Mrtví a neklidní (2013)

Když jsem teprve u "Balkónové scény" pochopil, proč se hlavní hrdinka jmenuje Julie, domníval jsem se, že jsem úplný idiot. Nicméně po chvíli mi došlo, že tomu tak nemůže být! Zubaři mi vytrhli dvě osmičky, takže nejsem úplný idiot!

Očista (2013)

Škoda kulhající logiky (to měly bezpečnostní prvky navařená očka na upevnění řetězů? nebo řetězy na hladkou plochu přilepili lepidlem neutuchající síly?). Ale až na nehoráznou klišoidnost celkem příjemné podívání s očekáváným výsledkem. Jenom jsem čekal, že bezďák v závěru přijme roli otčíma, ale nikdo mu ji bohužel nenabídnul. Pak bych ovšem musel jít s hodnocením výrazně dolů.

Phil Spector (2013) (TV film)

Produkci v polovině filmu došly peníze. Místo druhé poloviny přišly vysvětlující titulky. Asi to není přesně to pravé ořechové.

Stalingrad (2013)

Jak němečtí fašisté bojovali se sovětskými nacisty (pokud Rusové nazývají Němce fašisty, je zřejmé, že termín nacismu si schovávají pro svůj internacionální socialismus). Stopáž je nechutně přetažená, ždímačka citů funguje na úrovni argentinské telenovely. Jestli tohle je úroveň hlavního proudu současné ruské kinematografie, tak to snad ať raději reprízují "Pavku Korčagina, černé ucho".

Symfonie strachu (2013)

Příjemná bakalářská jednohubka v hollywoodském stylu. Ještě přidat dva podobně kvalitní příběhy a bude tu náplň na hodnotně strávený nedělní večer u šesti lahváčů Novopacké desítky.

Apostle Peter and the Last Supper (2012) odpad!

To natočilo Asylum v rámci tvorby své náboženské sekce? Kvalita zpracování by tomu odpovídala a i odhadovaný rozpočet - 750 000 USD. Na konkurenčním IMDb má film pěkných 68% (k 3.6.2015) ovšem převážně od nekritických křesťanů. V ateistické a v podstatě k misijní činnosti předurčené České republice očekávám hodnocení výrazně nižší.

Bastardi 3 (2012)

Rasizmus? Nebo realita kolem nás? Každý si přebere podle svého vidění světa. Ale až nám bude skupinka towelheadů pižlat krk tupým nožíkem a natáčet to na mobil, aby to mohla nahodit na youtube s veselým skandováním "alláhu akbar"... Tak to už bude docela pozdě.

Doktorka Plyšáková (2012) (seriál)

Zase jeden hyperkorektní seriál z dílny USA. Hlavní hrdinka je evidentně poloviční běloška - stejně jako president Hussein Obama. Při sledování ve mně pomalu sílilo temné podezření, že seriál patrně není určen pro můj ročník (50+). Nicméně u poslední epizody jsem si vzpomněl na roky strávené na ZŠ - kdy na ploše dřevěné lavice byla vyryta krátká básnička: "Bolí mě hlavička, bolí mě bříško, co ty víš o ženách, žákovská knížko!"

Dozvuky (2012)

Ještě jeden rozměr filmu v komentářích není zmíněný. Přestože ve filmu zazní poměrně zřetelně. V Česku je vztah k Židům a Izraeli poměrně kladný. V Polsku tomu tak není - dokonce bych příchylnost Poláku k Židům přirovnal k lásce Čechů k Rómům. Pokud se k tomu přidá ještě stará vina, vynikne naplno zdánlivá šílenost počínání Józefa v očích ostatních obyvatel vesnice.

Dredd (2012)

Jednoznačná poklona autorů Dredda kultu Blade Runner (jednorožec z měděného drátu). Sice jim chybí oproti ideálu trochu intelektuální hloubavosti (výslech androida), ale nahrazují to počtem a rozmanitostí vystřelených nábojů, případně litry vypuštěné krve. V podstatě jde o jakési Blade Runnerovské béčko na syrovo. Ale i tak je z kvalitních surovin!