Ještěřák

Ještěřák

okres Frýdek-Místek
obyčejný chlápek s velkým pérem

homepage

• 21.5.2010  01:54
    Pátrání po Bismarcku (TV film) (1989)

Zub času ožral nejenom Bismarck odstavený na dně Atlantiku, ale i tento film. Pozornost se mi ale podařilo udržet až do konce, ostatně, vůči katastrofám v podání National Geographic je těžké zůstat netečný. V '89 ještě bylo naživu těch pár šťastných svědků, což je logicky naopak bod pro tento dokument, kdy mám celkem opodstatněnou obavu, že smrtka za těch 21 let udělala svoje, tedy že dokončila své dílo, které se jí nezdařilo dokončit na palubě Bismarcku.

• 25.7.2008  01:14
    Radovanovy radovánky (TV seriál) (1989)

Zločin na dětech...

• 18.1.2008  10:48

"Pravou českou" (nebo spíš moravskou) vesnici jsem zažil, pád komunismu leda tak s kačerem po dvoře, přesto se v mém případě nekoná ani poloviční nostalgie a své původní hodnocení - poctivou 1 "*" nezvednu, protože se mi z "poetičnosti" závěrečné fackovačky dodnes mírně zvedá kufr, ačkoli chápu, že správná dobová agro komedie se bez svého fackovacího armageddonu zkrátka neobejde. Upřímně doufám, že se snímek SLUNCE, SENO A PÁR FACEK nevysílal různě po Evropě, protože netřeba, aby zbytek světa okamžitě viděl, jací jsou Slované burani, křupani a idioti. Na to by měli časem přijít sami...

• 25.9.2008  13:57
    Valmont (1989)

Dotřetice historický epos natočený primárně tak, aby po něm pokukovali páni akademici a potřetí (předtím Amadeus, a hlavně Barry Lyndon) to na mě bylo moc dlouhý. VALMONT je film, který má v sobě hromadu "alespoň čtyřhvězdičkových" charakterů a několik rajcovních scén, ale mnohem víc by mu slušelo takových 110 minut. Chyba bude určitě na mé straně, ale přiznám se, že údajnou genialitu jistě nadprůměrného režiséra M. Formana nechápu. -- P.S. tohle byla skutečně střelená a divná doba, co se "předepsaného" společenského chování a oblíkání týče.

• 29.11.2007  07:03

Pamatuju si jen, že jsem to viděl v TV ukrutně dávno a že to mělo celkem unikátní atmosféru a dost blbě předimenzovaný konec. (Asi jako The Hitcher z '86 :-))

• 22.10.2008  01:21
    Čas sluhů (1989)

Ty krávo. Tento ještě za totáče (*hledá smajlík s adekvátně vykulenýma očima*) natočený film mi přišel jako krajně nechutný, což bylo asi hlavní snahou mladé režisérky - if so, pak je tedy výborný. Chýlková, která mi přijde nesympatická i v civilu, se bez mrknutí oka proměnila ve stoprocetní hydru (mimochodem, její frýdecko-místecký původ mě děsí ještě víc). Tuhle kurvičku bych teda nepřál do postele ani chlapovi, co by mi ukradl mé vlastní auto. Nu, každopádně mě sledovat tu couřičku celých 111 minut časem poměrně omrzelo.

• 4.3.2008  08:20
    Báječná léta (TV seriál) (1988)

Velmi sofistikovaně podané zlaté šedesátky ze dnešního pohledu dosti neamerického amerického seriálu (jen zkuste postavit Kevina do latě např. vedle Beccy z CALIFORNICATION) s jednou ohromnou předností, a to je naprostá a netypická reálnost v postojích i dialozích, díky níž, domnívám se, nebylo třeba v seriálu "propagovat" 60. léta skrze opravdu radikální témata (Kennedy, King, Studená válka, hippies, Vietnam...) - spíš mě napadají ekvivalenty jako obyčejnost, přízemnost, citlivost, srdečnost, nostalgie. Navíc, některé prosté americké postavy (Lauriův bručoun, Landesův protěžovaný křupan) jsou ve svém hrubém mustru naprosto dokonalé. Ani WONDER YEARS se se nevyhnul nějaký ten opakovaný lapsus, jako příležitostné nafukování banálních světských problémů (Kevínek má díru v zoubku, Kevínkovi se zaběhl zhrzený čokl...) a v podstatě v každém díle se ozve úsměvná replika typu "Umědomili jsme si, že tím dnem se něco změnilo...", nicméně aktuálnost toho seriálu je i po X dekádách a o X tisíc kilometrů jinde na zemi pozoruhodná.

• 12.4.2009  20:08

Zaujalo mne, že film vyobrazuje tamnější křováky více pudové a méně lidské, než samotné gorily. Pokud lze tohle označit zároveň za obraz věrný skutečnosti, tím hůře. Skutečně nečernobílý film hodný mimořádného zamyšlení, a díky Sigourney Weaver, spolu s Meryl Streep asi nejkrásnější a nejtalentovanější hollywoodské herečce 80. let, i mimořádného pokoukání.

