Babovřesky (2013) odpad!

tomuto filmu sa neda dat ani len hviezdicka zo sucitu. za to ale jeden privlastok: zbytocny. nesmial som sa ani nedobrovolne. len som sa citil trapne a den sa nepozrel do zrkadla od hanby, co som to len urobil...

Contracted (2013)

pekna seria presvedcivych nechutnosti na sposob zdokumentovania trojdnovej genezy zombie. avsak nic viac. stoji a pada na kraske v hlavnej roli.

Enderova hra (2013)

na rozdiel od inych novodobych zmatocnych nesurodosti ako hunger games ci atlas mrakov ide o film s kvalitnou a inteligentnou kniznou predlohou, s putavym dejom a zaujimavou myslienkou. natoceny solidne, vieryhodne, bez patosu a gyca. zda sa, ze rok 2013 sa do dejin zapise ako rok kvalitnych sci-fi filmov. len tak dalej :)

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

ano, lepsie ako jednotka. kupodivu presvedcivo sfilmovany revolucny motiv, ktory v prvom dieli posobil skor ucelovo. a prekvapivo im z toho nevysla ani lacna triedna agitka ako napriklad v in time. skoda len, ze sa zo samotnych finalistov stali komparzisti. silna scena s jenou malone vyzliekajucou sa vo vytahu :)

Iron Man 3 (2013)

...there must always be a stark in winterfell...

Kick-Ass 2 (2013)

rovnako skvele ako jednotka aj napriek tomu, ze za reziserskou klapkou nestal matthew vaugn. film nezostal v tieni jednotky a udrzal si pocas celeho deja stabilnu uroven - ci uz hlasok, gagov, zvratov. a to bez toho, aby sa zbytocne pritiahol za vlasy. je to jedna velka recesia, parodia a sebaparodia na hrane cynizmu.

Konzultant (2013)

az ma mrzi, ze davam ridleymu podpriemerne hodnotenie, ale schytal ho za vyber scenaristu. toho by som nechal za plieskania bica hnat krizom cez pust a po zvysok zivota otrocit na pyramidach. jedinym a najvacsim problemom counselora je bohapuste pseudofilozoficke tliachanie, ktore nema ani naznak opory v deji samotnom. vo filme sa objavuju sami nietzscheovia, hegelovia, freudovia ci camusovia, moralizuju o (ne)smrtelnosti chrusta a popri nich sa v zlomku sekundy mihne aj nejaky ten dej. avsak aku suvislost ma s tymto svojpomocnym kruzkom rychlopecenych existencialistov, to divak pri najlepsej voli netusi (ale moze si domyslat!). predpokladam, ze to netusia ani herci a ani samotny ridley, ktory zjavne dostal stareckou demenciou poznaceny scenar na poslednu chvilu. ergo: snazil som sa najst na wikipedii vysvetlenie motivov konania jednotlivych postav i objavit aspon zlomok logickej priciny, preco vlastne drogovy kartel nahanal fassbendera s bardemom. vysledok: wikipedia sa ospravedlnila, ale nema ani len ponatia.

Ledová archa (2013)

pan joon-ho bong si asi riadne potiahol z bongu, ked pribeh vymyslal a tocil. ale vsetka cest, spravil ho majstrovsky - az na par drobnych nedostatkov na zaver. pribeh je dokonale originalny a hlavne neskutocne prevedeny - z povodnej sekacky sa stava surealna az silne impresivna put vlakom, ktora vsak ma hlavu a patu. vzhladom na tunajsie hodnotenia drasticky podceneny film, zasluzi si minimalne o 10-15 percent navyse.

Ledové království (2013)

nudne instantny pribeh s este istantnejsim (a otrasnym...) vyspevovanim. jedna z najslabsich disneyoviek za posledne dekady.

Lesní duch (2013)

ako fanusika raimiho klasikov ma tento remake potesil. a tiez potesilo, ze v nom mal raimi dokonca prsty a bolo to na filme vidiet. konecne zasa nadcasovejsi a nekastrovany horor.