• Romantický

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Vážně pěkný svatební slib. Mj. vadí mi, že film nerespektuje klubovou příslušnost. Pokud je někdo Egypťan, má také jako Egypťan vypadat, nabarvit kůži nahnědo nestačí. Stejně tak Izraelité. Vždyť ti si i po staletích zachovali svůj typický profil. Kam ten se ve filmu poděl? Maskéři stávkovali? A co ty modré oči? Došly barevné kontaktní čočky? / Zajímavě natočeno, egyptské rány jako uvěřitelné přírodní úkazy, parádní vlna tsunami v Rudém moři, to považuji za dobrý nápad. Ovšem Mojžíš vykreslený jako první terorista světového významu, to mi příliš nesedí. Vždycky jsem s tímhle měla problém. Proč Ten, Který Je čekal 400 let? Proč dovolil, aby měli Hebrejci v otroctví tolik dětí? Kam se poděli ostatní egyptští otroci? Nebo to, že se Mojžíšovi zjevil v dětské podobě naznačuje, že se zrodil z víry utlačovaného lidu a nebýt krutého, několik století trvajícího útlaku, nebyl by ani On? / A z nonsensů bych snad zmínila ještě nabalzamování Ramsesova hošíka do druhého dne. / Závěr? Koukněte na to, pokochejte se výpravou, nesuďte příběh a nebudete zklamáni.

Stoupenci zla (2013) (seriál)

Na Kevina se kouká dobře, ale ztrácet kvůli tomu tolik času nebudu. Seriál napřed vypadal, že bude fakt něco řešit, jenže neřeší. A toho, jak zločinec je stále o krok vpřed, je kolem i v reálu spousta. Abych byla spravedlivá - vydržela jsem 4 díly, pokud se to potom změní, nemám páru.

Blesk (2011)

Přímočará, příjemná stathamovka, to si nechám líbit! Drsnej polda, drsný hlášky, senzační konec, co víc chtít? Že má za parťáka gaye, vůbec nevadí, naopak to dává další rozměr k Jasonovu, obvykle jen kontaktem s ženami, změkčenému chlapáctví. Stejně jako je Statham drsnej, je Gillen úchylnej. Víme, kdo je kdo, téměř od počátku, není to na škodu, alespoň můžeme hlavního záporáka po celý film svobodně nenávidět a čekat, kdy už to po právu schytá. A že se zadařilo. Žádný zbytečný kecy, žádné nadlimitní vykreslování postav, psychologické motivy jen, co je nutné, já se tedy čtyř hvězd nebojím.

Dick Francis (2001) (TV film)

Na celém dokumentu je znát dlouhodobé přátelství a vzájemná úcta, kterou k sobě spisovatel a překladatelka chovají. Oba mluví spatra, bez poznámek a tak lehce, jako by četli komentář. Mohla bych je poslouchat hodiny.

Absolvent (1967)

Takhle přesně se chová a mluví jeden můj kamarád, když si něčím není jistý, neví, kudy kam, a chce ze všeho vybruslit, hlavně aby nemusel nic moc řešit. Tohle nebyla žádná generační výpověď, to bylo plutí s proudem nicnedělání, nerozhodování a nemyšlení. Ten kluk si prostě dal voraz. Proč? Protože mohl. Kdyby se musel živit nebo měl nějaké povinnosti, nebyl by tenhle krásný film, jak jedna znuděná panička svedla malýho hošíčka. Milé dívky, víte, co znamenají slova "Chceš si mě vzít?" "Miluju s tebou ten sex zadarmo!" A to se stalo Benovi. Najednou byl odříznutý od vítečeho a každá kočka mu připadala černá. Vždyť i tu "sváděcí" promluvu měl totožnou jak k matce tak k dceři. A scéně v kostele se ani nedivím, jedinci, kteří mají v povaze hysterické prvky, navíc umocněné vrcholící pubertou, tohle dělají i teď. Generace negenerace. Anne Bancroft a Dustin Hoffman byli naprosto skvělí po všech stránkách a ve všech ohledech. A Simon s Garfunkelem také nemají chybu.

Cesta do zatracení (2002)

Jedinej, kdo mi tam vadil, byl ten kluk. Vypadal jako tlustá holka. A že mezi Hanksem a Craigem je 12 let, by nikdo nehádal.

Kouzelné bylinky (2014) (pořad)

Povšechný pořad, nezabíhá do žádných detailů, jen informuje, nic nenaučí. Koukat, jak se někdo někde prochází a pak řekne, že to se musí vidět, no, kde jsme? V cestopisu? Když dám název Kouzelné bylinky, očekávám smršť rad, jak pěstovat, jak používat, kde najít, jak sušit, a ne exkurzi po zahradách s komentářem: "To se musí vidět." Chtějí to natáhnout na třicet sezón? Nevadí. Klidně budu poslouchat třicet minut jen o rozmarýnu nebo bazalce nebo medvědím česneku. Ne snad?

Predátoři (2010)

Adrian Brody se celý film tváří značně nešťastně, není divu, na cizí planetě s bandou týpků, který čekaj, že jim bude utírat nosy, to jednoho přestane bavit dělat ramena. A vlastně teda ani nevím, jestli a jak vůbec se dostal domů.

50 dobrodružství, která přivedou vaši matku do hrobu (2014) (seriál)

Tak to je skvělé dobrodružství! Já to s mojí mamkou nestihla, ale slibuju, že pokud mě mé děti jednou budou chtít "zabít", neřeknu ani popel a zkusím všechno. Na visutá lana jsem je vodila, na padák za loď pověsila, budou se muset snažit najít fakt dobrý adrenalin. :-) Až teda na to chroupání pavouků, to snad jen v případě potřeby přežití.

Drsný časy (2005)

Jakoby člověk potkal své nejhorší já, obludné a černé zlými myšlenkami. Ocitnete se ve světě, kde dobré úmysly se vždy změní ve špatné skutky, kde voda teče jako asfalt a v srdcích tepe sopečná láva. Chcete mít růžový život, nebo alespoň modrý, ale padá na vás jen smola, led a žhavé uhlí. Postupně z vás odpadává maso, až se odhalí nervy a ty jako ve zkratu elektrické rozvodny vybuchnou. Takhle to vypadá, když člověk ztratí zábrany. Napřed trošku lže, vlastně jen maličko, pak bije děti, ženy, případně jiné slabší osoby, a nakonec slepuje svůj život ze všech těch nepodarků, co je špatnými rozhodnutími napáchal. Jak snadné by bylo podlehnout rudému žáru za víčky, všechno rozmlátit, rozstřílet, hlavně ať už všechno přestane. A jak těžké bývá "zas po prohře se vrátit k východisku a nezavzdychnout nad hořem svých ztrát".