Absolvent (1967)

30letý Dustinek se převlík za 21letého študáka, pravděpodobně panice, hehe. Jenže mě to neokouzlilo, nebavilo a v podstatě to ani nehodlám dokoukat. Jak by řekla jedna moc hezká hnědooká holka z mýho okolí, jsme zřejmě každý na jiné vlně. Kladně lze hodnotit soundtrack.

ACAB: Všichni policajti jsou parchanti (2012)

Do jednotky těžkooděnců infiltruje praxí a úctou nepolíbený zajíc, který se snaží ve svojí nové jamce všemožně zapadnout, aby nakonec po krysím způsobu vzdoroval určitému myšlenkovému kvasu, který v azurově opřilbených hlavách nebezpečně bují zhruba jako maminovské špeky v pase mých kdysi výstavních spolužaček. Stefano Sollima, a pojďme mu na chvíli slepě věřit, vykresluje Řím, jak ho ze sluníčkovatých turistických kartinek asi neznáte, latentně feministický, bez jasné národní identity, morálně vachrlatý, trochu multikulti. Na základě průsernatých zpráv zevnitř (TV aj. mediální mrdky) i zvenčí (štrapáce jejich rodin) začínají emoce na bengárně bobtnat a vařit jako v papiňáku. O to smutnější je, že film de facto končí v době exploze...

Acid House (1998)

"Takhle jsem si tě vždycky představoval." - "To protože nemáš žádnou představivost, píčo blbá." Tak přinejmenšim jedno je jistý, někdo se na dialozích zhusta vyřádil.

Africké královny - Královna Kleopatra (2023) (série)

Nudné a vesměs mizerně hrané dokudrama rozvíjející nesmyslné drby a spekulace, zcela pod úroveň tématu. Vskutku úžasný počin, pokud vám nevadí, že u vraždy Caesara hraje rap... Celé to má takový pasivně-agresivní feministický a woke podkres, obskurnost pozvaných expertů zde doufejme už kulminuje a nebude nadále upadat. Když si do seriálu o vraždě relativně bezvýznamné Asiatky ve špinavém hotelu pozvou do křesla slizké noname stalkery z internetu, budiž. Ale do seriálu, který řeší významnou část historie v podstatě tří kontinentů... Patnáct minut se řeší klepy typu, že Caesara asi bavilo šukat Kleopatru, která byla dominantnější, než Římanky, měla znalosti za ušima a ráda to asi dělala nadivoko... Uf. Upřímně - dal jsem dva díly. _____ Barva pleti Kleopatry. Dochovalo se X jejích podobenství a na všech má bělošské obličejové rysy a maximálně mediteránní barvu pleti. Struktura obličeje její bysty má blíže ke slovankám, než k núbijkám. To jen tak bokem když pominu historické a rodové souvislosti, zde x-krát zmiňované. Já to považuju za docela nebezpečný způsob fabulace u tématu, který je v samotných základech opředený mýty (např. samotná egyptská božstva nejsou zřejmě ničím jiným, než volným odrazem existence dávno zapomenutých archaických predynastických králů, ovlivněných mnoha historickými přepisy, zárodečným proto-písmem či primitivními serekhy, ztrátami věrohodných materiálů apod.). Jinými slovy Kleopatra nebyla Narmer, který žil před 5000 lety, jeho možnou podobu (která je spíše podobenstvím či chcete-li archaickým komiksem) známe z jediné stejnobarevné destičky a dodnes spolehlivě nevíme, zdali nebyl tatáž osoba, jako Menes, natož jakou měl barvu pleti. Beru to jako velmi nešťastný pokus Netflixu pomoci relativně skandálním seriálem vskřísit uvadající platformu, která poslední dobou rozhodně nedělá radost svým akcionářům. Zároveň Kleopatra volně následuje dlouhodobě upadající křivku Nflx dokumentů, proto kterým se pravidelně ne náhodou bouří kompletní akademické obce. Zde nasrali rovnou celý Egypt, který je na problematiku jejich staré říše již asi 150 let velmi citlivý (byť jejich pokrevní návaznost je přinejmenším problematická). Ani se jim nedivím, asi by se české Akademii věd taky nelíbilo, kdyby přijel Netflix do Čech natáčet dokudrama o Žižkovi, kterého by hrál dvouoký Japonec, protože veškeré dostupné historicky známé prameny jsou tendenční a apriori neprokázatelné. _____ P.S. kdybyste na to chtěli náhodou pohlížet jako na historií volně inspirovaný seriál, tak vás dopředu upozorňuju, že Kleopatra má zde naprosto nepovedený až směšný vývoj charakteru, bez většího vývoje osobnosti nechává zavraždit vlastní sestru (jejíž představitelka se do role Arsinoe hodí ještě méně, než Adele James, která nicméně aspoň umí hrát, do role Kleopatry), protože půlku času na plátně čumíme do její ložnice či jinam do blba. Tento seriál jednoduše nefunguje v rámci žádného žánru a nepřispívá ničím, než fabulacemi a klepy. Nechal jsem "*" za pár slušných scén, které se tvůrcům podařilo vecpat - jistě to musela být pořádná fuška, seriál zavání napůl snahou o naivní přepisování dějin a napůl jako školní pokus natočit přelomové historické drama; ať už je to jakkoli, obojí je tou nejhorší možnou vizitkou.

