1899 - Kluk (2022) (epizoda)

mystičnô, mystičnô everywhere! symptom hadam vsetkych mystery serialov i filmov je, ze ked sa tvorcovia napokon odhodlaju prist s vysvetlenim, vykluje sa z toho vsetkeho nebetycna kokotina. cisto preventivne cosi podobne ocakavam aj tu. po sviznej a zaujimavej prvej epizode prisla druha leniva a mierne prekombinovana. trieska sa tu na dvere, beha z kajuty do kajuty, hraje ananchronicka hudba, prenasleduju chrobaky a duma nad trianglami. tiez sa riesia podivne osudy, pretoze zjavne su vsetci pasazieri mimoriadne zahadni a nejako so vsetkym prepleteni. nechyba ani lahka gay-porno scenka, co je uz v podstate standardna vybava sucasnej kinematografie, nieco ako airbag. chyba uz len, kedy cernoch bude sukat belosku, ale mam akysi tajomny pocit, ze sa to coskoro udeje.

1899 - Pyramida (2022) (epizoda)

dalsia epizoda, z ktorej som prilis nepadol na zadok a ktora len dalej zamotava splet nametoveho mindfucku. je mi uplne jedno osud jednotlivych postav a po siestich dieloch som si stale k ziadnej z nich nevybudoval ziaden vztah. co ma pri seriali drzi su kulisy stratenych zaoceanskych lodi a predtucha, ze sa z toho vykluje serialova verzia assassin´s creed.

1917 (2019)

film ide pod kozu. kazdy, kto sa venoval prvej svetovej vojne, prehrabaval v obrazovych archivoch, venoval technike, bitkam, atmosfere, politickemu pozadiu si tento snimok vychutna do poslednej bodky. ano, presne takto to vyzeralo. mendes si dal mravenciu namahu a vsetko dopodrobna odresersoval a nasledne detailne stvarnil. pribeh je to sice jednoduchy, avsak o to posobivejsi. najma kamera, ktora nepretrzite sleduje dej i hlavnych hrdinov, dava divakovi silny pocit autentickosti i dojem, ze sleduju kazdy ich krok ci pohyb a vrstvu po vrstve odkryva bezprostrednost hroz najkrvavejsej priemyselnej vojny v dejinach ludstva.

1941: Stalin, Muž z oceli (2011) (TV film)

sice kratka (spracovanie tohto masoveho arcivraha si ziada serialovy velkoepos), ale inak velmi kvalitna sonda do duse stalina.

2016 (2011) odpad!

zmenme vsetci hodnotenie na 5* a urobme z toho na csfd najlepsi film vsetkych cias. co vy na to?

300: Bitva u Thermopyl (2006)

priznavam, ze ide o vyrazne predramatizovany teatralny patos navodzujuci comicsovu atmosferu podla svojej predlohy okrem ineho hnedastym filtrom a prestylizovanymi spomalenymi bojovymi efektmi a la matrix. to vsetko je vsak len forma filmu, ktora nijako negativne neovplyvnuje jeho obsah ci posolstvo: svojske zobrazenie bitky o termopyly, pricom samotna bitka nebola ziadnou prechadzkou ruzovym sadom, ale krvavy masaker. podla mnohych historikov jedna z osudovych bitiek europy a takmer bezkonkurencny priklad hrdinstva, odvahy a taktickeho dovtipu. napriek comicsovej predlohe nesuhlasim s namietkami, ze by film nejako zavazne skresloval historicke udalosti (az na to, ze platajam predchadzala rozhodujuca namorna bitka pri salamis). faktom nadalej zostalo, ze v termopylskom priesmyku stalo proti 170.000-ovej multinarodnej perzskej armade 300 spartanov + 1000 thespaincov zovretych do nepriepustnej falangy, na ktorej si perzania kontinualne vylamovali zuby. bitku napokon vyhral xerxes len vdaka obkluceniu priesmyku a za cenu priblizne 20.000 mrtvych. termopyly mali svoj realny i symbolicky vyznam. greci (hlavne atencania) ziskali cenny cas na ustup a reorganizaciu sil a na evakuaciu aten. tazke straty na perzskej strane vyrazne demoralizovali xerxesovu armadu. tu vznikol akysi grecky syndrom, kedy si perzania zacali byt vedomi toho, ze priama konfrontacia ich lahkej pechoty so silne pancierovanymi, vyborne trenovanymi a disciplinovanymi hoplitami s dlhymi kopiami je sebevrazdou (comu nasvedcuju aj vsetky dalsie grecko-perzske bitky az po alexandra velkeho). bitka o termopyly si preto vsetok patos, dramatizaciu i divadelnost bojov pravom zasluzi. je poctou hrdinom. aj termopylam vdacime za to, ze sme si ako europania mohli vychutnat epochu vyspeleho helenizmu i vsetkeho, comu bol (i stale je) zakladom a nestali sme sa len dalsou sucastou bezutesneho orientalneho despotizmu. len skoda, ze za nas taketo filmy musia tocit americania. aj ked, na druhej strane, keby tento film v sucasnosti tocili sucasni europania, bol by urcite tradicne plny apologetizmu, pokrytectva, politickej korektnosti a sypania si popolu na hlavu pred vsetkymi svetovymi diktatormi. povodne som filmu chcel dat 4 hviezdicky, ale akonahle som sa dozvedel, ze poburil nabozenskych pedofilov s handrami na hlave v teherane, davam mu aj desat hviezdiciek. z principu... p.s.: marius, tie tvoje ideologicky domyslene picoviny sa ozaj nedaju citat, bratmm.

300: Vzestup říše (2014)

eva green. eva green naha, eva green oblecena, eva green sukajuca ci masakrujuca. trufam si tvrdit, ze bez nej by tento film osciloval v hlbokom podpriemere, niekde medzi jednou a dvoma hviezdickami.

5 Days of War (2011)

na jednej strane plne chapem tych, co pindaju, ze film nie je ultra mega brutalne objektivny, na druhej strane ruski bratia ani k nam v 68-om nezavitali s kytickou a bonbonierou, ze? myslim, ze na ich invaziu mame este stale az prilis zive spomienky a traumu, ktoru si pripominame kazdy rok v auguste, uhm?

96 hodin (2008)

genialne priamočiare a nekorektne. tento film je jedna akcna britva a mal by sa dostat do reziserskych ucebnic.