• 26.4.2009  18:54

Nemám - kromě PARADISE CITY, trochu náhodně vzniknuvší super odrhovačky SWEET CHILD O' MINE a pár přejatých songů typu KNOCKIN' ON HEAVEN'S DOOR - moc rád tyhle heavymetalové začátky GUNS N' ROSES. Zároveň bych byl ale velice nerad, kdyby je z míst, kde je v zaplivaných čosích LA poslouchalo zhruba 30 lidí (Je mi jasný, že dneska šla spousta lidí na AC/DC [c] Slash), časem nevynesly na světlo, protože by byl tento mrzkej svět ochuzen o spoustu balad, které z celé tvorby GNR řadím nejvýše. Kapela, která ještě rok před tímto koncertem přebývala různě na hajzlech nebo u zazobaných striptérek (protože to bylo nejlevnější) a pochlastávala víno chudých Night Train (protože to bylo opět nejlevnější), které jim dodávalo nezbytné promile a živiny, tak mohla zapracovat mj. na geniálním dvojalbu USE YOUR ILLUSION.

• 24.10.2007  03:04

Mimořádně temný film. Jako by vás na 128 minut zavřeli do lochu, postaveného výhradně z lidské omezenosti.

• 17.5.2009  20:57
    Medvěd (1988)

Ještě v půlce jsem si říkal: prudce socializovaný medvědi, motýl slétávající se nad mršinou a jiné "reálie", to soudruhovi Annaudovi v týhle podivné přírodovědecké vizuální onanii rozhodně nežeru! Paradoxně asi jen proto, abych mu to nakonec... poslušně slupnul jako malé děcko. Miloučká naivní pohádka s (trochu větší) trochou krve. Kromto, natočit THE BEAR chtělo pořádnou dávku režisérské kuráže, a intelektuální podivín Annaud svůj job bezpochyby miluje.

• 26.8.2009  00:47

Jako moc moc moc malej fakan jsem se na to díval jenom kvůli Sigourney Weaver, zraloučké královně mých erotických snů. A dostal jsem ji.

• 10.5.2008  14:47

Víte, že v tom hraje Gretzkého manželka?

• 27.3.2009  19:52

Jen dobré výkony hlavních protagonistů drží DEAD RINGERS relativně nad vodou. Zbytek je bohužel mdlá, i když dobře ujetá podivnost s uspávající hudbou, diskutabilní atmosférou a celkově mizerným tahem na branku. Kromto film vypadá nejmíň o 10 roků starší nežli je.

• 1.6.2008  03:28

Typické lepší béčko, vděčný námět snad pro každého, vtipné, s tradičně dobrým De Nirem - tři hvězdičky snad neurazí.

• 28.6.2007  22:52
    Rain Man (1988)

Kvalitní film, který jsem nikdy ani přibližně neměl touhu vidět dvakrát.

• 4.3.2008  08:34
    Roseanne (TV seriál) (1988)

Už si z toho vybavuju jen jeden hlod: Brácho, nechceš se mi do toho jídla rovnou vyzvracet? Mno, evidentně to za moc nestálo. 8-)

• 28.8.2010  02:07

Řečeno terminologií koňáků, DIE HARD je takový kůň Eclipse. Jeho krev totiž taky koluje v žilách dobré čtvrtiny amerických filmů daného typu.

• 3.5.2009  16:23
    Angel Heart (1987)

Téma se mi nelíbilo a to tak, že velmi, ba ani kamera mě moc nenadchla, je z ní celkem nepokrytě vidět, že ANGEL HEART už má dva křížky na krku. Nebo že by na stáncích prodávali DVD tak šajtovní kvality? Tak nebo jinak, s triem Parker - Rourke - De Niro bych dokoukal asi cokoliv, i kdyby mě Uwe Boll na nože bral.

• 29.9.2009  21:20
    Bony a klid (1987)

Experiment točit furt dokola dvě, tři brzy otravné písně FRANKIE GOES TO HOLLYWOOD, navíc bez jakéhokoliv pokusu je nějak přizpůsobit a sladit, vyznívá lacině, amatérsky a lajdácky a spolu s mizernou kamerou dává dnes, po 20+ letech, filmu takovej punc nevyzrálýho undergroundu - tehdy to takhle asi stačilo a čau pipi. Kecal bych ale, kdybych tvrdil, že mě BONY A KLID nezajímal - je to odvážnej a zajímavej biják s ještě zajímavější historií vzniku a zároveň obstojný opáčko pro ty, kteří o tuzexech, mrkváčích a bonech slýchávali jen coby smradi tahající svého (rudého!) kačera po dvoře.

• 17.3.2008  14:30

Výborná a podceňovaná záležitost :-)

• 4.2.2009  01:30
    Manéž Bolka Polívky (TV pořad) (1987)

Značná nostalgie, jež u nás své doby milovali doslova všichni. Snad i paskudná ale již mrtvá kočička Činda.