Agent bez minulosti (2002)

Vedle dvou svých slavnějších sequelů se THE BOURNE IDENTITY nemá za co stydět. Zasněžená Francie a Švýcary maj něco do sebe. Ačknost se mi zdála dostačující (ve 2. a 3. je strhující, já vím). Nabídnout mě jako divákovi více opravdu dobře rozepsaných charakterů (jako Heat) + aspoň jednu "zaručeně cool scénu na celej život" (jako Heat), dal bych fullhouse.

Agora (2009)

Přijmi ode mne tento dar. Je to kapesník s krví z mého cyklu. _____ Tenhle film je strašlivě zlý z toho pohledu, že tolik buranů, křupanů a vidláků na jedné smradlavé hromadě aby člověk pohledal s baterkou. A oni ještě vyhrajou! Holota nohatá! _____ Nula doopravdy zapamatovatelných scén, což se ale naštěstí nerovná nulovému napětí. Intelektuální sideline, představující diváctvu Hypatii jako hloubavou astronomku průkopnici, je IMHO mnohem zajímavější, než rozpuk křesťanství. _____ Ač zabíraje poměrně značné množství událostí, osobně bych AGORU ještě o pár minut ošmikal. _____ Vyvstal mi v hlavě problém ne nepodobný APOCALYPTU: je to docela svižný film, ale z určitého úhlu si ho hnusím. Přesto - více filmů z Egypta a přilehlých historicko-geografických oblastí, pls (65%).

Air Bud - Fotbalista (2001) odpad!

Epicky špatné, hihňal jsem se tomu jako idiot: seš ty filme ale mizernej!

Akta X (1993) (seriál)

Inteligentní, trvanlivé, originální, osobité, skvěle zahrané a hlavně pro mě tematicky vděčné. Tolik nezapomenutelných postav narvaných do jednoho seriálu, tolik vrcholů zápletky, to nemá obdoby. Při některých mytologických dílech jsem skoro umřel zvědavostí. :) ----- Pro mě osobně nejlepší zkouknutý seriál ever - ne pro nějakou "konstantní genialitu", nýbrž pro bravurně zpracovanou (alespoň cca do roku 1999) těžkou látku.

Akta X – Akta 1: Neotevřená akta (1995) (video kompilace)

Spolu s některými kousky 3. a 6. sezony možná ta úplně nejlepší mytologie, která se mě opravdu dotkla. Škoda, že se na to jen tak pro srandu králíkům nekoukne víc lidí - možná by čuměli.

Akta X - Film (1998)

Jako samostatný film trochu divné, jako malý dílek z monstrózního celku smsl dávající, kvalitní, leč ve srovnání se seriálovou mytologií té doby nikterak výjimečné. --- SPOILER --- Smutná smrt Muže s pěstěnýma rukama taktéž nepotěší.