Obhájce nevinných (2019)

Koľko takých príbehov sme už videli ?? Koľko krát už bolo niečo také natočené ?? Mnoho krát a to je ten problém. To samozrejme nie je problémom filmu, ale tomu sa venovať nebudem. Príbeh pekný, herci solídny, celkové pocity pozitívne a to je to hlavné.

Richard Jewell (2019)

Keď si už myslíte, že Clint je už za horizontom, zenitom, že už nemá na to, aby natočil niečo svetoborného a on príde s týmto. Človeku sa až urobí zle, keď si uvedomí, že to je podľa skutočnej udalosti a úrady a média Richardovi a jeho matke urobili zo života peklo kvôli ničomu, bez skoro nijakého dôvodu. Herecky to je solídne, hlavne ústredné trio Hauser - Rockwell - Bates, no ani Hamm či Wild sa nestratia. Ale vrátim sa k Paul Walter Hauserovi, ktorý kvitne do hereckej krásy. Keby že nebol minulý rok taký nabitý a Akadémia trocha vyšla zo zaužívaných koľají, tak by bol určite nominovaný. Film ubieha veľmi rýchlo a pozerá sa veľmi dobre. Clint sa opäť raz ukázal vo výbornom svetle.

Ledová archa (2013)

Pri hodnotení tohto filmu vychádzam z dvoch teórii. Buď som až príliš zvyknutý na rýdzo Hollywood filmy alebo a k tomu sa prikláňam, je to kokotina. Nechápem o čo tu Bongovi išlo, ale je to katastrofa. Film je zlý a iné sa povedať nedá. Hercom sa divím, že sa na to dali. Všetko tu bolo zlé, všetko. Dávam 2* len zo zdvorilosti.

Westworld - The New World (2020) (série)

Najväčší problém tretej série ?? Jej diváci. Všetci si už tak zvykli na divoký západ, plno nahoty a sexu, samé plot twisty, že ani nedokážu oceniť kvalitu. Nepáčilo sa mi toto a tamto, chýbalo mi tam toto a tamto, nedali tam hento a toto. V ten istý deň vyšla prvá časť druhej polovice štvrtej série RaM a v nej tvorcovia ukázali všetkým, že si po hlave skákať nedajú a ja len dúfam, že Lisa a Jonathan to urobia tiež a nenechajú sa ovplyvniť. Po technickej stránke toho veľa lepšieho dnes v TV nenájdete. Herci sú ako vždy skvelí a prírastky sadli presne tak ako mali. Niektoré postavy boli odsunuté viac do úzadia, aby mohli viac žiariť v štvrtej sérii. Dej je jednoduchší, no nie menej zaujímavý. Tvorcovia nás aj napriek tomu nechávajú často v napätí a pretože sa jedná o WW, tak nikdy nevieme čo čakať. Ľuďom chýba wow efekt. Dobre, kašlite potom na tento seriál a začnite s novým, ktorý vám vybije dych, pokiaľ vám ide o to. Nároky divákov sú najväčším problémom tento seriálu. Tretia séria bola blast.

Pravidla moštárny (1999)

Tento film sa mi hodnotí ťažko. Je to plné nehy, postavy sa síce dostávajú do všelijakých situácií a hudba to všetko nádherne podčiarkuje a to aj napriek celkom vysokej miere nešťastných či až zlých okolností, ktoré sú pre nás všetkých ťažké. Po hereckej stránke sa tomu nedá veľa vytknúť, dej bol jednoduchý, no našli sa okamihy, kedy sa mi normálne zdalo, že začína úplne iný príbeh. Film vyvoláva zmiešané pocity. Je správanie toho či toho oprávnené, chová sa tá či tá postava morálne správne alebo je len obyčajným alibistom ? Tak či onak, nakoniec v nás ostanú príjemné pocity. Nevadí ani, že sa na záver filmu dostaneme tam, kde sme aj boli na začiatku a to je výborným atribútom, ktorým tento film oplýva. Suma sumárov, už len za ten Charlizein zadok si tie 4* zaslúži.

