly. herecke vykony sa pohybuju v lepsom priemere, najviac presvedcil symtapicky michael fassbender, olga kurylenko posobi viac ako modelka v extravagantnom drese od YSL ako vrazedna stoparka. celkovo som od temy ocakaval viac a o to viac ma mrzi, ze jej potencial zostal nevyuzity.

Cesta naděje (2014)

trochu prifarbene v prospech turkov, ktori pocas vojny mimochodom spachali genocidu na armencoch a zmasakrovali 1,5 miliona civilistov, ale inak pozeratelna drama s prijemne dobovym orientalnym nadychom.

Cestovatelé časem - Helios 685 (2016) (epizoda)

vyborne herecke aranzman v podobe travelers (dochodcovia vs vojaci) v epizode plnej napatia. akurat som uplne nepochopil, preco cestovatelia tak uzkoprso dbali o protokol 3 a vojakov nestrielali, kedze tym bolo aj tak sudene zomriet. asi by sa holt tazsie vymyslal podobne dramaticky zaver.

Circle: Uzavřený kruh (2017)

uprimne? circle je dobry film. ma vyvazene tempo, kazda veta ma hlavu a patu, dej i jeho vyvoj dava zmysel, odzrkadlenie trendu eliminacie sukromia "big nudgingu" v podobe "big data" je velmi autenticke. autori tu odviedli hodny kus prace a nezakopavaju zbytocne o diletantizmus. film je vecny, racionalny, inteligentny - a pritom velmi zrozumitelne podany. a tu je mozno jeho kamen urazu. z pohladu bezneho divaka mu chyba drama, chybaju mu momenty napatia, intenzivnejsia zapletka. mne osobne to neprekazalo vobec. takmer dvojhodinovy film som pozeral bez jedineho prerusenia a priam som ho hltal. mozno preto, lebo ma tieto temy zaujimaju a venujem sa im. avsak ani pseudointelektuali si neprisli na svoje. neda sa tu totiz mysticky onanovat nad nezrozumitelnou hatlaninou aku naserviroval napriklad fincher v social network. the circle je dejovo transparentny rovnako ako ambicie jeho globalnej korporacie. to, co mu z mojho pohladu chyba, je vyprofilovana osobnost hlavnej protagonistky. ta je totiz az prilis sebaucelna, vtesnana do posolstva filmu a tym neautenticka. a to napriek sympatickemu vykonu emmy watson. 5 hviezd za kvalitne, dystopicky dokumentaristicke spracovanie naliehavej temy sucasnej spolocnosti. huxleyho krasny novy svet vo filmovej podobe, s googlom a facebookom ako velkymi bratmi.

Contracted (2013)

pekna seria presvedcivych nechutnosti na sposob zdokumentovania trojdnovej genezy zombie. avsak nic viac. stoji a pada na kraske v hlavnej roli.

Co žere Gilberta Grapea (1993)

tak rad by som tomuto velebenemu snimku dal styri a viac hviezdiciek, ale ked sa o to v mysli pokusim, vsetko sa vo mne vzprieci. gilbert grape je mily ludsky film s milou ludskou zapletkou. pribeh, ktory nikoho neurazi, nikoho si proti sebe nepostve, nevzbudi kontroverzne reakcie a ziska si len sympatie. pouzijuc zargon tunajsich zaprisahanych komentatorov - film ale postrada to, comu sa vravi "dramaticky obluk". dej mi pripomina kmitanie kvalitneho a perfektne nastaveneho metronomu, ktoreho rucicka sa so zeleznou istotou hybe od amplitudy k amplitude, svoj predurceny ramec vsak neprekona. pribeh je tym padom znacne predestinovany a pomerne predvidatelny, nicim vyraznym neprekvapi. naserviruje nam sice dve umrtia, ich dramaticky potencial vsak pozostava v tom, ze sa pri nich pristihnete sprarat sa v zuboch alebo divat sa na nechty. filmu chybaju ozaj hlboke momenty a nezabudnutelne sceny, ktore by pohli citmi divaka. juliette lewis je tak skareda, az je roztomila, johny depp sa citi lepsie v ktoromkolvek filme od tima burtona a dicaprio zahral postihnuteho tak dobre, az tym liezol na nervy. celkovo som sice stastny, ze sa podobne filmy tocia, nemusim ich vsak pozerat prilis casto.

Crash (1996) odpad!

aj slabomyslene filmy sa delia na otravne a (nedobrovolne) zabavne. cronenbergov crash zapada do prvej kategorie a aj v nej prekonal vsetky ocakavania. ak pocas tejto neuveritelnej pichoviny nezaspite, tak vas len naserie kvoli 100 minutam zabiteho casu. preto je na nu skoda plytvat slovami, povinnost mi vsak kaze varovat aj napriek zdanlivo dobrym hodnoteniam. film zlyhava na plnej ciare co do nametu (nadrzanost z destrukcie je stvarnena az laicky plytko), to do deja (ktory vlastne neexistuje: pokrivkava spolu s protagonistami akurat medzi troskami aut, neustalymi sulozami a zbytocnymi dialogmi). prejavy hercov sa pohybuju niekde na urovni deliriovych fetakov a senilnych dementov (reziser sem preniesol recept, ktory mozno dobre fungoval v nahom obede, tu vsak nie). v sexe chybala uz len sodomia a nekrofilia. cronenberg tymto psychologicku zapletku predstierajucim filmom celkovo dopadol na dno zvrateneho nevkusu. crash a z neho trash. z mojho pohladu ak nie top 10, tak top 100 najvacsich sraciek vsetkych cias.