Zlo mezi námi (2003)

sice pekny film se spoustou kladu, ale tezce preceneno...

Muž z Ria (1964)

predevsim z velke nostalgie, z rozestavene Brasilia a pak z faktu ze je to proste mile... ale trochu to uz po letech skripe.

Detail (1990)

neformalni, syrove toceny hrany dokument, ktery, pres mozna na prvni pohled neatraktivni a rozpacite dojmy, v sobe skryva nesmirne zajimavy a lidsky pribeh. kiarostami tady rekonstruuje za pomoci skutecnych akteru pravdivou udalost, ktera je predevsim, krome trochu absurdniho pribehu, pomerne nosnym tematem o lidske identite, zivote, snech a projekcich.

Moje úloha je pomsta (1979)

skvely film od imamury rekonstrujici zivot a ciny, japonskeho podvodnika a serioveho vraha, akiry nishiguchiho. skvela kamera a zajimava skladba pribehu - predevsim ale syrovy, naturalisticky thriller snazici se o sondu do duse cloveka, ktery ztraci jakekoliv zabrany. v hlavni roli skvely ken ogata. mimo jine tenhle film znamenal pro Imamuru prvni prulom v zahranici.

Břímě snů (1982)

genialni co viz rict - myslim ze lachim to tu shrnul vicemene dostatecne vymluvne. film o tak sympatickem silenstvi a obsesi jakou si jen dokazete predstavit, myslim ze poku mate herzogovi filmy radi tak spolu s mein liebster feind je tenhle blankuv klenot nutnost.

Bob hazardér (1956)

nemuzu si pomoct ale melvilla mam film od filmu radsi - bobl le flambeur sice asi v mnohem jeste nedosahuje kavlit pozdejsich jeho filmu, ale porad je to skvost. Na padesata leta nesmirne moderne tocena stylova (a hodne stylizovana) kriminalka se vsim co na tomhle reziserovi mam rad - charismaticti hrdinove, skvela hudba, zaliba v stylizovanem podsveti, ktere plni jazzove kluby a herny na monmartru, klobouky a dlouhe plaste a hlavne osudovost jak pribehu tak jeho postav. nelze jinak.

Gates of Heaven (1978)

skvely dokument o vecnem stretu idealu a tvrde reality - zasazenem tentokrat do prostredi zvireciho pohrebnictvi. po formalni strance sice nijak objevne, obsah to, ale tahne natolik, ze sem se chvilemi pristihl, ze se timhle vesmes dost obskurnim dokumentem, nechavam docela vdecne a rad vlacet :)

Lady Snowblood (1973)

asi bych mel dat z ucty ke stare dame 4*, ale nejak se mi moc nechce... pro me film sice sympaticky, bizarni, obskurni a napadity, ale porad jen prumer...

Černá řeka (1957)

stylovy cernocerny film od masaki kobayashiho, rezie ani kamera sice asi nekouzli tolik jako v jeho chambarach, a on stejne tak jako tatsua nakadai pro me zustane asi navzdy spojen s harakiri, ale kvality tomuto snimku nelze uprit. socialni pribeh zasazeny do slumu v sousedstvi americke zakladny - kde situace roztaci pribehy plne zoufalstvi, apatie, stejne jako zloby. v podstate jde o spolecenskou kritiku vsazenou do milostneho pribehu, odehravajiciho se na okraji jak mesta tak spolecnosti. mistami to preci jen trochu vazne, cas se preci jen na tom trochu podepsal a na svou dobu jiste dulezita spolecenska vypoved uz tak nejak moc nefunguje, ale celkove je to film, ktery bezesporu stoji za videni. btw zaverecna scena je naprosto genialni.

Glaube und Währung (1980) (TV film)

malokdo si dokaze vybirat podobna temata = **** + 1 protoze herzog