Slovania - Postrižiny (2021) (epizoda)

tajomna jaskyna vzdialena 300 metrov od osady a nikto o nej nevie, neuveritelne otravny ambient a uvrieskany loj. this is sparta! no, this is slovan!

Slovania - Muž bez mena (2021) (epizoda)

uz intro mi pripomenulo vikingov, neskor aj mastalir upraveny na ragnara a cinkotov cadar na vestca. upraveny vskutku dobre, tipujem, ze by sa k jeho barbiarovi nahrnula polovica bratislavskych hipsterov. pri vsetkej snahe producentov posobi vyprava az prilis komorne. aby slovanske hradiska prezili, pozostavali ich opevnenia z kamenia, tehal a dreva a nie z konarikov, ktore sa poskladaju, ked sa do nich oprie slabsi vanok. toboz nie s vedomim nebezpecenstva avarov. brnenie posobi, akoby ho vyrobili z ojazdenych pneumatik - na postapo fajn, na slovanov uz menej. ach a brnenie - oni v nom aj spavaju? pretoze ziaden bojovnik nebehal po hradisku v pancieri, pokial prave nevyrazal do boja. ak si odmyslime jalove dialogy a otravnu hudbu i ambient, tri hviezdicky s prizmurenymi ocami - mohlo to byt ozaj horsie. z dejovej linie sa ma sancu vyklut nieco zivotaschopne.

Koruna - Olding (2019) (epizoda)

povabna claire foy chyba. navzdory tomu vsak serial nestraca na kvalite a umne sa drzi vysoko polozenej latky.

Brave New World - Ohňopád (2020) (epizoda)

huxleyho adaptacia sa obdivuhodne drzi principov slavnej predlohy a ukazuje exces i nevyhnutnost kolapsu progresivistickej spolocnosti i idey. serial tne hlboko a sype sol do rany. ako to robil sam huxley.

Půjčovna masa - Pohřběte mě za mrtva (2020) (epizoda)

v momente, ked sa zjavil deus ex machina kemp, som to vypol. druha seria sa ozaj prilis nevydarila. na jednej strane pribehovo predvidatelne, na druhej samoucelne zapletene. herecke obsadenie hlavnych hrdinov je dost fail.

Půjčovna masa - Stín pochybnosti (2020) (epizoda)

ide to od deviatich k piatim. pribeh zacina byt nepresvedcivym a tym padom nezaujimavym az nudnym. sklzava do stereotypov, aj do akejsi moralnej monochromatickosti. medzicasom zacinam byt alergicky na fiktivne neologizmy ako "sleeve" a "needlecast".

Půjčovna masa - Série 2 (2020) (série)

pridavam sa do klubu "what the fuck is going on here". clovek pozera a nema tusenie, co sa vlastne deje a preco. rezia moze byt akokolvek dobra, ked je scenar jeden diletantsky bordel. herci sa mozu snazit, ked su ich postavy nezaujimave alebo nesympaticke. mackie nepresvedcil a kinnamana nahradit nedokaze. quell je rovnako nudna ako v prvej serii. na druhej strane to poe vyhrava na plnej ciare a clovek si vychutnava pasaze s nim. som zatial pri tretom diele a mal som pocit, ze slo o finale. som zvedavy, ci druha seria dospeje ku kvalitnejsej gradacii a k ohladuplnejsiemu narabaniu s dejom.

Star Trek: Discovery - Season 3 (2020) (série)

co nam priniesla 3. seria? zaujimavu premisu, oskalpovanu posadku a jedinu zuajimavu postavu, ktoru scenaristi v druhej tretine odpilili. stretli sme sa so zopar absolutnymi unikatmi, pre vesmir star treku uplne netypickymi: s rodiacim sa vesmirnym matriarchatom, s nezvodnou a nesofistikovanou orioncankou, s tuboliftmi drobnej tenkej lode pohybujucimi sa v priestore hodnom kocke borgov alebo filmu tron a v neposlednom rade - s deckom, ktoreho zvriesknutie zapricinilo kolaps vesmirnych civilizacii. predstavte si ako prdnutie nejakeho pterodaktyla pred desiatkami milionmi rokov sposobuje vyhynutie dinosaurov. ano, toto je discovery. this is the new normal.

Star Trek: Discovery - Naděje nebyla zbytečná, 2. část (2021) (epizoda)

tretia seria je (chvalabohu...) u konca a dava nam moznost bilancovat: discovery jednoducho nie je star trek. sice sa tak tvari, sice sa toporne pcha do zadku vsetkym doterajsim ST-serialom (ignoruje jedine enterprise), pripomina vsak lacny cinsky imitat rolexiek, ktory si mozte kupit na ktorejkolvek stredomorskej plazi od potulneho predavaca z nigerie. tu dokonale plati: cim viac, tym menej. posledny diel je zaroven zavrsenie trapenia jednej z najhorsich scenaristickych dvojic sucasnosti (D+D stale vedu). pritom sa premisa naozaj javila zaujimava. discovery je teleportovana do buducnosti, kde musi nanovo platat federaciu. avsak sposob, akym sa tato premisa naplna, sa stava rydzou pohromou, oproti ktorej je aj napoleonovo tazenie do ruska hotovym happy endom. vacsina postav je totiz diverzitny komparz bez identity, vacsina prostredia instatne a digitalne vylestene kulisy. o emerald chain sa nedozvieme nic, nevieme o nom nic. vesmir discovery celkovo ziva praznotou. hereckou, myslienkovou i priestorovou. serial nas privedie na zopar nepodstatnych planet (vratane zeme) a do zanedbatelnej bublinky pozostavajucej zo zopar starozitnych lodi, ktore zostali z niekdajsej obrovskej federacie. z novejho centra moci emerald chain (ak sa tak vobec da nazvat) nevidime nic, len jednu oprsklu zensku, ktora je presnym opakom toho, co nam o zenach orionu hovoril cely doterajsi star trek. dalsim scenaristickym fiaskom je strata absolutne najlepsej postavy tretej serie - philippy. tema paralelneho terranskeho vesmiru bola trestuhodne zahodena a nemala na vyvoj deja 3. serie absolutne ziaden vplyv. nuz a uplny klinec do rakvy zaziva pochovaneho serialu presiel deklom, vrazil do oka, prevrtal sa mozgom a zabil zvysok zdraveho rozumu. galakticky kolaps civilizacii a medzihviezdnych letov sposobil vreskot jedneho decka na jednej havarovanej kozmickej lodi...? coooo??? ale do pice, kurva, jebat, kokot, zasrana pojebana robota! toto hadam nemoze byt pravda, toto je cista nocna mora. toto je horsie, ako ked sa janewayova s parisom premenili na mloky. ked nahodou niekedy niekde stretnete kurtzmana s fullerom, vezmite ich prosim do najblizsej zoo a hodte ich levom. dakujem.

Star Trek: Discovery - Čas přílivu (2020) (epizoda)

chcel som tomu dat vyssie hodnotenie, realne vsak nie je za co. zajatie lode a rukojemnicke dramy sme v star treku videli uz milionkrat a zakazdym milionkrat lepsie. preto je od tvorcov dno ubohosti siahnut po tomto otrepanom klise. a osyraa - what the fuck? kurzman a fuller, vy dvaja negramotni kokoti, ved popierate cely doterajsi vesmir ST. zeny orionu boli odjakziva atraktivne a zvodne a svojim sarmom dokazali zmanipulovat kazdeho muza. co do prdele ma byt toto? dalsi feministicky appeasement? moze niekto tychto dvoch prekorektnelych kretenov zastrelit, alebo aspon poslat do pice?