Čtyři pokoje (1995)

Na Čtyři pokoje jsem se podíval s vidinou doplnit si filmografii Tarantina o další z jeho kousků. Z těch čtyřech povídek mě ale zaujala jediná, a to ta natočená Robertem Rodriguezem. První dvě, v režii Anderse a Rockwella, byly naprosto strašné a postrádaly všechno, co by dokázalo udržet moji pozornost. Rituál čarodějnic v čele s Madonnou a scénka se Siegfriedem a jeho manželkou bylo něco, co jsem absolutně nepobíral. Pak naštěstí přišla vypečená Rodriguezova povídka. Té exceloval především šarmantní Banderas a hodně zábavné zakončení. Sympatický byl i odkaz na režisérovu prvotinu Badhead, která se mihla v televizi, na níž se dívali oba nezbední sourozenci. Čtvrtá Tarantinova povídka mě dost zklamala svou průměrností. Krom fuckujících žvástů byla vlastně o ničem a tomu Hitchockovu příběhu o sázce se škrtáním zapalovačem, který jsem měl tu čest vidět, se vůbec nemůže rovnat. Přehrávající Tim Roth v roli hotelového pikolíka byl pro mně, až na třetí část, také lehkým zklamáním. Ve finále tak je to nezajímavý film, na který se nejspíš znovu jen tak nepodívám. Ta píseň, co hraje v úvodu a v závěru je ale šmrncovní!50%

Soudce Dredd (1995)

V devadesátých letech to už šlo se Sylvesterem Stallonem po filmové stránce pěkně z kopce. Dobrých filmů jako šafránu a těch špatných, na které by dnes již nejraději zapomněl, naopak hodně. Takovým typickým příkladem jeho šlápnutí vedle je třeba tato podprůměrná scifi, vyprávějící o naší ne zrovna lichotivé budoucnosti. Všichni, kdo můžou, nejvíce pohřbívají Slyovu komedii Stůj, nebo maminka vystřelí!, ale podle mně je Soudce Dredd určitě horší záležitost. Ke kvalitě filmu není co dodávat, je to zkrátka jen béčková pitomost, kterou bych doporučil pouze pro hercovy skalní fanoušky. Snad jediné, co mě jen zaujalo, bylo živoření obyvatel v přelidněných městech i mimo nich v zamořené krajině. Stalloneův o rok starší Demolition Man je oproti tomuhle filmu nebe a dudy. 30%

Statečné srdce (1995)

Mel Gibson udělal jedině dobře, když vedle hraní začal filmy i režírovat. Statečné srdce se stalo totiž jedním z nejpovedenějších filmů vůbec. Jenom tak potvrdil, že historické filmy nebo vůbec filmy založené na skutečné události patří k těm nejkvalitnějším. Pro mně, milovníka tohoto žánru, je Statečné srdce něco jako modla. Filmu snad ani není co vytýkat a tak nezbývá nic jiného než jenom chválit. Nesporné kvality spočívají v první řadě ve vynikajícím příběhu vyprávějícím o lásce a odplatě, o zradě a o boji za svobodu. Divákovy emoce tu hrají významnou roli, zejména pak smutný konec jistě donutí nejednoho člověka uronit těch pár slz. Ve druhé řadě musím také vyzdvihnout Gibsonův herecký výkon. Postavu Williama Wallace zvládl bravurně a myslím si, že Statečné srdce je jeho zatím nejvydařilejší film dosavadní kariéry, ať už po herecké či režijní stránce. Samou chválu si samozřejmě zaslouží i výborný hudební doprovod, ve stylu skotských písní, které o to více dolaďují už tak výtečnou atmosféru. Hodnotím maximálně. Nejsem jistě jediný, komu se tento snímek nesmazatelně zapsal do paměti, vzpomínat se na něj bude ještě hodně dlouhou dobu...100%

Jasné nebezpečí (1994)

Na motivy knih Toma Clancyho vznikl další film a opět s Harrisonem Fordem v hlavní roli. Na rozdíl od Vysoké hry patriotů byl však Ford tentokrát o poznání méně akční a ve filmu to spíš vypadalo, že odchází do důchodu. V tomto ohledu ho zde zastiňuje skvělý Willem Dafoe a boje speciálního komanda s drogovým kartelem v Kolumbii. Až na mé drobné výhrady k Fordovi hodnotím Jasné nebezpečí, jako vůbec ne špatný film, který je jen o něco málo horší než jeho předchozí díl. Opět, milovníkům politických thrillerů můžu doporučovat.