• 4.1.2010  21:28

Krásná příroda. Já vím, měl bych ve filmu hledat i hodnotnější jevy, ale... krásná příroda. Švédská příroda je ten nejkrásnější svět pod Sluncem, včetně Alienů a dalších úspěšných fiktivních univerz. :-) Přesto výtka: postavy a vůbec všechno působí strašně uměle (možná český dabing). Jednak proto, že v knize jakási vyumělkovanost nedostala šanci, pokud na to nemáte fantazii, jednak proto, že Lasse Hallström je prostě kýčař jak Stockholm.

• 19.12.2008  16:33
    Objektiv (TV pořad) (1987)

Celkem erudovaný pořad, u kterého jsem se bavil i ve svých 10 letech. Bravo, ČT1 - už to asi neběží, co?

• 13.9.2018  02:18

Stejne jako treba Lovec jelenu zvlastne rozseknuty film, kdy kazda polovina zacina bzundou a konci katarzi (hlavne uplny konec filmu). Musim rict ze pohled na film po 30ce:) po opakovanem shlednuti se velmi odlisil od toho, ktery jsem si utvoril nekdy ve dvaceti. Mimo jine po velmi zajimave navsteve (severniho) Vietnamu, kde clovek i mnoho let od konce valky chte nechte podlehne zcela novemu nahledu na vec, konkretne na veci, ktere se ve filmu deji. Hodne jsem po skonceni take uvazoval nad postavami a jejich vztahy, coz je dost paradoxni, protoze se film interakci protagonistu podle mne (zamerne?) venuje zcela nedostatecne a jednotlivy vojaky jsem si vicemene pamatoval z kultovnich gagu (me sucky sucky, cerny beaucomp kokot, a walk-the-walk sceny), kteri casto dojdou k fakt hloupy smrti viz legendarne odporny konec filmu (byt castecne za umeleckych manyru ala Coppola). Ackoliv mam stale podezreni, ze Kubrick neumel tocit valecny (akcni) sceny, v tomto filmu to, a nevim, jak to dokazal, ze to funguje, obesel tak, ze to vubec nevadi. Pred cca 10ti lety jsem mel logicky mnohem radeji Apokalypsu, protoze probirala tema silenstvi za zvuku Doors a jeji presah byl castecne videt v mych oblibenych hernich seriich Fallout (Van Buren) a Far Cry, ktere se mistama v Apokalypse inspirovaly, ci Cetu, kde Doors samozrejme hrali taky (a Stone je s nimi jak znamo slusne provazan) a navic se v ni realne valcilo, ale dnes mam skoro radeji tenhle divnej film.

• 29.6.2007  00:20
    Predátor (1987)

Film s velkýma samčíma koulema, film pro nás chlapy :-) Vzrušující 1v1 souboj s ošklivákem nejen v podání Arnieho, ale též Carla Weatherse a Elpidia Carrilla. Škoda, že pokračování jsou vesměs sračky (a že vůbec jsou).

• 16.7.2012  18:10
    Proč? (1987)

JSME TADY JAKO DOBYTEK, VEZOU NÁS NA PORÁŽKU _____ Jeden z nejlepších commie era filmů, mj. díky jakési morální otevřenosti, explicitnosti, naturalismu. Landa s Dejdarem a Langmajerem aj. se hledali, až se našli, začínám mít podezření, že se v tom někteří i trochu realizovali. (Přehrávat v roli rowdies? Ale piču...) Asi nejvyšším vrcholem dekadence je zde Langmajer, mrdající Marcelku ve sparťanské vlajce a na půl žerdi stažených, prochcaných trenkách v kupé, které je taky domrdané, akorat trochu jinačím způsobem, a ve kterém je ponejvíce nachcáno, nasráno a nablito. Film se vyplatí sledovat bez otravných morálních cavyků - co na to Mirek Dušín, Věra Pohlová, nebo sekta sluníčkovatých lidiček, nechci ani vědět. Tu roztomilou scénu s prohmatanýma kozama neznámé osmdesátkové geekyně, která měla tu smůlu, že jela toho večera vlakem na zkoušku, by podle mě nedalo hodně holek ještě dneska :))

• 10.7.2010  01:55

Memento na dobu, které kralovali policajti bez pudu sebezáchovy, obrovské modré titulky, pornokazety plné bobrů a postvietnamská opice. Potenciál na začátku filmu mnohem větší, než jak to nakonec vysublimovalo. Takové příjemně teploučké hovínko.

• 10.5.2008  19:07
    Critters (1986)

Vždycky mě to bavívalo jen do momentu, než se všecko (naivně) posralo...

• 26.4.2008  15:02
    Dobrodruzi z vesmíru (TV seriál) (1986)

Jsem na tom vyrost, fňuk fňuk... :-( Jinak DTTO HoneyBunny.