Magnolia (1999)

Je len pár filmov, pri ktorých si poviete, že ide o jednú z najlepších vecí čo ste videli. Pred pár dňami som si robil poriadok medzi obľúbenými režisérmi a aj napriek tomu, že Boogie Nights, Drunk Punch Love či There will be Blood mám veľmi rád, zvažoval som či tam priradím aj PTA, no po Magnólii nemám žiadnych pochýb. Bude to namáhavé, no miesto medzi mojou creme de la creme si to bude musieť nájsť.

Harley Quinn - Batman's Back Man (2020) (epizoda)

Časť bez Harley a jej crew, ale paradoxne zatiaľ najlepšia časť série. Toľko som sa už dlho nezasmial a všetky tie odkazy či sebauvedomelé intro a záver.

Gangy New Yorku (2002)

Film je bohužiaľ nevyvážený. Obsahuje mnohé dychberúce scény, výborne herecké výkony či zaujímavé námety, no kamera, hudba a efekty sú občas čudné, réžia sa Martinovi tentokrát až tak nevydarila a hlavne a to je podstatné, je dlhý. Pokiaľ Scoresese chcel obsiahnúť naozaj všetko, mohol to rozdeliť do dvoch filmov. Nie je až také ťažké nájsť pomyselnú hranicu. Mohol to však aj okresať, to sa teda dalo. Predpokladám, že chcel upozorniť na zaujímavú epochu amerických dejín, chcel sa na to pozrieť z trochu inej perspektívy a hlavne chcel vzdať hold New Yorku. Fair enough. Podarilo sa mu to, no film nie je úplne dokončeným artiklom a úprimne sa dal urobiť aj lepšie. Treba však pochváliť Lea, Cameron a ostatných a hlavne Daniela Day-Lewisa, najmä jeho výkon bol (ako inak) bravúrny. Nepoviem, že sa mi Gangy New Yorku vryjú do pamäti alebo žeby sa jednalo o Martinovu najlepšiu tvorbu, no nie je to zlý film, to vôbec.

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Na začiatok treba povedať, že casting bol brilantný. Od neuveriteľného počtu známych tvárí až po presnosť ich použitia. Soderberghov prístup môžem a zisťujem, že tie rôzne farebné odtiene, ktoré perfektne ukazujú kde sa v deji nachádzame, sú pekným spestrením divadla. Film má viacero dejových línii, ktorá sa pretínaju a sú veľmi vyvážene podané a dávkované, aby sme začali viac a viac chápať súvislosti. Soderbergh sa jednoducho nevyhne námetu, ktorý hádže spoločnosti prach do xichtu a snaží sa poukázať na až taký nejaký komplex Dona Quichota, kedy sa v celkovom meradle nič v podstate nemení. Postavy prejdú premenou, či už sa z politika, ktorý síce ľúbi svoju rodinu, no ide za svojou kariérou, stane uvedomelí otec a manžel alebo sa z obyčajného mexického policajta stane hráč na obe strany, ktorý sa ale snaží nakoniec urobiť dobrý čin. Sú tu však postavy, ktoré prejdú opačnou premenou, až by človek povedal, že skôr objavili svoju podstatu. Či už to je milujúca housewife, ktorá nehľadí na nemorálne konanie svojho manžela, ale snaží sa z prekérnej situácie vykľučkovať ako sa dá, nehľadiac na obete alebo dcéra politika, úspešná študentka, ktorú gniavia problémy mládeže, nepochopenie a unudenosť k smrti a prechádza transformáciou asi takou, že aj na koniec trepe podobné drísty, len to vyzerá, že sa poučila. Je naozaj sranda takto pitvať Soderberghové filmy. Človek sa v nich veľa naučí. Ja som si to užil.