Komisař Rex (1994) (seriál)

První natočené řady s komisaři Richardem Moserem a Alexem Brandtnerem mají velice slušnou úroveň. Pamatuju si, jak jsem se jako malý kluk díval večer od osmi na každý jejich díl... a jak jsem pokaždé obrečel Moserovu smrt. I v dnešní době si na ně občas udělám čas. Do těch nových dílů s Hoffmannem a Herzogovou se ale už pouštět neměli. Vůbec mi ti dva nebyli sympatičtí a seriál mi celkově docela otrávili.50%

Sportovní noviny (1994) (pořad) odpad!

Totální výsměch všem fanouškům sportovního dění. Výsledky jsou leckdy nepřesné, reportáže často již několik dní staré, spousta druhů sportů naprosto opomíjena a neznalí moderátoři do kamery přečtou úplně vše, co jim redakce špatně napíše. A Borec na konec? Občas pobaví, jenže to je ale zoufale málo...

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Není mnoho filmů, které na člověku toho tak moc zanechají a na které poté tak rád vzpomíná. Tento snímek , ale patří k tomu nejlepšímu , co kdy filmový divák mohl shlédnout a po právu se také pravidelně umísťuje na předních žebříčcích nejlepších filmů světa. Říkám si, že je škoda, že byl natočen ve stejný rok jako Forrest Gump a Pulp Fiction, protože jinak si troufám tvrdit, že minimálně čtyři nebo pět Oscarů z celkových sedmi nominací by Vykoupení jistě získalo. Když to tak vezmu, tak mu ani snad není, co vytknout - typický příklad toho, jak má vypadat dokonalý film. Nejlepší na tom všem je určitě herecké obsazení, a to i u vedlejších rolí. V hlavních rolích excelují Morgan Freeman a Tim Robbins, kteří si zahráli své životní role. Příběh se zdá na první pohled docela jednoduchý, ale je tak skvěle vyprávěn, že mu může konkurovat málokterý film. Toto úžasné dílo by měl vidět úplně každý, kdo má rád alespoň trochu kvalitní filmy. Tento bezesporu kvalitní je a je jen málo jiných (snad žádný), které by ho dokázaly překonat. Je mi skoro k pláči, když takový skvělý film nezíská žádného Oscara a naopak takový Tygr a drak nebo Zkrocená hora ano.100%

S nasazením života (1993)

Napínavý thriller s mnohokrát již viděným (ale zde skvěle fungujícím) námětem dvou protihráčů na opačných stranách zákona. Zde v podání vysloužilého bodyguarda Clinta Eastwooda a oplzlého záporáka Johna Malkoviche, čili herců, kteří mají charisma na rozdávání a snad nikdy nikoho nezklamou. Oběma ty jejich role věříte od samého začátku a navíc napínavá atmosféra vás nedonutí ani na chvíli oddechnout. Navíc Eastwood dokázal, že i se šedivými vlasy to je stále drsňák. Když tenhle film pokaždé vysílají v televizi, okamžitě vím, na co se mám dívat.80%

Uprchlík (1993)

Ze všech těch filmů, kde dotírající policie pronásleduje uprchlého (nejlépe nevinného) trestance, je podle mně Uprchlík jeden z těch nejlepších. Zásluhu na tom bezesporu má dvojice Harrison Ford a Tommy Lee Jones, v rolích oběti a pronásledovatele. A právě Harrison Ford tu zahrál hodně slušný výkon, což z tohoto snímku dělá ten jeho nejvydařilejší, co se týče devadesátých let. Oscarovou sošku si myslím měl odnést on, narozdíl od jeho protějšku. Hodně důležitý je fakt, že film má to správné napětí, které diváka připoutá k židli a pustí ho až při závěrečných titulkách. Výborná napínavá pasáž je například ta odehrávající se u přehrady, každý jistě ví, co mám na mysli. Je jen velká škoda, že tak výtečný film nedokázal více vytěžit ze sedmi oscarových nominací, které obdržel. Určitě by si to býval zasloužil...90%

Walker, Texas Ranger (1993) (seriál)

Nebyly to akční béčkové škváry točené v 80. letech, kterými si Chuck Norris získal tak obrovskou popularitu. Jeho hvězdná hodinka přišla až o deset let později jeho nesmrtelným Walkerem. Seriálem, který si nadělal hodně fanoušků, ale i nepřátel. Dnes jsem už z něj sice dávno vyrostl, ale za tu neopakovatelnou zábavu to stojí, občas si ho pustit a zasmát se - jak v pitomě zpomalených záběrech kamery zmlátí deset padouchů, jednoho po druhém samozřejmě. Jo a asi nikdy nezapomenu na díl, kdy se Walkerovi v jedné jeskyni podařilo holýma rukama přemoci obrovského medvěda, k tomu už já fakt nemám slov!20%